نحوه قلمه زدن انجیر؛ فصل مناسب قلمه زدن زنجیر چه زمانیست؟

به گزارش گذر عمر، قلمه زدن انجیر یکی از روشهای ازدیاد این درخت است. بدین منظور، قلمه های چوب دو ساله را از روی درختان و قبل از رشد جوانه ها تهیه کنید. پیوند انجیر به توت و پیوند انجیر به انجیر نیز به روش وصله ای امکانپذیر است.

نحوه قلمه زدن انجیر؛ فصل مناسب قلمه زدن زنجیر چه زمانیست؟

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - شاید بپرسید چه درختانی را میشود قلمه زد؟ انگور و انجیر از معروف ترین درختان میوه هستند که به این روش تکثیر می شوند. درخت انجیر از قدیمیترین درختانی است که کاشت و پرورش آن در میان مردم رایج بوده است. این درخت در نواحی گوناگونی از مناطق دنیا پراکنده است که نشان دهنده سازگاری این گیاه با اقلیمهای مختلف میباشد. متداول ترین روش تکثیر درخت انجیر، قلمه زدن است. در حقیقت قلمه زدن انجیر معمول ترین و آسانترین روش ازدیاد این گیاه می باشد و بهترین زمان برای قلمه زدن انجیر، اواخر پاییز تا اوایل زمستان است. برای آشنایی با روش قلمه زدن درخت انجیر با خبرنگاران همراه شوید.

در این مطلب می آموزید:

 • نحوه قلمه زدن انجیر
 • مراحل قلمه زدن انجیر
 • نیازهای محیطی درخت انجیر
 • پیوند درخت انجیر به انجیر و پیوند انجیر به توت

نحوه قلمه زدن انجیر

برای قلمه زدن این درخت مهمترین و اصلی ترین نکته انتخاب قلمه مناسب است. ویژگی های قلمه مناسب عبارتند از:

تهیه قلمه

 1. درخت مادری برای تهیه قلمه سالم و قوی و از ارقام خوب و پر بازده باشد.
 2. سر شاخه ها 2 تا 3 ساله گیاه مناسب ترین شاخه ها برای قلمه دریافت هستند.
 3. طول قلمه ها باید بین 25 تا 70 سانتیمتر باشد.
 4. قطر قلمهها حداقل یک سانتیمتر باشد.
 5. قلمه های واقع در بخش انتهایی درخت بهتر از شاخه های وسط و بالای گیاه هستند.

مراحل قلمه زدن انجیر

 • شاخه های 2 یا 3 ساله یا شاخههای رسیده یک ساله را به طول حداقل 20 سانتی متر در پائیز و یا زمستان پس از ریختن برگهایشان بریده و دسته بندی کنید.
 • این شاخهها را تا بهار سال آینده در خزانه نگهداری کنید. (برای ریشه دارکردن قلمه انجیر محل نگهداری قلمه بایستی دمای 7-0 درجه سانتی گراد و رطوبت در حد اشباع باشد).
 • قلمه در خزانه شروع به رشد نموده و ریشه دار می شود.
 • در بهار آینده قلمه ها را محل مناسب بکارید. توجه داشته باشید، هنگام کاشت تنها آخرین جوانه باید از خاک بیرون باشد. در خاک با بافت سبک می توان قلمه ها را با فشار وارد بستر کاشت نمود ودر صورتیکه بستر کاشت سفت باشد باید از طریق بیل یا بیلچه گودال حفر نمود و سپس قلمه را کاشت .
 • قلمه های درخت انجیر، خیلی زود و آسان ریشه می دهند.
 • بعد از گذشت یک سال، شاخههای قویتر را از بقیه جدا نموده و در فصل بهار، نهال جوان را به محل اصلی انتقال دهید.
 • این روش آسانترین راه ازدیاد درختان انجیر است.
 • قلمه زدن انجیر و تکثیر آن از این طریق، نسبت به سایر روش های ازدیاد آن نظیر کاشت بذر و تکثیر از طریق پاچوش این مزیت را دارد که درختان تکثیر شده از طریق قلمه، مقاومت بیشتری در مقابل سرما از خود نشان می دهند.

نیازهای محیطی درخت انجیر

آبیاری : درخت انجیر نسبت به سایر درختان میوه نیاز آبی کمتر دارد و مقاوم به خشکی است ولی با این حال برای باردهی مناسب به آبیاری منظم به خصوص در فصول گرم سال نیاز دارد. لازم به ذکر است از آبیاری بیش از اندازه درخت انجیر در زمان تولید میوه خودداری کنید، چون باعث می شود که بیشتر حجم میوه را آب بگیرد و مزه شیرین آن کم شود .

خاک : بهترین خاک برای کاشت درخت انجیر، خاک شنی رسی با زهکش خوب است، چون ریشه گیاه سطحی است و اگر زهکش مناسب فراهم نباشد، گیاه آسیب می بیند . به طور کلی درختان انجیر بر روی دامنه وسیع از خاکهای شنی تا رسی رشد می کنند، همچنین مقاومت انجیر نسبت به خشکی و شوری خاک نسبتاً بالاست.

دما : این گیاه به زمستان ملایم نیاز دارد و هوای سرد در زمستان باعث کاهش رشد آن می شود. درخت انجیر به دمای بالا بسیار مقاوم بوده، در هوای گرم به خوبی رشد نموده و میوههای درشت تولید می کند .

پیوند درخت انجیر به انجیر و پیوند انجیر به توت

برای پیوند زدن انجیر، باید به دنبال ساقه ای که جوانه کوچک زده و جوانه آن باز نشده و تبدیل به برگ نشده بگردید، سپس آن ساقه را چیده و به شکل اریب (شبیه قلم خوشنویسی) برش دهید. از طرفی یک شاخه از درختی که می خواهید این انجیر را به آن پیوند بزنید، از قسمت پوسته برش بزنید و مراقب باشید که به مغز ساقه آسیب نرسد. ساقه جوانه دار و برش زده انجیر را، در قسمت برش خورده پوست درخت مورد نظر (انجیر یا توت) فرونموده و با چسب محکم بچسبانید. سپس آن را با یک آلومینیوم بپوشانید. مراقب باشید که در ایام پیوند خوردن، بهیچوجه آب، باران و شبنم به قلمه پیوندی نخورد. (می توانید آن ها را با نخ کنف بهم ببندید سپس دورشان چسب بزنید بطوری که راه نفوذ آب نداشته باشند) بهترین زمان پیوند زدن درخت انجیر اواخر زمستان و اویل بهار است. در ادامه ویدیو آموزشی کوتاهی از نحوه پیوند زدن انجیر می بینید.

کد مولتی مدیا

دانلود

فیلم اصلی

منبع: setare.com
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 427

به "نحوه قلمه زدن انجیر؛ فصل مناسب قلمه زدن زنجیر چه زمانیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه قلمه زدن انجیر؛ فصل مناسب قلمه زدن زنجیر چه زمانیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید