11 باور اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

به گزارش مجله گذر عمر، با توسعه فرایند واکسیناسیون کرونا در کشور، رفته رفته سیاست هایی مبنی بر تسریع بازگشایی ها، لغو دورکاری و... اتخاذ می گردد. سیاست هایی که بنابراعلام متخصصان نیازمند افزایش هرچه بیشتر تزریق واکسن به مردم جامعه تا حدود 75 درصد و بیشتر است. در این شرایط و با وجود در دسترس بودن واکسن اما همچنان بعضی از افراد با دلایل غلط از تزریق واکسن خودداری می نمایند این درحالیست که زمانی می توان چرخه بیماری را کنترل کرد که واکسیناسیون به حد مناسبی برسد.

11 باور اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

به گزارش خبرنگاران و بنابر اعلام وزارت بهداشت بعضی می گویند واکسن نمی زنم چون:

- صبر می کنم تا واکسن های باکیفیت تر در دسترس قرار گیرد.

تمام واکسن هایی که مجوز استفاده دارند از نظر مقدار کاهش مرگ و میر تفاوت چندانی باهم ندارند و تاثیرات مثبت تمامی این واکسن ها ثابت شده چرا که بیشترین کاری که همه واکسن های موجود در دنیا انجام می دهند، کاهش مرگ و میر است بنابراین هر واکسنی موجود است را بهره ببرید تا بتوانیم زودتر پاندمی را کنترل و از جهش های ویروس پیشگیری کنیم. هر واکسنی در دسترس بود و هرچه زودتر استفاده گردد به نفع همه مردم دنیاست.

- از بی خطر بودن واکسن ها مطمئن نیستم.

به گفته سازمان دنیای بهداشت واکسن ها بسیار کم خطرند و سالانه جان 2 تا 3 میلیون نفر را در دنیا نجات می دهند. با این حال هیچ واکسنی هم کاملا بی خطر نیست اما ریسکی که از تزریق آن ها متحمل می شویم در مقابل منافعی که به همراه دارند، بسیار ناچیز است. مثلا درد در ناحیه بازو از جمله عوارض جانبی تزریق واکسن است ولی این درد معمولا شدید نیست. عوارض جدی تری هم ممکن است رخ بدهند ولی احتمال بروز آن ها بر اساس تخمین های سازمان دنیای بهداشت بسیار نادر است. به گفته این سازمان احتمال آسیب تماشا فرد از خود بیماری بسیار بیشتر از آسیب تماشاش بر اثر تزریق واکسن بیماری است. بیشتر واکسن هایی که امروزه از آن ها استفاده می کنیم، دهه ها است که مورد استفاده هستند و جان میلیون ها نفر را نجات داده اند.

- واکسن ها باعث جهش های سلولی در بدن می شوند.

واکسن ها به هیچ عنوان وارد ژن بدن انسان نمی گردد و به طور کلی واکسن ها با فراوری پروتئین ایمنی زایی ایجاد می نمایند بعلاوه بیشتر واکسن های موجود ویروس های کشته شده هستند که به ژن انسان و ایجاد تغییرات سلولی هیچ ارتباطی ندارد.

- واکسن باعث ناباروری می گردد.

به هیچ عنوان به شایعاتی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد، توجه نکنید و تا امروز تمام مطالبی که مبنی بر تاثیر واکسن کرونا بر باروری منتشر شده است، هیچ پایه و اساس علمی نداشته است و تمام این شایعات از سوی افراد و یا شبکه های غیر علمی منتشر می گردد.

- واکسن های فراوری داخل و یا وارداتی به ایران بسیار بی کیفیت هستند.

این موضوع ثابت شده که واکسن کرونا بر کاهش مرگ و میر اثر مستقیم دارد و تنها تفاوتی که واکسن ها با هم دارند در کاهش ابتلا به کرونا است که این موضوع هم درصدهای ناچیزی را شامل می گردد. تمام واکسن هایی که در داخل کشور فراوری و یا استفاده می گردد از استانداردهای قابل قبول و کافی برخوردار هستند. تمام واکسن هایی که در ایران مصرف می گردد تاییده معتبرترین سازمان های بهداشتی و علمی دنیا را دارند و در تمام کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته اند.

- جوان و سالم هستم و نیازی به تزریق واکسن کرونا ندارم.

اگرچه بیشتر افراد این بیماری را بدون مشکل طی می نمایند ولی همچنان خطر بیماری و احتمال بالای انتقال به سایر اعضای خانواده و همکاران و عوارض احتمالی ناشی از آن بسیار بالاتر از واکسن است و هیچ فردی در برابر ابتلا به نوع شدید بیماری مصون نیست.

- یک یا چند بار به کرونا مبتلا شده ام و آنتی بادی طبیعی در بدنم ایجاد شده است.

ذات تمام ویروس ها از جمله کرونا، گریز از سیستم ایمنی بدن است در صورتی که واکسن طراحی شده تا ایمنی بدن را تضمین کند بنابراین باید توجه داشته باشیم که باقی ماندن ایمنی در پی تزریق واکسن پایدارتر و ایمن تر در مقایسه با ایمنی طبیعی است. اگر یک یا چند بار به ویروس کرونا مبتلا شده اید و اکنون از واکسن علیه این بیماری هم بهره ببرید، مطمئنا ایمنی بسیار باکفایت، مطمئن تر و قابل قبول تری در برابر جهش کرونا خواهید داشت. بی تردید ایمنی زایی برای افرادی که به کرونا مبتلا شده و واکسن هم دریافت نموده اند به مراتب بیشتر است.

- خیلی از کسانی که واکسن استفاده نموده اند دوباره به کرونا مبتلا شده اند بنابراین واکسن ها بی اثر هستند.

اثر گذاری واکسن ها در کاهش مرگ و میر و پیشگیری از وخامت شرایط بیماری تاثیر چشمگیر دارد ولی در عین حال درصد قابل قبولی هم از مبتلا شدن پیشگیری می نماید، در عین حال علیرغم تزریق دو دوز واکسن کرونا دوباره مبتلا شدن به این ویروس موضوع عجیبی نیست در حالی که به مقدار قابل توجهی در صورت ابتلا از مرگ و میر پیشگیری خواهد نمود.

- از عوارض استفاده از واکسن مثل تشنج و لخته شدن خون می ترسم.

عوارض واکسن به مراتب کمتر از ابتلا به ویروس کرونا است یعنی این که اگر به ویروس مبتلا شوید به مراتب عوارض بیشتری نسبت به تزریق واکسن دارد؛ چه بسا که ممکن است عارضه هایی که در پی ابتلا به کرونا ایجاد می گردد تا سال ها با شما همراه باشد.

- کرونا به ژنتیک بستگی دارد و ممکن نیست به این بیماری مبتلا شوم.

به طور طبیعی ویروس مدام دستخوش تغییرات و جهش های گوناگون می گردد بنابراین هیچ کسی دربرابر ابتلا به کرونا مصون نیست ضمن این که محتمل است بعضی افراد به مدل های بدون علامت کرونا مبتلا شده باشند. بر اساس آمار و داده ها 20 تا 30 درصد مبتلایان به کرونا ممکن است علامتی از ابتلا به ویروس نداشته باشند بنابراین حتما در اولین فرصت در برابر کرونا خود را واکسینه کنید چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که دفعه بعد هم که مبتلا شوید، بدون علامت باشید و ممکن است با شرایط سخت کرونا روبه رو شوید.

- واکسن ابزار جاسوسی و حقه ای برای فروش دارو به وسیله شرکت های داروسازی است.

اگر حقه بازی برای شرکت دارویی باشد این سوال مطرح می گردد که چرا کشورهایی که بیشترین مرگ و میر کرونایی را داشته اند به محض واکسینه شدن در برابر این بیماری، در حال بازگشت به زندگی عادی هستند و مرگ و میرها صفر و یا به پایین ترین مقدار خود رسیده است؟ بی تردید واکسن ها نقش موثری در تضمین سلامت جامعه و کاهش آمار مبتلایان به کرونا دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 905

به "11 باور اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 باور اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید