احداث سد عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه نیست

به گزارش مجله گذر عمر، خبرنگاران/آذربایجان غربی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: احداث سد در آذربایجان غربی عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه نیست.

احداث سد عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه نیست

یاسر رهبردین در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تاثیر 7 درصدی سدهای استان در خشکی دریاچه ارومیه گفت: در آذربایجان غربی و حوضه آبریز دریاچه ارومیه 11 سد وجود دارد که از این تعداد 7 سد بزرگ دارای ظرفیت یک میلیارد و 455 میلیون مترمکعب و 4 سد کوچک دارای ظرفیت 10 میلیون مترمکعب هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اضافه کرد: از میزان ظرفیت آب سدهای استان مجموع یک میلیارد مترمکعب متعلق به دو سد بزرگ استان به نام های شهید کاظمی بوکان و سد مهاباد است که بهره برداری از این سد ها به دهه 50 بر میشود که با این اوصاف اگر قرار بود سدها تاثیرگذار اصلی در خشکی دریاچه ارومیه داشته باشند قطعا در دهه 70 شاهد پیشروی دریاچه ارومیه نبودیم.

رهبردین با اشاره به آخرین شرایط دریاچه ارومیه اظهار کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.52 است که آمار مقلیسه ای با مدت مشابه سال گذشته نشان از کاهش 66 سانتی متری تراز دارد.

وی با بیان اینکه وسعت فعلی دریاچه 1663 کیلومتر مربع است، گفت: وسعت دریاچه 1800 کیلومتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی شرح داد: در حال حاضر دریاچه ارومیه 2 میلیارد و 33 میلیون مترمکعب آب دارد که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 4 میلیارد و 45 میلیون مترمکعب بود.

وی با بیان اینکه علت یابی درست در بحث خشکی دریاچه ارومیه باعث برنامه ریزی دقیق و عملی برای نجات نگین فیروزه ای شمال غرب کشور می شود،گفت: از این علل می توان به تغییر کاربری اراضی دیم به آبی، تغییر الگوی کشت به محصولات پر آب بر، تغییرات رژیم بارش در سطح استان، افزایش دما در فصول سال و تاثیر جاده میانگذر دریاچه ارومیه اشاره کرد.

رهبردین بر ضرورت شروع مجدد عملیات اجرایی سد نازلو تاکید کرد و گفت: با شروع مجدد عملیات اجرایی سد نازلو با اولویت تامین آب شرب و صنعت برای بخش نازلو و انزل ، قره باغ و کهریز می توان علاوه بر حل مسائل آب شرب مردم این منطقه به عنوان تامین آب شرب شهر ارومیه در افق سال 1410 نیز استفاده کرد.

وی با اشاره به پیش بینی لزوم احداث سد نازلو در طرح آمایش سرزمینی سال 1380 گفت: سد نازلو برای تامین آب شرب شهر ارومیه در افق سال 1410 و همچنین تامین آب شرب مطمئن محال نازلو، انزل و قره باغ و شهرک صنعتی فاز3 بسیار مورد اهمیت است.برای حل مسائل آب شرب بخش انزل ، قره باغ و کهریز نیز دو برنامه میان مدت و دراز مدت تدوین شده است امیدواریم با هماهنگی دستگاههای اجرایی، نظارتی و حمایت نمایندگان محترم و تامین اعتبارات لازم، در سال جاری طرح میان مدت از طریق شرکت آب و فاضلاب استان اجرایی شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 929

به "احداث سد عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث سد عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید