تیپ های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می گذارند؟

به گزارش گذر عمر، تیپ شخصیتی ارتباط نزدیکی با سلامت روان دارد، شناخت و پیگیری شخصیت می تواند در شناخت نقاط قوت و نقاط ضعف هر فرد و در نتیجه رفع و بهبود رفتارهای بد موثر واقع شود.

تیپ های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می گذارند؟

به گزارش ، طبق نظریات مختلف نظریه پردازان روانشناسی، منشا متفاوتی برای شکل گیری شخصیت وجود دارد. اما به طور کلی شخصیت افراد از ژنتیک، سبک فرزندپروری والدین، نوع دفاع های انتخابی کودک و ... ساخته می شود؛ بنابراین تعجبی ندارد که نوع شخصیتی با سلامتی شما ارتباط داشته باشد.

علاقه به رابطه بین تیپ های شخصیتی و سلامت روان از دوران سقراط تا به امروز وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که ویژگی های شخصیتی می توانند پیش بینی کننده سلامت روان باشند.

  • شخصیت شناسی از روی رنگ ها

محققان دریافته اند که خصوصیات شخصیتی که در دوران کودکی به نمایش گذاشته می شود علاوه بر سلامت روان، بر طول عمر افراد نیز اثر گذارند.

برای دانستن چگونگی این اثر گذاری باید با تیپ های شخصیتی و ویژگی های آن ها آشنا شد. در ادامه دو نوع از این تیپ های شخصیتی را معرفی می کنیم.

شخصیت کلاسیک نوع A اغلب به عنوان افرادی سخت گیر، کنترل کننده و کمال گرا توصیف می شوند. افرادی که ویژگی های این نوع شخصیت را به نمایش می گذارند، تمایل بیشتری به رقابت، بی حوصله، تنش، رفتار های پر ادعا و حتی پرخاشگرانه دارند.

نوع A معمولاً به عنوان کارگرانی سخت کوش دیده می شوند که هر کاری را برای پیشرفت انجام می دهند. آن ها اغلب برای داشتن حس آرامش، نیازمند داشتن تسلط بر کار ها و افراد در اطراف خود هستند.

برخی از مطالعات رابطه بین نوع شخصیتی نوع A و فشار خون بالا، افزایش استرس شغلی و انزوای اجتماعی را نشان داده اند.

تیپ شخصیتی A شیوع بیشتری در بین مردان دارد. این تیپ شخصیتی می تواند پیش زمینه بروز اختلالات اضطرابی و پرخاشگری باشد.

افراد این تیپ شخصیتی خلق و خویی آرام تر و بی خیال تر دارند، و اگر ببرند یا ببازند می توانند نسبت به آن بی اهمیت باشند. آن ها در لحظه زندگی می کنند، برای این که از زندگی شان احساس رضایت داشته باشند همیشه نیاز ندارند به موفقیت مهمی دست پیدا کنند.

چون تیپ های شخصیتی B هدف گرا و موفقیت محور نیستند، از حرفه هایی لذت می برند که مستلزم خلاقیت هستند، و می توان آن ها را با سرعت کندتری انجام داد.

نوع شخصیت افراد در فهم حوادث و شدت نگرانی های فرد اثر گذار است. برای تغییر تیپ شخصیتی و کنترل فشار های روانی لازم است به این درک برسید که محدوده اختیارات شما به عنوان یک فرد کجاست.

افراد تیپ A اغلب به علت روحیه کنترل گری که دارند، سعی می کنند تمام افراد و اتفاقات محیط اطراف خود را کنترل کنند. امری که در واقعیت باعث آسیب به دیگران می شود و درصورت محقق نشدن باعث افزایش اضطراب افراد این تیپ شخصیتی می شود.

به یاد داشته باشید که این امر به تنهایی قابل اجرا نیست. برای رسیدن به این موضوع نیاز است حتما از یک درمانگر در کنار خود کمک بگیرید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که درونگرایی را دوست دارید و ترجیح می دهید بیشتر تنها باشید تا اینکه در کنار جمع قرار گیرید؛ بهتر است ویژگی های منفی این تیپ شخصیتی را در خودتان پیدا کنید.

با پیدا کردن این نقاط منفی و حل آن ها احتمال ابتلا به فشار خون بالا و سایر مشکلاتی که مخل سلامت روان و جسم شما هستند را کاهش می دهید.

فراموش نکنید شما به علت داشتن این تیپ شخصیتی هیجان خشم و استرس بیشتری را نسبت به سایر افراد تجربه می کنید.

تکنیک های موثر مدیریت استرس می تواند به شما در یادگیری چگونگی کنار آمدن بهتر با استرس زندگی روزمره کمک کند. یادگیری نحوه مدیریت احساس خشم نیز می تواند کمک کند.

علاوه بر این به دنبال راه هایی برای بهبود روابط اجتماعی خود باشید. این امر می تواند به بهبود بهزیستی شما کمک کند.

منبع: دلگرم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 215

به "تیپ های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می گذارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیپ های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می گذارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید