چگونه در سفر از ابتلا به آنفولانزای پرندگان پیشگیری کنیم؟

به گزارش مجله گذر عمر، آنفلوانزای پرندگان یکی از شایع ترین بیماری ها در بعضی کشورها است. در سفر به این مقاصد چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

چگونه در سفر از ابتلا به آنفولانزای پرندگان پیشگیری کنیم؟

مسافران برای کاهش خطر ابتلا به آنفولانزای پرندگان، در سفر به مقاصدی که این بیماری در آنجا شایع است، می توانند چند نکته ساده را رعایت نمایند. در ادامه به این نکات می پردازیم. برای اطلاع از شرایط سلامت کشورهای مختلف جهان (بابت آنفولانزای پرندگان)، می توانید به این سایت مراجعه کنید.

پیش از سفر

درباره آنفلوانزای پرندگان تحقیق کنید

آنفولانزای پرندگان یک بیماری ویروسی و مسری مربوط به حیوانات است که تنها پرندگان، و گاها خوک ها و دیگر پستانداران را مبتلا می نماید. این بیماری به سرعت در بین پرندگان، به خصوص آن ها که در مزرعه ها هستند یا در فروشگاه هایی که پرنده های زنده می فروشند در کنار هم زندگی می نمایند، شیوع پیدا می نماید. انسان ها به ندرت مبتلا می شوند. به طور معمول، ویروس به وسیله بذاق، ترشحات بینی و مدفوع پرندگان آلوده به پرهای پرندگان سالم منتقل می گردد.

از محدودیت های سفر مطلع شوید

در حال حاضر هیچ محدودیتی برای سفر به منطقه ها آلوده وجود ندارد. اگر محدودیتی وجود داشته باشد، می توانید آن ها را در سایت های رسمی مشاهده کنید.

آماده باشید

پیش از سفر به توصیه های پزشک خود، مبنی بر تزریق واکسن یا خوردن قرص های خاص، عمل کنید. این کار را حداقل چهار هفته پیش از سفر انجام دهید، زیرا ممکن است دوره های واکسن طول بکشد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آنفولانزای پرندگان وجود ندارد.

بیمه سلامت داشته باشید

بیمه سفر یک امر لازم است و باید مسائل پزشکی و بازگشت اضطراری به وطن را نیز دربربگیرد تا در صورت مریض شدن بتوانید به خانه بازگردید.

جعبه یاری های اولیه را همراه داشته باشید

این جعبه کوچک باید شامل وسایلی برای مقدار گیری دمای بدن و مواد ضدعفونی نماینده برای بهداشت دست باشد.

طی سفر

از تماس با پرندگان خودداری کنید

از تماس با ماکیان (مرغ، جوجه، اردک، غاز، کبوتر، بلدرچین) یا هر پرنده وحشی خودداری کنید و از محل زندگی آن ها (برای مثال مزرعه ها، حیات های پشتی مخصوص ماکیان، بازار ماکیان) دور بمانید. بعلاوه به پرندگان مرده یا مریض نزدیک نشوید.

دست ها را بشویید

شستن مداوم و صحیح دست ها یکی از مهم ترین راه ها برای جلوگیری از شیوع عفونت است. اگر آب، صابون یا حوله در دسترس نبود، از ضدعفونی نماینده دست بهره ببرید. درصورتی که دست هایتان تمیز نیست، آن ها را به چشم ها، بینی و دهان خود نزنید.

گوشت خام یا نیمه پخته ماکیان را نخورید

از مصرف گوشت های خام و نیمه پخته، یا غذاهایی که در آن ها از گوشت خام یا ماکیان استفاده شده است، خودداری کنید. حتی تخم این پرندگان باید به طور کامل پخته گردد.

اگر مریض شدید

اگر تب، سرفه، سردرد، گلو درد، سوزش چشم، درد عضله ای و تنگی نفس به سراغ شما آمد، بدون معطلی به سراغ پزشک و توصیه های پزشکی بشتابید.

با خود ماکیان زنده نیاورید

از آوردن ماکیان زنده یا محصولات گوشتی به کشور خود خودداری کنید.

بازگشت به وطن

به سلامت خود توجه کنید

هنگام بازگشت از سفر، سلامت خود را آنالیز کنید، به خصوص در 10 روز اول بازگشت.

اگر علائمی مشاهده کردید

اگر علائمی چون آنچه در بالا اشاره شد، یا دیگر علائم آنفلوانزا را در خود دیدید، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

پیش از دیدار با پزشک

پیش از رفتن به مرکز درمانی علائم خود را برای آن ها توضیح دهید و بگویید که در معرض آنفولانزای پرندگان بوده اید. سپس جزئیات سفر را برایشان تعریف کنید.

به تمام توصیه هایی که به شما داده می گردد گوش دهید

سفر نکنید اگر...

اگر حال مساعدی ندارید، سفر نکنید و تا حد امکان تا زمان دیدار با پزشک، ارتباط خود را با اطرافیان محدود کنید؛ مبادا ویروس پخش گردد.

توصیه های بهداشتی را جدی بگیرید

هنگام سرفه یا عطسه جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید. تنها یک بار از یک دستمال کاغذی بهره ببرید. سپس آن را دور بیندازید و دست های خود را بشویید.

منبع: کجارو / fitfortravel.nhs.uk
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1015

به "چگونه در سفر از ابتلا به آنفولانزای پرندگان پیشگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در سفر از ابتلا به آنفولانزای پرندگان پیشگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید