حامد بهداد و عشق خواهرهای دوقلو ، زنان دنیا به شکلی عجیب و خارق العاده به هم شبیهند!

به گزارش مجله گذر عمر، نکته اول درباره سریال قهوه تلخ فراهم آوردن فرصتی برای همکاری یک تیم حرفه ای، سینمایی داخلی با عوامل تولید در سینما و تلویزیون کشور دیگر (ترکیه) است؛ به این ترتیب ضمن ایجاد ارتباطات فرهنگی و هنری بین دو کشور، امکان تبادل نیروی انسانی و ایجاد فرصت های شغلی مشابه در هنر-صنعت هر دو فراهم می شود.

حامد بهداد و عشق خواهرهای دوقلو ، زنان دنیا به شکلی عجیب و خارق العاده به هم شبیهند!

به گزارش خبرنگاران، عشق همچنان که می تواند نیرویی مثبت، قدرتمند، تسخیر ناپذیر و انگیزه بخش باشد، به همان میزان نیز، قادر است انسان را به ورطه غم و خشم سوق داده یا به نیرویی ویرانگر و مخرب بدل شود. این تفسیر که تا کنون در دراماتورژی آثار ادبی و سینمایی ایران و دنیا، دستمایه بسکمک از نویسندگان و هنرمندان این عرصه بوده، می تواند بستری آشنا و پر افت و خیز برای نمونه های پیروز درام پردازانه فراهم کند.

مجموعه قهوه ترک در دوازده قسمت پخش شده، ضمن حرکت بر مدار حادثه، هیجان و معما از چنین اندوخته ای برای استخراج درام بهره می برد. با وجود تمام کمداشت ها و حفره های داستانی ملموس، در پرداخت و شکل گیری درام در این مجموعه، توجه به چند نکته مهم، ضروری به نظر می رسد.

نکته اول، فراهم آوردن فرصتی برای همکاری یک تیم حرفه ای، سینمایی داخلی با عوامل تولید در سینما و تلویزیون کشور دیگر (ترکیه) است؛ به این ترتیب ضمن ایجاد ارتباطات فرهنگی و هنری بین دو کشور، امکان تبادل نیروی انسانی و ایجاد فرصت های شغلی مشابه در هنر-صنعت هر دو فراهم می شود.

موضوعاتی همچون مهاجرت و چالش های پیش روی مهاجران، دلایلی که ممکن است فرد را مجبور به ترک وطن کند، همراه با نمایش دشواری های مهاجرت های غیرقانونی و نامطمئن، به ویژه در مورد زنان و بچه ها، دیدنی و کمتر کلیشه انداگرچه نداشتن شناخت کافی از ظرفیت ها و محدودیت های هر دو طرف، خطر مخدوش شدن بازتابش واقعیت های اجتماعی و فرهنگی کشورها را دوچندان می کند، اما امید است تا با توسعه چنین گفتمانی، عرصه برای حقیقت نمایی و توسعه فعالیت های فرامرزی سینمای ایران در دنیا هموارتر شود.

نکته بعدی در این مجموعه، پرداختن به داستانک های مجذوب کننده دیگری است که همراه با پیرنگ اصلی قصه پیش می روند. موضوعاتی همچون مهاجرت و چالش های پیش روی مهاجران، دلایلی که ممکن است فرد را مجبور به ترک وطن کند، همراه با نمایش دشواری های مهاجرت های غیرقانونی و نامطمئن، به ویژه در مورد زنان و بچه ها، دیدنی و کمتر کلیشه اند.

به نظر می رسد که برای خالقین مجموعه قهوه ترک، توجه به احساسات درونی و قابل تعمیم برای کنش مندی بین افراد غیر هم زبان نیز، در قصه پردازی مهم بوده چرا که تکیه بر احساسات و عواطف انسانی در روند برقراری ارتباط، وقتی زبان قابل فهمی بین آدم ها وجود ندارد یا راه های گفت وگو برایشان بسته و دچار لکنت است، تنها وجه مشترکی است که می تواند، حتی در شرایط بحرانی، راهی در دسترس و مطمن و به مثابه یک زبان یکسان برای افراد عمل کند.

نکته مهم دیگر، تکیه بر زوایای مختلف زنانه در شخصیت پردازی خواهران دوقلو و دیگر زنان مجموعه است. همانطور که قدرت تاب آوری، عشق، مهربانی، همدردی، ترس، سرسختی، شجاعت و … در دنیای زنانه، همان زبان و احساس مشترک را می آفریند، همچنین، سبب می شود تا اغلب زنان دنیا به شکلی عجیب و خارق العاده به هم شبیه باشند.

طنین و ترانه با انرژی و حس و حالِ هم نوسان، اما دارای ویژگی هایی متفاوت و گاه متضاد هستند. اما همین دو، در مخاطرات پیش رو، حسی مشترک را تجربه می کنند و حتی جسارت قدم برداشتن در دنیای آن دیگری را دارند.

حتی ایپک تن الجای - هنرپیشه زن ترک که برای مخاطب ایرانی چهره ای آشناست- در نقش طلعت، صاحب یک مسافرخانه دنج، به ترانه کمک می کند تا اقامتی دلپذیر و آسان تر را در غربت تجربه کند. او در معاشرت با ترانه و بعدتر حتی با طنین، بی آنکه زبان آنها را بفهمد، در دنیای زنانه با آن ها گفت و گو می کنند.

در گفت و گو با بسکمک از مخاطبان مجموعه، اینطور استنباط می شود که در برخی فصل ها، نوع روایت گری و تدوین برای مخاطب عام گیج کننده و مغشوش است و به همین دلیل، گاهی جرعه های این فنجان تلخ، همچون آینده مبهمش، به سختی مزمزه و هضم می شود.

با این توصیف، اما، پازل درام در حال کامل شدن است و در کنار فلاش بک های روایی، جدا از تله پاتی میان دو قلوها، پارانویا، حس انتقام، پشیمانی، پنهان کاری و سردرگمی، بخش مهم دیگری از روند تغییر و تحول کاراکترهای اصلی در قسمت های نهم تا دوازدهم را شکل می دهد و انتظار را برای به پایان رسیدن و کشف حقیقت دشوارتر می سازد.

قهوه ترک یک درام ماجرایی به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمد شایسته است که هر چهارشنبه ساعت هشت صبح از شبکه نمایش خانگی منتشر می شود.

حامد بهداد، سارا رسول زاده، امیر جعفری، مجتبی پیرزاده، محمد ولیزادگان، امیر نوروزی، بهاره کیان افشار، شاهرخ فروتنیان، عرفان ناصری، فرید سجادی حسینی، پیام احمدی نیا، ایپک تن الجای، سلطان ساروهان و مهمت پولات در سریال قهوه ترک نقش آفرینی کرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1402 بروزرسانی: 22 مرداد 1402 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1324

به "حامد بهداد و عشق خواهرهای دوقلو ، زنان دنیا به شکلی عجیب و خارق العاده به هم شبیهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حامد بهداد و عشق خواهرهای دوقلو ، زنان دنیا به شکلی عجیب و خارق العاده به هم شبیهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید