کهن کهور تنها روستای بدون زباله در کشور

به گزارش گذر عمر، همه جا تمیز است حتی تا چند کیلومتر بعد از روستا هم خبری از هیچ زباله ای نیست. سطل های زباله اینقدر خالی مانده بودند که اهالی روستا همه آن ها را جمع نموده اند. شب ها هیچ ماشینی برای جمع آوری زباله ها حرکت نمی کند. شاید برای شهرنشینانی که با وجود کوشش های شهرداری، دیدن هر روزه سطل های پر اززباله و خیابان هایی که هر گوشه اش آشغالی روی زمین ریخته عادی شده است، تصور چنین روستایی در دل یکی از استان های محروم کمی دور از ذهن باشد.

کهن کهور تنها روستای بدون زباله در کشور

به گزارش ایران، اما وجود روستای بدون زباله کهن کهور در بخش مرکزی شهرستان مهرستان سیستان و بلوچستان واقعیت دارد. مردم این روستا برای ازبین بردن زباله هایشان و تمیزی روستا نه منتظر دهیاری مانده اند نه یاری ها و بودجه های دولتی. خودشان آستین های همت را بالا زده اند و حالا به عنوان تنها روستای بدون زباله معرفی شده اند.

محمد رفیع دهواری، فرماندار شهرستان مهرستان می گوید: مردم این روستا از دیرباز فرهنگ نریختن زباله را به فرزندان خود آموزش داده اند و این موضوع بین آن ها نهادینه شده است. دستگاه های دولتی کار زیادی برای این موضوع انجام نداده اند و همه کار ها بر عهده خود مردم است. در واقع مردم روستا زمینه اولیه را داشته اند و ما تنها آن ها را راهنمایی نموده ایم ویک سری کار ها مانند روش های بهداشتی دفن زباله را به آن ها آموزش داده ایم.

دهواری، کهن کهور را تنها روستای بدون زباله در استان و -شاید- حتی کشور می داند و می گوید: مردم اینجا به قدری خود را مقید به حفظ تمیزی محیط روستا می دانند و اطمینان دارند که هیچ کس به خودش اجازه نمی دهد زباله روی زمین بیندازد که سطل های زباله را از محیط روستا جمع آوری نموده اند. البته حتی زمانی هم که سطل های زباله جمع نشده بود همواره خالی بودند، چون اینجا هیچ کس زباله هایش را از خانه بیرون نمی آورد. روستا بقدری تمیز است که حتی می توانیم ادعا کنیم هر کس در این روستا زباله پیدا کند می تواند جایزه بگیرد!

40 روستای دیگر بدون زباله می شوند

فرماندار مهرستان درباره روش های دپو و امحای زباله در این روستا شرح می دهد: کاری که ما انجام داده ایم این است که تفکیک زباله ها را به خانواده ها آموزش داده و تمام خانوار ها زباله هایشان را قبل از دفن تفکیک می نمایند. حتی 50درصد این زباله ها مانند ته مانده میوه، سبزی و مواد غذایی دوباره برای غذای دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک سایت زباله با یاری دهیاری و اهالی در بیرون از روستا آماده شده و خود روستاییان بعد از تفکیک، زباله های باقی مانده را برای سوزاندن یا دفن به این سایت می برند. نکته جالب این است که ما هیچ ماشین حمل زباله و کارگری برای جمع آوری زباله ها نداریم و تمام کار بر عهده خود روستاییان است. خودشان تفکیک می نمایند، جمع می نمایند، دفن می نمایند و خلاصه اینکه برای تمیزی روستایشان منتظرنیستند یک ارگان دولتی کاری انجام دهد.

تمام 110 خانوار ساکن در این روستا برای تمیزی محیط زندگی شان کوشش می نمایند، بیشتر کار های این روستا توسط خود اهالی انجام می گردد. حیاط منازل هم تمیز است و به جرأت می توان گفت این روستا یکی از روستا های پاک کشور است. حتی تا شعاع یک تا دو کیلومتری این روستا هم هیچ زباله ای وجود ندارد اگر بر فرض باد زباله را هم با خودش بیاورد مردم خود را متعهد می دانند که سریع آن را جمع نمایند.

این موضوع تنها مربوط به زباله ها نیست بلکه این حس مسئولیت در تمام جوانب زندگی آن ها وجود دارد. مثلاً شاخه های نخل ها را خشک می نمایند و در محیطی که از قبل تعیین کردند جمع آوری می نمایند تا به جامانده آن روستا را کثیف نکند. حتی علوفه مورد احتیاج برای دام هایشان را هم در محیطی جدا جمع می نمایند.

دهواری این روستا را بهترین نمونه در کشور می داند و می گوید: 40 روستای دیگر استان برای رسیدن به روستای عاری از زباله هدف گذاری شده و ما کوشش داریم تا تمام روستاییان را به مسیری راهنمایی کنیم که خودشان محیط زندگی شان را تمیز نگه دارند. دهیاران روستا های دیگر بار ها برای دیدن تمیزی این روستا به اینجا سفر کردند و کوشش کردند الگوی مناسبی برای روستای خودشان تهیه نمایند. بار ها گفته ام اگر کسی حتی یک زباله هم در این روستا پیدا کند من به او جایزه می دهم. شاید باورتان نگردد، اما اگر باد هم زباله ای را با خود بیاورد مردم برای برداشتن آن عجله دارند. کسی از اینکه خم گردد و آشغال ها را از روی زمین جمع کند خجالت نمی کشد. از بچه 5 ساله تا پیرمرد 90 ساله همه خود را موظف به برداشتن زباله ها می دانند.

تأثیر آموزش های والدین به فرزندان

محسن دهقانی، دهیار روستای کهن کهور که تمام عمرش را در این روستا گذرانده هم می گوید: مردم این روستا از دیرباز ریختن زباله را بد می دانستند فرهنگ نظافت ازسال های دور در این روستا مرسوم بوده و پدر و مادر ها نریختن زباله را به صورت عملی به بچه هایشان یاد می دادند، اما چون امکانات ارتباطی محدود بوده ما نمی توانستیم این روستا را به همه ایران معرفی کنیم.

در قدیم هم که خبری از جمع آوری زباله ها به صورت مکانیزه نبوده کهن کهورهمواره تمیز بوده است. چند سالی می گردد که به علت احداث سد مجبور شدیم روستایمان را جابه جا کنیم و به اینجا آمده ایم، اما هم روستای قدیمی و هم روستای جدید همواره تمیز بوده است. شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است، اما حتی در جمع آوری فضولات دامی و علوفه هم دقت لازم را دارند و هیچ اثری از باقی مانده های کشاورزی و دام ها نمی توانید در خانه ها و کوچه های روستا پیدا کنید.

دهقانی می گوید: اینجا خبری از اینترنت نیست و ما نتوانسته ایم این فرهنگ را در تمام کشور منتشر کنیم، اما به تازگی با یاری و کوشش فرماندار مهرستان نام کهن کهور به عنوان روستای بدون زباله در کشور مطرح شده است.

از روزی که فیلم این روستا در شبکه های مجازی منتشر شده خیلی ها تصور می نمایند این تمیزی به خاطرجمع آوری بموقع زباله ها از سوی دهیاری است، اما به عنوان دهیار باید بگویم مجموعه دهیاری دخالت زیادی در جمع آوری زباله ها ندارد و مردم خودشان همه کار ها را انجام می دهند و خود را موظف می دانند که محیط روستایشان را پاک نمایند.

دهیار روستای کهن کهور همه 110 خانوار این روستا را به نوعی دهیار می داند و ادامه می دهد: درست است که در سایت آمار 55 خانوار برای این روستا ثبت شده، اما ما 110 خانوار هستیم که در زمان اعلام به سایت آمار حدود 50 درصد نتوانستیم در سایت ثبت نام کنیم، چون اینجا اینترنت نداریم البته به تازگی دکل نصب شده، اما هنوز دسترسی ها وصل نیست. امکانات کم است، کم آبی اذیتمان می نماید، اما جوانان روستا علاقه ای به مهاجرت به شهر ندارند. می خواهند همین جا بمانند و هر کاری از دست شان برمی آید برای زادگاه شان انجام دهند تا شاید روزی روستا هیچ کمبودی نداشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 170

به "کهن کهور تنها روستای بدون زباله در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهن کهور تنها روستای بدون زباله در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید