حقایقی کمتر شناخته شده که بیانگر مرموز بودن بدن شماست!

به گزارش مجله گذر عمر، خبرنگاران: آماده شوید تا تحت تأثیر قرار بگیرید. در این مطلب 12 واقعیت کمتر شناخته شده را برایتان بیان می کنیم که ثابت می نماید بدن شما یک راز شگفت انگیز است. بدن انسان مکانیسمی بسیار پیچیده است و مملو از معما های حل نشده است. با این حال بعضی از توانایی های شگفت انگیز آن از قبل شناخته شده اند. آیا می خواهید بزرگترین راز ها را در خصوص بدن خودتان بدانید؟ پس در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید.

حقایقی کمتر شناخته شده که بیانگر مرموز بودن بدن شماست!

1. مغز شما بزرگترین فلش مموری دنیا است! حتی اگرچه گاهی ممکن است به نظر برسد که هر بار که یک آزمون یا امتحان مهم داشته باشید، مغز شما به سختی می تواند چیزی را به خاطر بسپارد. با این حال توانایی های واقعی مغزتان از آنچه که فکر می کنید چشمگیرتر هستند. حافظه شما ظرفیت کافی برای ذخیره دو و نیم میلیون گیگابایت اطلاعات را دارد که این مقدار برای ذخیره سازی حدود 300 سال فیلم کافی است! اوج رشد حافظه ما در 25 سالگی رخ می دهد، اما با رسیدن به 50 سالگی، ظرفیت مغز به آرامی آغاز به کاهش می نماید. با این حال اگر می خواهید در هر سنی به این قدرت چشمگیر مغز دسترسی داشته باشید، حتماً هر روز چند تمرین در جهت تقویت حافظه تان انجام دهید.

2. بدن شما می تواند فرآیند های خود را کُند کند تا شما را از غرق شدن محافظت کند. این واکنش بدن فرآیندی است که اغلب آن را رفلکس غواصی می نامیم. در واقع هنگامی که مغز شما متوجه می شود که بدن شما در آب غوطه ور شده است، ضربان قلب شما را کند می نماید تا به منظور ذخیره اکسیژن، خون را از اعضای بدنتان به اندام های حیاتی بدن مجددا راهنمایی کند. هرچه بیشتر زیر آب بمانید، ضربان قلب شما کندتر می شود. می بینید که چگونه بدنتان وقتی دچار مشکل می شود، می تواند قدم به جلو بگذارد و زندگی شما را نجات دهد.

3. بدن شما یک کارخانه فراوری مخاط است. حقیقت نه چندان خوشایند این است که بدن یک فرد بالغ، روزانه حدود 1.5 لیتر آب بینی فراوری می نماید. اکنون ممکن است متوجه این موضوع نباشید، زیرا ما بیشتر آن را بدون اینکه خیلی به آن توجه کنیم، می بلعیم. علاوه بر آن بدن انسان روزانه 1 لیتر بزاق، 3 لیتر اسید معده، 3.5 لیتر اسید روده و 1 لیتر صفرا فراوری می نماید!

4. طول تمام رگ های خونی درون بدن شما کافی است تا دو و نیم بار به دور کره زمین بچرخد! بله درست خواندید، اگر تمام رگ های خونی بدن یک فرد بالغ را خارج کنید، طول رگ های خونی او بیش از 160.000 کیلومتر خواهد بود. علاوه بر این آیا می دانید قلب ما در طول زندگی ما حدود 5/7 میلیون لیتر خون را پمپاژ می نماید. این حجم خون می تواند به راحتی سه استخر شنا المپیک را پر کند!

5. سینه مردان هم می تواند شیر فراوری کند! بله درست خوانده اید! مردان نیز غددی دارند که می توانند شیر فراوری نمایند. اما فراوری شیر در سینه های مرد نوعی ناهنجاری در بدن او محسوب خواهد شد. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی هورمون پرولاکتین در بدن مرد فراوری شود. افزایش هورمون پرولاکتین می تواند در نتیجه مصرف دارو های خاصی برای تحریک قلب، نارسایی در غده هیپوفیز و هیپوتالاموس، مصرف مواد مخدر یه به دلیل گرسنگی مفرط باشد.

6. دندان های شما به اندازه دندان های کوسه قوی هستند و کاملاً می توانند با آن ها رقابت نمایند. مطالعه ای که توسط متخصصان دانشگاهی در آلمان اجرا شده است، نشان داد که حتی با اینکه دندان های کوسه بسیار بزرگتر هستند و با مینای بسیار محکمی محافظت می شوند، با این حال دندان های انسان نیز به همان اندازه قوی هستند. طبق گفته دکتر ماتیاس اپل مدیر تیم تحقیقات، این استحکام به ساختار میکرو و نانوی ویژه و مخصوص دندان های ما برمی شود که همان قدرت دندان های کوسه را در اختیار آن ها قرار می دهد.

7. رنگ رویا های شما می تواند بستگی به نوع تلویزیونی که تماشا می کنید داشته باشد! اگر رنگ معمول رویاهایتان برای شما عجیب و غریب به نظر می رسد، نگران نباشید، این موضوع می تواند به نوع تلویزیونی که در کودکی تماشا می کردید مربوط باشد. مطالعه ای که توسط آوا مرسون، دانشجوی روانشناسی از دانشگاه داندی اجرا شده، نشان داد که تقریباً همه افراد زیر 25 سال رویا های رنگی دارند. افراد بالای 55 سال که هنگام تولدشان، تلویزیون ها سیاه و سفید بودند، معمولاً هنوز رویا های مونوکروم (سیاه و سفید) می دیدند. ظاهرا تلویزیون از آنچه که قبلا تصور می کردیم، تاثیر بزرگتری بر ما دارد!

8. ماهیچه های شما برای بلند کردن هزاران کیلو وزن طراحی شده اند! درست مثل بقیه اجزای بدن، ماهیچه های شما نیز بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنید توانایی دارند. اگر باور ندارید پس این داستان را بخوانید: در سال 1982 خانم آنجلا کاوالو در حالی که پسرش تونی زیر ماشین شورلتش گیر نموده بود، توانست تنهایی به قدری این ماشین سنگین را بلند کند که زن همسایه بتواند تونی را از زیر ماشین خارج کند. و این تنها کسی نیست که در طی یک شرایط ناگهانی و ترشح شدید آدرنالین، توانسته است یک کار به ظاهر غیرممکن را عملی کند. بعد از همه این ها، هر کدام از ما 640 ماهیچه در بدنمان داریم که محدوده واقعی قدرت آن ها ناشناخته است.

9. بدن شما می درخشد! به نظر می رسد که بدن های ما می دانند که چقدر افسانه ای هستند، زیرا کاملاً درخشان هستند. مطالعه ای از بخش الکترونیک و سیستم های هوشمند موسسه فناوری توهوکو در ژاپن، نشان داد که بدن ما به معنای واقعی کلمه می درخشد. دانشمندان از پنج داوطلب مرد بیست و چند ساله کاملا سالم خواستند که در مقابل دوربین های حساس که می توانند پروتون ها را تشخیص دهند، برهنه حاضر شوند. نتایج نشان داد که بدن انسان در تمام طول روز، می درخشد. نقطه اوج این درخشش در ساعت 4 بعد از ظهر و کمترین نقطه آن در ساعت 10 صبح است. البته شدت این درخشش حدود 1000 برابر کمتر از حساسیت چشم ما است و ما نمی توانیم آن را ببینیم. متخصصان می گویند که از آنجا که این درخشش در طول روز افزایش و کاهش می یابد، می تواند به سرعت فرآیند های متابولیکی بدن ما مرتبط باشد.

10. هنگام تولد، فوق العاده قوی بوده اید! نوزادان تازه متولد شده طرف نظر از اندازه و وزن بسیار باورنکردنی که دارند، با این حال بسیار قوی می باشند! به عنوان مثال اگر کودکی از میله ای افقی آویزان شود، مدتی طولانی و بدون خسته شدن در آنجا می ماند. این واکنش عجیب از اجداد ما به ما به ارث رسیده است. میمون های تازه متولد شده به خاطر اینکه از مادرانشان جدا نشوند، موهایشان را می گرفتند. متأسفانه هیچ چیز جاودانه نیست و در سن سه ماهگی این توانایی اعجاب آور را از دست می دهیم.

11. منشا مایعی که از بینی شما خارج می شود می تواند مغز شما باشد! اگر دائماً آبریزش بینی دارید و سردرد هایی را تجربه می کنید، مشکل شما می تواند جدی تر از سرماخوردگی یا حساسیت باشد. نشت مایعات از بینی شما، می تواند مایع مغزی باشد. این مایع در اطراف مغز شما واقع شده است و توسط یک غشای ویژه نگهداری می شود. این مایع گاهی اوقات می تواند به وسیله بینی به مقدار کمی و تحت یک مایع روشن خارج شود که کاملاً خوب است. اما اگر به طور مداوم آبریزش بینی دارید و مصرف دارو کمکی به درمان آن نمی نماید، شرایط ممکن است خارج از کنترل باشد. این می تواند اولین علامت نشت مایعات مغزی نخاعی باشد که به مراقبت پزشکی احتیاج دارد. اگر نگرانی مشابهی در خصوص سلامتی خود دارید، بلافاصله برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

12. بدن شما محافظت شده ترین سازه در دنیا است. مکانیسم های محافظت از بدن ما واقعاً برجسته و ویژه هستند. گلبول های سفید خون، محافظان و جنگجویان واقعی بدن ما هستند که به طور مداوم در حال تعقیب، شکار و نابودی باکتری های شیطانی هستند. بدن همچنین به طور مداوم و منظم، حذف سلول های قدیمی و غیر مفید را انجام می دهد. حتی اکنون که در حال خواندن این متن هستید، 22 میلیون سلول در بدن شما در حال مرگ هستند. علاوه بر این در 30 ثانیه بعد بدن شما 72 میلیون گلبول قرمز جدید فراوری می نماید و از شر 174.000 سلول قدیمی پوست خلاص می شود. بدن شما واقعاً یک سیستم مرموز و زیبا است که به مراقبت و توجه شما احتیاج دارد.

منبع: BrightSide

منبع: برترین ها
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 128

به "حقایقی کمتر شناخته شده که بیانگر مرموز بودن بدن شماست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی کمتر شناخته شده که بیانگر مرموز بودن بدن شماست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید