در باب آداب حیوان دوستی!

به گزارش گذر عمر، محمد ماکویی؛ یکی از بستگان برای فرزند دلبند خویش دو جوجه کوچولو خریداری کرده بود تا با آن ها حسابی سرگرم شود. وقتی چند ساعتی از زمان خرید سپری شده و از بچه و جوجه ها صدایی بلند نمی شود، نام نبرده نگران شده و سراغی از آن ها می گیرد.

در باب آداب حیوان دوستی!

در این سراغ گیری، او متوجه می شود که جوجه های زبان بسته، با گردن هایی درازتر از حد معمول، مرده اند و بچه در حال بازی با سایر اسباب بازی ها می باشد.

فرزند دلبند با مشاهده نگاه استفهام آمیز مادر گرامی، با شیطنت بچگانه، مامان، جوجه ها لالا کردن می گوید. از شما چه پنهان! تا قبل از ازدواج علاقه خاصی به حیوانات نداشتم.

به این مناسبت بود که ماهی های قرمز کوچولوی خریداری شده در نزدیک عید حسابی اذیتم کرده و مرا بر آن می داشتند تا جهت رهایی از شر آن ها چاره ای بیندیشم! این بود که وقتی تحویل سال تمام می شد و به اینکه هر روز باید آب ماهی ها را عوض کنم فکر می کردم، کوشش و همت خود را معطوف اینکه ماهی ها را به مرگ طبیعی از بین ببرم می ساختم!

مثلا موقعی که متوجه می شدم ماهی ها برای زنده ماندن به اکسیژن زیاد احتیاج دارند، عمدا ظرف نگهداری آن ها را تنگ انتخاب می کردم و یا در هنگام تعویض آب ماهی ها، سهوا، آب داغ قاطی آب تعویضی می کردم تا ماهی ها و دل دوستداران حیوانات با هم کباب شوند!

علاقه ویژه همسر گرامی و خانواده محترمشان به حیوانات، اجبارا، مرا در راستا دیگری قرار داد و منی که در روزگار نوجوانی، شکار گنجشک و خوردن گوشت شکار را از لذتبخش ترین تفریحات سالم! می دانستم، حسابی دوستدار حیوانات شدم.

با این حساب است که امروزه 2 ماهی قرمز کوچولو را چند سالی است در قید حیات نگه داشته و باعث شده ام خیلی از دوستان و بستگان و آشنایان پس از چاق سلامتی در کمال تعجب هنوز زنده اند؟ را بر زبان بیاورند. امسال کلا اوضاع عوض شد و یک گربه، حیاط خانه ما را برای زایمان و فرزند آوری انتخاب کرد.

درست است که، انصافا، بچه گربه ها گل ها و گیاهانی که مادر برای سر حال کردنشان زحمت حسابی کشیده بود را به گند کشیدند، اما مشاهده موجودات بامزه و شیطانی که مرتبا سر به سر هم گذاشته و از سر و کول هم بالا می رفتند و با کوششی خستگی ناپذیر سعی در بالا رفتن از دیوار راست می کردند، بخوبی قادر بود مرا به بیان بگذار چند صباحی هم این ها خوش باشند! بکشاند.

در ضلع شمالی خانه اتفاق دیگری به وقوع پیوست و یاکریم ماده سه تخم خود را در لانه درست کرده در نزدیک اتاق پذیرایی ما گذاشت. علیرغم اینکه یکی از تخم ها از لانه پرتاب شد و شکست، دو تخم دیگر از دست طوفان و باد و باران و بلایای طبیعی جان سالم به در برده و تبدیل به جوجه شدند (یعنی جوجه ها از آن ها بیرون آمدند)

وقتی خاله جان، که از تولد جوجه یاکریم ها مطلع شده بودند، زود از تخم بیرون نیامده اند؟ را پرسیدند، جواب دادم: آنقدر نگرانشان بودم و آنقدر به یاکریم ماده چشم دوختم که طفلک فکر کرد مستاجر است و باید هر چه زودتر خانه را خالی کند!. جوجه ها بزرگ شدند، اما بالاخره حمله کلاغ باعث شد که یکی از آن ها یک متر و دیگری 4 متر سقوط آزاد نماید. خوشبختانه، نرمی بدن جوجه ها به یاری آن ها شتافت و باعث شد زنده بمانند. فعلا آن ها را در انبار گذاشته ام و درست نمی دانم با جوجه هایی که تقریبا پرواز را بلد هستند، اما اصلا و ابدا لب به غذا نمی زنند چطور باید تا نمایم.

این روز ها فضای رسانه ای کشور را اخبار مربوط به مرگ غم انگیز یکی از گورخر های افریقایی به شدت تحت تاثیر قرار داده است. مسئولین و متصدیان مربوطه در این باب تقصیر ما نبود گفته اند. اتفاقا بیان تقصیر ما نبود کاملا نشان می دهد که مسئولین حتما تقصیر داشته اند، زیرا آن هایی که شغلشان ایجاب می کند حیوانات را نگهداری نمایند باید این موجودات را همچون یک عزیز، گرامی داشته و علاوه بر کوشش و کوشش در جهت تامین معاش کافی و سرپناه درست و حسابی، کاری نمایند که در هنگام ایاب و ذهاب به حیوان بد نگذرد.

آن هایی که عزیزی را از دست می دهند تا چند روز حال و حوصله حرف زدن ندارند و اصلا و ابدا مهم نمی بینند که تقصیر یک فاجعه بر گردن آن ها یا بر عهده دیگری گذاشته شود.

از این بالاتر این است که بسیاری از آن هایی که عزیز خود را از دست رفته می بینند، به دلیل ناراحتی و تالمات شدید روحی، گناه نکرده را به خویشتن نسبت داده و هنگامی که در برابر سوالاتی در مایه های چطور این رخ داد؟ واقع می شوند، در عوض ادای تقصیر من نبود، سعی می نمایند با به کارگیری جملاتی از دست کاش دستم شکسته بود و نمی گذاشتم از خانه خارج شود، جلوی دلداری دادن دیگران را هم بگیرند.

می گویند ناصرالدین شاه شیری داشته که بسیار به وی علاقمند بوده است. یکبار که شاه قاجار جویای احوال شیر می شود، تلگرافی با مضمون حال حیوان خوب است دریافت می دارد. ناصرالدین شاه، که از دریافت این تلگراف به خشم آمده بود، دستور می دهد در پاسخ، تلگراف زیر را به نگهدارنده شیر مخابره نمایند:

شیر، حیوان نیست. حیوان، کسی است که شیر را اینگونه مورد خطاب قرار داده است.

شاید، ناصرالدین شاه کاملا در اشتباه بوده و مسئولین و دولتمردانی که گمان می نمایند، چون شیر آدم ها را می خورد باید با وی در نهایت قساوت و درنده خویی تا کرد، درست فکر می نمایند.

شاید، واقعا حق با مسئولین و دولتمردانی که گور خر، خری سیاه با راه های سفید یا خری سفید با راه های سیاه است؟ را پرسشی بی معنی گرفته اند باشد و آن هایی که بی توجه به این سوال، وفق قلیه را با گوشت می خورند، گور خر را خری که باید هر چه سریعتر به گور سپرده شود، می دانند، کلام آخر و ختم کلام را بر زبان می آورند!

پ ن: آن هایی که شغلشان به حفظ و نگهداری حیوانات ربط دارد، به جاست که فیلم های معروف، با بن مایه زندگی حیوانات، از جمله پرنده باز آلکاتراز، را مشاهده نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 698

به "در باب آداب حیوان دوستی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در باب آداب حیوان دوستی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید