چگونه وکیل را از وکالت عزل کنیم؟

به گزارش گذر عمر، وکیل می تواند در طول مدتی که وکالت دیگری را به عهده دارد، استعفا دهد و همچنین موکل نیز می تواند وکیل خود را برکنار کند.

چگونه وکیل را از وکالت عزل کنیم؟

به گزارش، وکالت، عقدی جایز است که به موجب آن، به شخص دیگری نمایندگی یا نیابت داده می شود که اموری را به جای موکل انجام دهد. اقدامات وکیل در هر زمینه محدود به اختیاراتی است که موکل به او واگذار می نماید. هر یک از طرفین حق دارند هر وقت که بخواهند، عقد وکالت را بر هم بزنند. وکیل می تواند در طول مدتی که وکالت دیگری را به عهده دارد، استعفا دهد و همچنین موکل نیز می تواند وکیل خود را برکنار کند و چنانچه برای وکالت مدتی هم معین شده باشد، در طول همان مدت نیز می توان وکالت را برهم زد. در مجله دلتا به آنالیز این که عزل وکیل تحت چه شرایطی امکان پذیر است، می پردازیم.

مطابق با ماده 678 قانون مدنی، وکالت به یکی از راه های زیر از بین می رود.

1. عزل توسط موکل

2. استعفای وکیل

3. فوت یا به جنون وکیل یا موکل

در صورت عزل وکیل، باید تمام حق الوکاله به او پرداخت شود، مگر اینکه طرفین توافق دیگری نموده باشند. همچنین استعفای وکیل به موکل و مرجع قضایی و اداری اعلام می شود و وکیل برای کار هایی که انجام داده، حق الوکاله می گیرد. مراتب عزل باید هم به دادگاه و هم به وکیل معزول (عزل شده) اطلاع داده شود. ماده 680 قانون مدنی بیان می دارد: تمام اموری که وکیل قبل از رسیدن خبر عزل به او، در حدود وکالت خود انجام دهد، نسبت به موکل نافذ (صحیح) است.

همانطور که بیان شد در تمام موارد از قبیل قبول وکالت یا عزل وکیل توسط موکل یا استعفای وکیل، مراتب باید صراحتاً به طرف دیگر ابلاغ شود.

در مورد وکالت نامه های رسمی که در دفترخانه های اسناد رسمی ثبت می شود نیز این قاعده جاری است. به این معنی که مراتب عزل وکیل باید به دفترخانه تنظیم کننده سند و شخص وکیل ابلاغ شود. با این کار از ادعا های بعدی موکل مبنی بر عزل وکیل خود، به هر شکل اعم از شفاهی یا کتبی (سند عادی) یا تلفنی و… جلوگیری می شود و این امر باعث حفظ حقوق اشخاص ثالث و حتی شخص وکیل خواهد شد. در حال حاضر پس از مراجعه موکل به دفترخانه و اتمام وکالت، بلافاصله پیامکی با مضمون اطلاع از برکناری، به وکیل ارسال شده و ابلاغ محسوب می شود.

وکالت نامه های رسمی که در دفترخانه های اسناد تنظیم می گردند از اعتبار حقوقی برخوردارند. تا زمانی که موکل، مراتب عزل وکیل را به دفترخانه تنظیم کننده سند اطلاع ندهد، وکالت نامه رسمی به قوت خود باقی بوده و دارای اعتبار است.

منبع : مجله دلتا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 36

به "چگونه وکیل را از وکالت عزل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه وکیل را از وکالت عزل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید