تا آخرِ پاییز آب داریم!

به گزارش مجله گذر عمر، با توجه به کاهش بارندگی در سال جاری مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور خبر داده است که حجم آب قابل استفاده از سد ها تنها 9.5میلیارد مترمکعب است.

تا آخرِ پاییز آب داریم!

به گزارش تسنیم، کم بارشی، کاهش میزان آب سفره های زیرزمینی، قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک و عوامل انسانی از جمله سوء مدیریت ها و کشاورزی سنتی سبب خشکسالی و کاهش آب ورودی سد ها طی سالیان اخیر در کشور شده است.

قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور و هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور در گفت وگویی تلویزیونی توضیحاتی را در رابطه با موضوع کاهش ذخایر آبی ارائه کردند.

قاسم زاده گفت: با توجه به اینکه کشورمان در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده است، همواره با بحران های آبی روبه رو هستیم.

به گفته مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور در سال آبی گذشته (از مهر ماه 99 تا شهریور 1400) پس از 2 سالِ پربارش، دچار کم بارشی شدیم و میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته است، بنابراین در زمان حاضر فقط 39 درصد از مخازن سد های ما در سراسر کشور پر هستند.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور با اعلام اینکه تمام آبی که می توانیم در سد های کشور ذخیره کنیم، 50 میلیارد مترمکعب است، گفت: با توجه به کمی بارش در دو سال گذشته در زمان حاضر حجم آب ذخیره شده در سد های کشور 19 میلیارد مترمکعب است.

به گفته قاسم زاده نصف این میزان به دلیل اینکه زیر تراز پایداری است و شرایط کیفی مناسبی ندارد در دسترس نیست و از این میزان آب فقط 9.5 میلیارد مترمکعب قابل استفاده است که این میزان آب، تنها میزان مصرف فصل پاییز است.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آبی کشور گفت: با توجه به پیش بینی کم بارشی بی سابقه در پاییز جاری این میزان ذخیره آب می تواند نگران کننده باشد که البته وزارت نیرو تمهیدات لازم برای تأمین آب شرب و مقابله با شرایط بحرانی را پیش بینی کرده است.

در ادامه این برنامه تلویزیونی هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور در رابطه با عدم مدیریت کارآمد گفت: در سال های اخیر مدیریت منابع فقط به بستن رودخانه ها و جمع کردن آب محدود شده است در حالی که در همین سدسازی ها عدم توجه به حوزه های بالادستی سبب خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها و ورود خاک به مخزن سد ها و غیر قابل استفاده شدن آن ها شده است به طوری که 250 میلیون مترمکعب خاک وارد مخازن سد های ما شده است.

جزی گفت: ما در سال های پربارش به دلیل سیل و عدم ذخیره آب، ضرر می بینیم و در سال های کم بارش به دلیل خشکسالی دچار مشکل می شویم که این مسائل تا حد زیادی به دلیل عدم اقدام بموقع و ایرادات مدیریتی و نظارتی است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 887

به "تا آخرِ پاییز آب داریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا آخرِ پاییز آب داریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید