فراوری سلول های بنیادی در فضا برای اولین بار!

به گزارش مجله گذر عمر، سلول های بنیادی اغلب به عنوان بلوک های سازنده حیات در نظر گرفته می شوند. کمی پس از تشکیل جنین، این سلول ها آغاز به تقسیم می نمایند و سپس بالغ می شوند یا به سایر سلول ها و اندام های بدن انسان تمایز می یابند. با بالا رفتن سن، آن ها به پر کردن جای انواع مختلف سلول ها ادامه می دهند و به ما یاری می نمایند تا از آسیب ها و بیماری ها بهبود پیدا کنیم.

فراوری سلول های بنیادی در فضا برای اولین بار!

محققان مرکز پزشکی سیدرز-ساینای (Cedars-Sinai) با شرکت فضایی اکسیوم اسپیس همکاری کردند تا آزمایش نمایند که آیا می توان سلول های بنیادی را در ایستگاه فضایی بین المللی فراوری و رشد داد یا خیر.

به گزارش گیزمودو، تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی فراتر از محدودیت های زمینی توسعه می یابد. دانشمندان سیدرز-ساینای در کالیفرنیا با شرکت خصوصی اکسیوم اسپیس همکاری نموده اند تا سلول های بنیادی را در ایستگاه فضایی بین المللی فراوری نمایند تا معین گردد که آیا این سلول ها می توانند به شکلی کارآمدتر در یک محیط ریزگرانشی فراوری شوند یا خیر. محموله اولیه مورد احتیاج برای آزمایش های دو ساله به وسیله پرواز فضایی Axiom Mission 2 که قرار است در اوایل ماه آینده پرتاب گردد، تحویل داده می گردد.

سلول های بنیادی اغلب به عنوان بلوک های سازنده حیات در نظر گرفته می شوند. کمی پس از تشکیل جنین، این سلول ها آغاز به تقسیم می نمایند و سپس بالغ می شوند یا به سایر سلول ها و اندام های بدن انسان تمایز می یابند. با بالا رفتن سن، آن ها به پر کردن جای انواع مختلف سلول ها ادامه می دهند و به ما یاری می نمایند تا از آسیب ها و بیماری ها بهبود پیدا کنیم.

ما پیش از این دریافته ایم که چگونه سلول های بنیادی خاصی را استخراج و پیوند دهیم تا به افراد در بهبود شرایطی مانند سرطان خون یاری کنیم. اما دانشمندان امیدوارند که پتانسیل جوان سازی سلول های بنیادی روزی به ما این امکان را بدهد که انواع زیادی از بیماری ها را درمان کنیم. با این حال در حال حاضر، ما هنوز در مراحل اولیه درمان با سلول های بنیادی هستیم و موانع زیادی برای تبدیل آن ها به یک درمان پزشکی عملی وجود دارد.

یکی از این موانع، منابعی است که معمولا برای رشد یک دسته از سلول های بنیادی سالم در آزمایشگاه ضروری است. در سال های اخیر، بعضی از دانشمندان استدلال نموده اند که فضا می تواند به کاهش این مشکل یاری کند.

بعضی تحقیقات نشان داده اند که محیط ریزگرانشی موجود در فضا با شرایطی که سلول های بنیادی به طور طبیعی در آن رشد می نمایند نسبت به شرایطی که در یک آزمایشگاه استاندارد یافت می گردد، سازگاری بهتری دارد. امید می رود که فراوری سلول های بنیادی در فضا آسان تر باشد و این سلول ها سالم تر از نسخه رشد یافته در زمین باشند. تماشا نحوه رشد آن ها در فضا ممکن است به ما یاری کند تا عملکرد درونی آن ها را بهتر درک کنیم، از جمله اینکه چگونه آن ها ممکن است تبدیل به سلول های سرطانی شوند.

محققان این مطالعه و سایرین پیش از این نیز نمونه هایی از سلول های بنیادی را برای مدت کوتاهی به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده اند، اما اکنون، به نظر می رسد که آن ها در تلاشند تا با انجام کاری نو جاه طلبی های خود را توسعه دهند و آن ایجاد سلول های بنیادی پرتوان (iPSC) از ابتدا در ایستگاه فضایی بین المللی است.

سلول های بنیادی پرتوان از سلول های بالغ مشتق می شوند و سپس می توان آن ها را به هر سلولی تبدیل کرد.

آرون شارما (Arun Sharma)، یکی از محققین اصلی این پروژه و زیست شناس سلول های بنیادی در موسسه پزشکی سیدرز-ساینای می گوید: این اولین بار است که سلول های بنیادی پرتوان القایی به طور کامل در فضا ساخته می شوند. این سلول ها بسیار قدرتمند هستند، زیرا می توانند با نمونه برداری کوچکی از پوست یا خون طی فرآیندی به نام برنامه ریزی مجدد که چند هفته طول می کشد ساخته شوند.

تحقیقات این تیم به وسیله یاری مالی ناسا تامین می گردد. اما مواد آن ها به وسیله ماموریت اکسیوم 2 که دومین پرواز به ایستگاه فضایی بین المللی به وسیله این شرکت مستقر در تگزاس است، به فضا می رود. این پرتاب قرار است در روز نهم ماه مه پرتاب گردد.

این اولین ماموریت از سه ماموریت برنامه ریزی شده به وسیله محققان سیدرز-ساینای طی دو سال آینده خواهد بود. در طول این راه، دانشمندان آنالیز خواهند کرد که آیا پرواز فضایی برنامه ریزی مجدد سلول های بنیادی پرتوان را تغییر یا افزایش می دهد و بعلاوه توانایی آن ها برای تقسیم و تمایز پس از ساخته شدن را آنالیز خواهند کرد. اگر این آزمایش ها و سایر آزمایش های مرتبط با سلول های بنیادی ثمربخش باشد، فضا به خوبی می تواند به بخش مهمی از این زمینه تحقیقاتی در حال رشد تبدیل گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 1 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1402 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1279

به "فراوری سلول های بنیادی در فضا برای اولین بار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری سلول های بنیادی در فضا برای اولین بار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید