جزئیات نو از یارانه نان

به گزارش گذر عمر، با حذف یارانه آرد، این نگرانی ایجاد شده است که قیمت نان سنتی افزایش پیدا کند. اما حالا وزیر اقتصاد از پرداخت یارانه نان خبر داده است. جزئیات پرداخت یارانه نان چیست؟ مبلغ یارانه نان چقدر است و به چه کسانی پرداخت می شود؟

جزئیات نو از یارانه نان

به گزارش تجارت نیوز، تنها توضیحاتی که تا به امروز درباره یارانه نان عنوان شده مربوط به توضیحات وزارت اقتصاد است. ابراهیم صیامی مدیرکل آینده پژوهی وزارت اقتصاد گفته برای هر کد ملی یارانه نان ثبت می شود و با هر کارت بانکی امکان خرید نان وجود دارد. در این روش مردم به هنگام خرید نان، به همان قیمت قبلی پول پرداخت می کنند و مابه التفاوت آن را دولت پرداخت می کند.

نکته دیگری که صیامی به آن اشاره کرده سهمیه خرید نان است. او گفته مزیت این کار این است که افرادی که بیش از الگو مصرف کنند باید الگوی مصرف را اصلاح یا به قیمت آزاد خریداری کنند. افرادی هم که مصرف آنها کمتر از الگوی استاندارد است پولی هم برای آنها می ماند.

جزئیات اجرای یارانه نان

بر اساس توضیحاتی که تا به امروز ارائه شده قیمت نان دو نرخی می شود و نان هم با قیمت یارانه ای یا سهمیه ای توزیع می شود و هم با قیمت آزاد و بدون سهمیه. هر خانوار و یا هر فرد سهمیه نان جداگانه ای دارد که می تواند ظرف یک ماه از آن استفاده کند. اما اگر خانواده ای مصرف بیش از این اندازه داشته باشد، باید احتمالا نان را با قیمت آزاد خریداری کند.

این موضوع را وزارت اقتصاد هم تایید کرده چراکه صیامی در گفتگوی خود اعلام کرده که افرادی که بیش از الگو مصرف کنند باید الگوی مصرف را اصلاح یا به قیمت آزاد خریداری کنند. افرادی هم که مصرف آنها کمتر از الگوی استاندارد است پولی برای آنها می ماند.

بر این اساس می توان گفت سهمیه بندی و پرداخت یارانه نان مانند بنزین است که هر فردی سهمیه مشخصی در ماه دارد و می تواند این سهمیه را در ماه استفاده و یا آن را ذخیره کند. اما افراد اگر بیش از اندازه سهمیه مقرر بنزین مصرف کنند، باید آن را با نرخ آزاد خریداری کنند.

یارانه نان به چه کسانی پرداخت می شود؟

اگرچه جامعه هدف یارانه های پرداختی دولت، اقشار و گروه های خاصی است اما یارانه نان به همه افراد تعلق می گیرد. به گفته مقامات به هر کدملی یارانه نان تعلق می گیرد. مردم در هنگام خرید نان، کارت بانکی و یا کارت یارانه نان را ارائه می کنند و می توانند نان را قیمت کنونی یا همان قیمت یارانه ای خریداری کنند. مابه التفاوت نان یارانه ای و آزاد را دولت به نانوا پرداخت می کند. درست مانند خرید سهمیه بنزین.

دارنده هر خودرو یک کارت سوخت دارد که با آن 60 لیتر سهمیه بنزین دولتی می خرد و مابه التفاوت بنزین سهمیه ای و آزاد را دولت به جایگاه داران پرداخت می کند.

مبلغ یارانه نان چقدر است؟

هیچ کدام از مقامات تا به امروز مبلغ یارانه نان را اعلام نکرده اند و مشخص نیست هر خانوار در ماه چقدر یارانه نان می گیرد. از طرف دیگر مشخص نیست که آیا این یارانه در قالب پول نقد به کارت بانکی افراد واریز می شود و یا مانند سهمیه بنزین، یارانه تنها برای خرید نان استفاده می شود و امکان برداشت نقدی آن وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1115

به "جزئیات نو از یارانه نان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نو از یارانه نان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید