روستای گزدون یکی از روستاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود

به گزارش مجله گذر عمر، جاذبه ها/ براساس آخرین اخبار واصله، روستای گزدون یکی از روستاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود.

روستای گزدون یکی از روستاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود

این روستا با مرکز استان شهر یاسوج 60 کیلومتر فاصله دارد و در مسیر جاده یاسوج به اصفهان واقع شد. این روستا بنابر سرشماری سال 1390، تعداد 64 خانوار و جمعیت 267 نفر هست. روستا در فصول سرد پاییز و زمستان آب و هوای سرد و خشک و در فصول گرم بهار و تابستان دارای آب و هوای گرم و خشک است. مردم روستا 100% شیعه بوده و در مجموع افرادی شاد، خونگرم و بذله گو هستند. روستا دارای چهار طایفه طاعلیشاهی، قاید شیرو، سادات امامزده محمد و باباملکی بوده و همگی به لهجه شیرین لری تکلم می کنند.

شغل بیشتر مردم در این روستا کشاورزی بوده و تعداد کمی نیز به دامداری و تعدادی نیز در ایستگاه گاز همجوار مشغول بکار بوده و امرار معاش می کنند. محصولات زراعی کشاورزان این روستا شامل گندم، جو، عدس، برنج، شنبلیله و محصولات باغی شامل انگور، گردو، انار هست. دارا بودن زمینهای حاصلخیز و غنی و بکر بودن روستا باعث پوشش گیاهی و جنگلی مناسب شده و پوشش غالب جنگل درختان بلوط و بنه هست. از گونه های گیاهی میتوان یونجه وحشی، بکلو، پونه، بابونه، برنجاس، گل گاوزبان، هلپه، شیرین بیان و خارشتر و...را نام برد.

در این منطقه امکان تماشای پرنده بسیار زیبا و کمیاب هما و بعلاوه پرندگانی نظیر شاهین، کبک، تیهو، کمرکلی و انواع چکاوک ها و سهره ها و جانورانی همانند گراز، روباه، جوجه تیغی (جیله)، کفتار، سمور، راسو، خرگوش و سنجاب ایرانی وجود دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1402 بروزرسانی: 6 مهر 1402 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1338

به "روستای گزدون یکی از روستاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای گزدون یکی از روستاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید