روسیه: خواسته های آمریکا درخصوص معاهده آسمان باز قابل پذیرش نیستند

به گزارش گذر عمر، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت، خواسته های آمریکا درخصوص معاهده آسمان باز غیر قابل پذیرش و بی معنی هستند اما مسکو آماده ادامه مذاکرات خواهد بود.

روسیه: خواسته های آمریکا درخصوص معاهده آسمان باز قابل پذیرش نیستند

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل گذر عمر، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت، درخواست های آمریکا درخصوص معاهده آسمان باز غیر قابل پذیرش هستند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه سی جی تی اِن، ریابکوف روز آدینه گفت: شرایطی که آمریکا طلب می نماید کاملاً غیر قابل پذیرش، بی معنی و بی اساس هستند. با این حال روسیه آماده ادامه مذاکرات است.

این دیپلمات روس گفت، اعلام خروج آمریکا از این معاهده تعجب آور بود و واشنگتن با این کار بذر اختلاف و تردید را در میان متحدان خود می کارد.

ریابکوف اضافه نمود، تنها چیزی که آمریکا می خواهد این است که ما خبردار ایستاده و در جهتی که آن ها اشاره می نمایند گام برداریم.

همچنین روز گذشته (آدینه)، الکساندر گروشکو دیگر معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت، مسکو به معاهده آسمان باز پایبند خواهد ماند.

وزارت امور خارجه فرانسه روز آدینه در واکنش به اعلام آمریکا مبنی بر خروج از این معاهده گفت، این کشور به همراه آلمان، بلژیک، اسپانیا، فنلاند، ایتالیا، لوکزامورگ، جمهوری چک و سوئد، در بیانیه ای مشترک آورده اند که معتقدند معاهده آسمان باز همچنان مفید و کارامد است.

وزیر امور خارجه آلمان نیز روز آدینه در این باره گفت: قطعاً می بینیم که اجرای این معاهده از سوی طرف روسی طی چند سال اخیر با مشکلاتی روبرو بوده است. اما از دید ما، توجیهی برای خروج از آن نیست.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه چین در پیامی جداگانه بیان داشت: چنین حرکتی بر روی امنیت و ثبات در مناطق مشخصی تأثیر منفی خواهد داشت. ما عمیقاً به خاطر این شرایط متأسفیم.

طبق این معاهده، بیش از 1500 پرواز با هدف افزایش شفافیت در خصوص فعالیت های نظامی و یاری به نظارت بر کنترل تسلیحات و سایر توافقات در کشور های عضو این معاهده صورت گرفته است. همه کشور های عضو این معاهده موافقت نموده اند که تمام قلمرو های خود را برای پروازهای نظارتی در دسترس قرار دهند، اما روسیه بر بعضی از مناطق خود همچنان محدودیت گذاشته است.

معاهده آسمان باز، سال 2002 بین 34 کشور دنیا به امضا رسید تا اعتماد میان آنها افزایش یابد و بتوانند پروازهای شناسایی را جهت جمع آوری اطلاعات درخصوص تحرکات نظامی یکدیگر انجام دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 78

به "روسیه: خواسته های آمریکا درخصوص معاهده آسمان باز قابل پذیرش نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: خواسته های آمریکا درخصوص معاهده آسمان باز قابل پذیرش نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید