اعلام جزئیات بسته حمایتی از مستاجران در روزهای آینده

به گزارش مجله گذر عمر، وزیر راه و شهرسازی درباره برنامه های دولت برای حمایت از مستاجران گفت: در این راستا دو بسته سیاسی و حمایتی تعریف شده که فردا در جلسه ستاد مالی دولت مطرح می گردد و به زودی جزئیات این دو بسته هم اطلاع رسانی خواهد شد.

اعلام جزئیات بسته حمایتی از مستاجران در روزهای آینده

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محمد اسلامی عصر امروز در حاشیه مراسم تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور برای فراوری مسکن در طرح اقدام ملی در جمع خبرنگاران در خصوص بحث عرضه و تقاضا در بازار مسکن گفت: کوشش ما این است که همه موانع را در جهت فراوری مسکن برداریم و تسهیلات کافی به این حوزه اختصاص دهیم و خوشبختانه امروز در شرایطی هستیم که بسیاری از موانع رفع شده است.

وی با تاکید بر این که انبوه سازان با آمادگی کامل برای فراوری مسکن وارد پروژه ها می شوند اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ساخت 20 هزار واحد مسکن را آغاز نموده است که متقاضیان مرحله ثبت نام و غربالگری را پشت سر گذاشتند و همه فرآیندها از جمله اخذ تسهیلات به صورت الکترونیکی در حال اجرا است.

اسلامی ادامه داد: با اقدام جهادی و استفاده حداکثری از تکنولوژی صنعتی سازی باید وارد فراوری مسکن شویم تا فاصله عرضه و تقاضا کاهش یابد.

آخرین شرایط طرح کارت مصالح ساختمانی

وزیر راه در ادامه با اشاره به عملیاتی شدن طرح کارت مصالح ساختمانی اظهار کرد: کارت مصالح ساختمانی با دو الگو عملیاتی شده است که الگوی اول آن بازار تهاتری بوده و الگوی دوم هم به تعامل بین بنیاد مسکن و بانک مسکن برمی گردد که بنیاد مسکن پروژه های متعهد شده را با استفاده از این الگو در دست اجرا دارد و از طرح کارت مصالح ساختمانی استفاده می نمایند.

برنامه های دولت برای حمایت از مستاجران

وی با تاکید بر این که قدرت خرید مردم به سمت افزایش تقاضا برای متراژهای کمتر از 85 متر سوق پیدا نموده است گفت: با توجه به این که استطاعت خرید مردم متفاوت شده است در حال حاضر بیشترین تقاضا برای خرید مسکن برای واحدهای زیر 85 متر است.

وزیر راه با تاکید بر این که برای هفت دهک کشور برنامه ای تامین مسکن داریم شرح داد: برنامه احداث 200 هزار واحد مسکونی برای دهک های یک و دو و با همکاری نهادهای حمایتی در دست اجرا است و دهک های سه تا هفت هم با سه نوع واگذاری حمایت می شوند.

اسلامی با بیان این که اولین نوع واگذاری ارائه زمین های 99 ساله است گفت: این زمین ها قیمت تمام شده را کاهش می دهد همچنین نوع دوم بحث مسکن مشارکتی و سومین برنامه دولت برای این دهک ها اجرای دستورالعمل شهرک سازی است که تسهیلات متفاوتی به این پروژه اختصاص داده شده است.

به گفته وزیر راه، زمین های مرغوبی برای احداث شهرک ها وجود دارد و در حال حاضر 20 پروژه شهرک سازی را می توان اجرا کرد.

وی ادامه داد: تسهیلات قابل توجهی هم به سازندگان اختصاص می یابد، به طوری که برای 20 درصد آورده خود می تواند تسهیلات 80 درصدی دریافت نمایند.

اسلامی با اشاره به افزایش تعاملات تجاری با کشورهای همسایه پس از کاهش محدودیت های کرونایی گفت: به تدریج روابط تجاری از سرگرفته می گردد و بسیاری از مرزها هم به حالت عادی برگشته است.

وزیر راه در خصوص احتمال افزایش قیمت مسکن ملی پس از تورم اخیر گفت: مسکن ملی هنوز قیمت گذاری نشده است.

وی همچنین در خصوص آغاز فرآیند اخذ اقتصادیات از خانه های خالی که قرار بود از ابتدای تابستان آغاز گردد اظهار کرد: امروز دوم تیر است واین اقدام حتما در تابستان انجام می گردد.

اختصاص 20 درصد تسهیلات بانکی به ساخت مسکن

محمد اسلامی در مراسم تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور برای فراوری مسکن در طرح اقدام ملی هم با بیان این که در همه دولت ها اراده خانه دار کردن مردم وجود داشته است اظهار کرد: موضوع اصلی بحث تصویرگری ساخت مسکن است که به اجرا رساندن آن باعث اعتمادسازی بین مردم و سازندگان می گردد و برای مردم این اطمینان خاطر را به وجود می آورد که در یک دوره زمانی مشخص می توانند صاحب مسکن شوند.

وی با بیان این که پایدارسازی جریان فراوری مسکن و تسهیل گری برای خانه دار شدن مردم از وظایف دولت ها است گفت: این موضوع برای ما بسیار حائز اهمیت است و وزارت راه و شهرسازی به پایدار سازی فراوری مسکن ایمان قلبی دارد.

بازارهای موازی عامل اصلی التهاب در بازار مسکن

وی با اشاره به شرایط کلان اقتصاد اظهار کرد: در این شرایط اقتصادی حوزه اقتصاد کلان و بازارهای موازی عامل اصلی وجود التهاب در بازار مسکن است شرایط کنونی بازار مسکن از اختیار وزارت راه و شهرسازی خارج بوده و این وزارتخانه هم به عنوان یک تابع متاثر از شرایط اقتصاد کلان است البته کشور سال ها این شرایط را تجربه نموده و مسکن تحت تاثیر بازارهای موازی قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این که فرایند فراوری و عرضه مسکن در کشور دو آدرس مشخص دارد شرح داد: این فرایند به وسیله میزان پروانه های صادر شده و میزان سرمایه گذاری های که اتفاق افتاده قابل آنالیز است.

وی با بیان این که در طول پنج سال گذشته کمترین میزان ساخت و ساز واحدهای مسکونی 300 هزار واحد در سال بوده است گفت: این در حالی است که احتیاج جامعه 900 هزار واحد در سال اعلام شده که از این تعداد 2000 واحد متعلق به مناطق روستایی است. تفاضل این عدد را در قالب طرح ملی مسکن مطرح نموده ایم و توانسته ایم آن را به اجرا برسانیم.

آخرین شرایط مسکن مهر در کشور

اسلامی در ادامه با اشاره به آخرین شرایط مسکن مهر در کشور شرح داد: در حال حاضر 120 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده و تا خاتمه آبان ماه پفراینده مسکن مهر بسته خواهد شد.

وی با بیان این که برای 400 هزار واحد مسکن ملی مشخص زمین شده است گفت: اولین سری افتتاح های مسکن مهر از ماه جاری آغاز می گردد. همچنین با وزارت خانه های آموزش و پرورش و رفاه و نیروهای مسلح برای ساخت مسکن ملی قرارداد بسته ایم.

وی با تاکید بر این که تسهیلاتی فراهم شده است تا همه پروژه های نیمه تمام مسکونی به حرکت دربیاید گفت: قصد داریم به پروژه های نیمه تمام تسهیلات ارائه دهیم تا هر چه سریعتر پروژه های راکد را به فراوری برسانیم تا ساخت و ساز از رکود خارج گردد.

او با تاکید بر این که چندین مصوبه برای تسهیل ساخت و ساز در دستور کار واقع شده است بیان کرد: بحث ضمانت 25 درصدی اخذ تسهیلات برای سازندگان برداشته شده است همچنین مشکل مبلغ مقطوع بیمه و اقتصادیات را برای سازندگان رد کردیم.

آخرین شرایط نوسازی بافت های فرسوده

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این که طبق آمار از دهه 70 تا به امروز بافت های فرسوده پیشرفت 50 درصدی داشته است گفت: البته در اجرای این پروژه هم موانعی وجود دارد اولین مانع بحث ریزدانگی در بافت فرسوده است یعنی با واحدهای خرد در نوسازی بافت فرسوده مواجهه هستیم و اجرای این طرح متکی به مشارکت مردمی است.

وی با بیان این که در سال گذشته 27 هزار نفر در کشور در بحث نوسازی بافت فرسوده تقاضا داشتند ادامه داد: از این میان 12 هزار نفر آنها به بانک معرفی شدند و 45 هزار واحد برای پشتوانه پروژه نوسازی بافت فرسوده احداث کردیم.

وزیر راه در ادامه در خصوص تامین اقتصادی در بحث مسکن نیز اظهار کرد: بانک ها سال گذشته هزاران میلیارد تومان تسهیلات ارائه کردند که 68 هزار میلیارد تومان آن یعنی کمتر از 7 درصد به بخش مسکن رسیده است.

وی ادامه داد: با مذاکراتی که با رئیس جمهور داشتیم قرار شد سال جاری 20 درصد تسهیلات بانکی به ساخت مسکن اختصاص یابد یعنی اگر صد هزار میلیارد تومان به بخش مسکن تسهیلات داده گردد، باید 50 درصد آن به بخش ساختمان و 50 درصد دیگر به بخش مسکن اختصاص یابد که در این صورت با آورده مردم و انبوه سازان چرخه اقتصادی قابل توجهی در بازار ایجاد خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 124

به "اعلام جزئیات بسته حمایتی از مستاجران در روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام جزئیات بسته حمایتی از مستاجران در روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید