با این علائم سریع به بیمارستان مراجعه کنید

به گزارش گذر عمر، برنا/ عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت:آخرین گونه جهش یافته کووید-19 در ایران نوع بریتانیایی آن است که نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد گونه غالب کرونا در ایران از نوع انگلیسی است.

با این علائم سریع به بیمارستان مراجعه کنید

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به انتقال ویروس کرونا از سوی افراد مبتلا گفت: هر فردی که مبتلا به کرونای چینی باشد بین یک تا 2 نفر و هر فردی که مبتلا به نوع انگلیسی آن باشد این ویروس را به 7 نفر دیگر منتقل می نماید. باید بدانیم زمانی که فردی مبتلا به کرونا می گردد و نزدیک به 6 و 7 نفر از اطرافیان او نیز علائم کرونا را پیدا می نمایند و آنها نیز ویروس را دریافت می نمایند مبتلا به نوع انگلیسی کرونا شده اند.

او اضافه کرد: از زمانی که اولین علائم بیماری در هر فردی پیدا می گردد بین 1 تا 14 روز زمان انتقال این بیماری است که به آن دوره نهفتگی بیماری گفته می گردد. اما متوسط انتقال بیماری از فرد مبتلا تا 5 و نیم روز است. و از زمانی که علائم کرونا در فردی مشهود می گردد از یکی دو روز پیش از آن تا انتها دوره بیماری و خارج شدن ویروس از بدن این فرد انتقال دهنده کروناست که به طور متوسط بین 2 تا 3 هفته زمان می برد.

مردانی درباره افرادی که بیش از همه در خطر ابتلا به کرونا هستند، اعلام کرد: تمام افرادی که تا امروز به این بیماری مبتلا نشده اند و آنتی بادی محافظت نماینده در بدن آنها وجود ندارد بیش از همه امکان ابتلا به بیماری را دارند. پس از آن در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند که تا به امروز یک بار مبتلا به کرونا شده اند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره آخرین گونه جهش یافته کرونا در ایران عنوان نمود: آخرین گونه جهش یافته کووید 19 در ایران نوع بریتانیایی آن است که در حال حاضر در کشور پخش شده و نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که گونه غالب کرونا در ایران از نوع انگلیسی آن است. مانند استان های مرکزی، هرمزگان و خوزستان که کاملا درگیر این گونه بریتانیایی کرونا شده اند.

مردانی ادامه داد: ویروس جدید کالیفرنیایی کرونا که در این منطقه کشف شده نیز هنوز به کشور ما راه پیدا ننموده است.

او درباره لزوم مراجعه بیماران کرونایی به مراکز درمانی و بیمارستان ها گفت: افرادی که علائم جدید کرونا یعنی تب بیش از سه روز، تنگی نفس، فشار روی قفسه صدری و اشکال در تنفس دارند حتما به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه نمایند.

مردانی درباره افرادی که واکسن کرونا را دریافت می نمایند، عنوان نمود: سیاست وزارت بهداشت در این بود که کسانی که تا به امروز به بیماری کرونا مبتلا بوده اند در اولویت دریافت واکسن قرار نگیرند اما در حال حاضر این سیاست تغییر نموده است و تمام افرادی که در معرض ابتلا به بیماری هستند واکسن کرونا دریافت می نمایند.

او اضافه کرد: عمدتا پس از تزریق واکسن افراد به کرونا مبتلا نمی شوند اما اگر پس از تزریق مبتلا به این ویروس شدند ممکن است در زمان دریافت واکسن در دوره نهفته بیماری بوده اند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره نتیجه واکسیناسیون در دیگر کشورها عنوان نمود: از زمانی که واکسیناسیون در دیگر کشورها آغاز شده است، در چند روز گذشته بر اساس آمار اعلام شده جانباختگان کشور انگلستان به عدد صفر رسیده است و آمریکا نیز تعداد جانباختگان آن با تعداد جانباختگان ایران در یک سطح است اما باید توجه کرد که جمعیت آمریکا سه برابر و نیم حمعیت ایران است و تا این لحظه 165 میلیون نفر در این کشور واکسن کرونا را دریافت نموده اند.

مردانی در توصیه به شهروندان به ویژه افرادی که در تعطیلات نوروز سفر رفته اند گفت: این افراد تا 5 روز خود را در خانه قرنطینه نمایند و تا جایی که امکان دارد از ارتباط با افراد دیگر بپرهیزند و در این مدت مهمان پذیر نباشند و به مهمانی نیز نروند. همچنین شهروندان از تجمع در هر مکانی دوری نمایند و تا جایی که امکان دارد به دلیل تراکم جمعیت در وسایل حمل ونقل عمومی از استفاده از آنها پرهیز نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 626

به "با این علائم سریع به بیمارستان مراجعه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این علائم سریع به بیمارستان مراجعه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید