خبرنگاران صیانت از سلامت جامعه در دومین سیزده بدر متفاوت

به گزارش مجله گذر عمر، بوشهر-خبرنگاران- نوروز گذشته، کمتر کسی انتظار این را داشت که کووید 19 اینچنین سرسخت مهمان زمین باقی بماند، اما امروز دومین سیزده بدر روزگار کرونایی با همه ناباوری ها از راه رسید، در حالی که سایه این ویروس همچنان بر اجرای آیین های دیرینه ایرانی سنگینی می نماید.

خبرنگاران صیانت از سلامت جامعه در دومین سیزده بدر متفاوت

ایرانیان از دیرباز، پس از جشن ها، دید و بازدیدها و شادمانی های 12 روزه نوروزی روز سیزدم سال نو را به هدف بهره بردن از شمیم روح افزای بهار، آشتی با طبیعت و یا دور کردن غم و غصه در دامان سرسبز محیط پیرامون خود می گذرانده اند.

در باور پیشینیان در این روز شادی کردن و خندیدن به معنی فروریختن اندیشه های پلید و تیره، روبوسی نماد آشتی، به آب سپردن سبزه نشانه هدیه دادن به ایزد آب آناهیتا و گره زدن علف برای شاهد قرار دادن مادر طبیعت در پیوند میان زن و مرد است.

اما برگزاری این آیین نشاط آور در 2 سال اخیر رنگی متفاوت به خود گرفته است که با نگرانی از ابتلا به یک بیماری نوظهور و از دست رفتن جان های عزیز گره خورده است؛ طوریکه دیگر به هیچ عنوان جمع های محبت آمیز و انجمن های حضوری خویشاوندی توصیه نمی گردد و در آغوش دریافت عزیزان، تجمع های انسانی و آیین های گروهی حضوری منع می گردد.

بسیاری از اهالی استان ساحلی همجوار خلیج فارس اما علاوه بر حضور در دشت ها و طبیعت سبز کوهپایه ای، هر ساله سیزده بدر خود را در کنار نوار ساحلی این بیکران آبی سپری می نموده اند.

اما تجربه بصری هر ساله بوشهر نشان می دهد که حضور در خط ساحلی و پارک های حاشیه ساحل و همچنین بسیاری دیگر از نقاط طبیعی پرطرفدار چنان متراکم بوده است که امکانی برای رعایت کردن فاصله فیزیکی 2 متری برای پیشگیری از کرونا آن هم از نوع جهش یافته وجود ندارد.

این تصویر مربوط به روز طبیعت 98 در بوشهر است

تعطیلی تفرجگاه های عمومی، بستن راه های خطر

از این روی ستاد مقابله با کرونای استان بوشهر و مسئولان دستگاه های مختلف دیروز راه را بر خطر این تجمع های خطیر بستند و ورود به پارک های جنگلی، بوستان ها و سواحل را ممنوع اعلام کردند و همه ورودی های استان را به روی خودروهای غیر بومی بستند.

استاندار بوشهر روز گذشته در نخستین نشست مقابله با کرونای استان درسال 1400، دلیل این محدودیت های همه جانبه را حفظ سلامت مردم و شکستن زنجیره کرونا در استان دانست و گفت: برای شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا همه موارد ابلاغی در طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی در استان بوشهر با قاطعیت اجرا می گردد.

گراوند پس از بیان آمارهایی از کرونا که نزدیک بودن موج چهارم کرونا به بوشهر را نشان می داد، تاکید نمود که شهرداری ها باید نقش خود را در جلوگیری از ورود خودروها به پارک ها و سواحل به درستی ایفا نمایند اما برای صیانت از سلامتی مردم و ایجاد ایمنی لازم در جامعه همه باید مشارکت نمایند.

پیش از این مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر نیز خبر از تعطیلی و عدم ارائه خدمات در هشت پارک جنگلی استان داده بود و گفته بود: بوستان ها و پارک های جنگلی استان بوشهر در 13 فروردین تعطیل و پذیرای گردشگران نیست تا از سلامت مردم محافظت گردد.

همه این مقررات و محدودیت ها که کم و بیش در سراسر پهنه ایران زمین اعمال شده است نشان می دهد که کرونا این بار نیز نقشی شوم و پررنگ در لغو کردن یا نحوه اجرای آیین های ایرانی داشته است. اما همزیستی با این ویروس تا حدی در جامعه نهادینه شده است و می توان امید داشت که بوشهری ها این بار نیز برخوردی شایسته مقابله با این ویروس مسری در قبال آیین های دیرینه در پیش گیرند.

اکنون زمان خستگی نیست

به گفته مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر، بوشهری ها سال گذشته در چنین روزی همدلی بسیار خوبی با کادر درمان نشان دادند، یا در خانه ماندند و یا جایی را برای گردش برگزیدن که کمترین خطر آنها را تهدید کند.

شاید همین امر نیز سبب شد تا بوشهر تا مدت ها پس از شیوع کرونا در کشور شرایط کم خطری داشته باشد و پیک کرونا در این استان دیرتر از سایر نقاط کشور رخ داد.

اما محمد مظفری روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با توصیف شرایط کرونایی حاضر و تغییر نگران نماینده آمارهای بیمارستانی، اظهار کرد: اکنون همه مسئولیت پیشگیری از افزایش شیوع ویروس و حفاظت از جامعه را به عهده داریم و نباید تنها دانشگاه علوم پزشکی را مسئول دانست.

او معتقد است هر چند 13 بدر یکی از آیین های مهم تقویم ایرانی است اما در شرایط حاضر باید به حفظ سلامت جامعه توجه داشته باشیم و آن را به مخاطره نیندازیم.

به بیان مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر مردم هرگاه جامعه و کشور در خطر بوده است برای صیانت از آن پیشگام شده اند و حالا باید بدانند که جامعه در خطر است.

اکنون چهار شهرستان بوشهر، دشتستان، گناوه و دیلم در شرایط نارنجی کرونایی و به گفته مسئولان استان بسیار به قرمز شدن نزدیک هستند.

مظفری معتقد است افزایش عادی انگاری کرونایی در این شهرستان ها شروع افزایش شیوع و تغییر رنگ کرونایی بوده است و در شرایطی که کرونای جهش یافته با قدرت سرایت بالا در حال چرخش در استان است تجمع ها و سهل انگاری در قبال آن بسیار خطرناک است.

او گفت: بیش از یکسال است که در جنگ با کرونا هستیم و اکنون که چندماه تا پیروزی و خاتمه کرونا مانده است نباید خسته شویم، چرا که هیچکس چون خود مردم نمی توانند اتفاقی که باید را رقم بزنند.

مظفری معتقد است نقش رسانه ها، هنرمندان، روخانیون و بزرگان دینی و سازمان های مردم نهاد در این زمینه بسیار مهم است و همگی باید با فرهنگ سازی برای حفاظت از جامعه در برابر کرونای سرکش همت نمایند.

صدای موج چهارم کرونا در همسایگی خلیج فارس، تجمع ممنوع

سیزده بدر یا روز طبیعت؛ سال جاری در شرایطی از راه رسیده است که کرونای موتاسیون یافته راه گردش در کشور را در سراسر کشور در پیش گرفته است و به گفته رئیس جمهور خطر موج چهارم بیماری جدی است.

در بوشهر نیز صدای این موج تازه به صدا درآمده است و رئیس دانشگاه علوم پزشکی روز گذشته به رسانه ها گفت: افزایش بستری ها نشانه نواختن زنگ خطر شروع موج چهارم کرونا در استان بوشهر است.

سعید کشمیری تاکید نمود: با توجه به سرعت انتقال بالای ویروس جهش یافته انگلیسی، ضروری است مردم استان بوشهر بیش از پیش شیوه نامه های بهداشتی را رعایت و از حضور در اجتماعات و برگزاری دورهمی ها به خصوص در روزهای 12 و 13 فروردین به طور جدی خودداری نمایند.

به گفته او تعداد مبتلایان به کرونا در استان بوشهر نسبت به دی ماه گذشته 8 برابر شده است و روزانه 60 تا 65 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بوشهر بستری می شوند و همه اینها نتیجه تجمع ها و عادی انگاری هاست.

اکنون بوشهر 166 بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان ها دارد در حالی که در چهار ماه منتهی به اسفندماه این شمار پیوسته 2 رقمی بوده است و در روزهایی سخت و نگران نماینده به استقبال روز طبیعت آمده است.

اگر برای کسب شادی و نشاط، اگر برای دوری از درد و غم و اگر برای شروع پر انرژی روزهای کاری پیش رو تصمیم به حضور در طبیعت به ویژه سواحل و پارک های سطح شهر گرفته باشیم، ضروری است بدانیم حضور در تجمع هایی که کرونا در میان آن موج می زند شادی های را می رباید، درد و غم به بار می آورد و شاید روزهای پیش رو را برای بسیاری تیره رنگ کند.

هر چند ویروس کرونا در محیط های باز کمتر مجال چرخش دارد اما اجتماع های متراکم امکان رعایت فاصله مناسب را سلب می نماید و فضا را برای میدانداری کرونا مساعد می نماید.

سخن خاتمهی اینکه در زمان حاضر که کرونا هر گوشه شهر و دیار در کمین است،تنها با در خانه ماندن و یا انتخاب فضاهایی با کمترین تراکم انسانی است که می توان سبزه عید را به آرزوی دیدن روزهای شاد پسا کرونا گره زد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 609

به "خبرنگاران صیانت از سلامت جامعه در دومین سیزده بدر متفاوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صیانت از سلامت جامعه در دومین سیزده بدر متفاوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید