مقام آمریکایی: تضمینی در خصوص آینده افغانستان وجود ندارد

به گزارش گذر عمر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید توضیح داد که هیچ تضمینی در خصوص آینده افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور وجود ندارد.

مقام آمریکایی: تضمینی در خصوص آینده افغانستان وجود ندارد

به نقل از خبرگزاری رویترز، جیک سالیوان روز گذشته در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز مطرح کرد که هیچکس نمی تواند در خصوص آینده افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تضمین ارائه کند.

با این حال این مقام ارشد آمریکایی تاکید نمود که واشنگتن بر تهدیدهای تروریستی در افغانستان متمرکز خواهد بود.

این اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حالی مطرح شده است که آمریکا باقی 2500 نیرویش را تا 11 سپتامبر(20 شهریور) امسال از افغانستان خارج خواهد نمود.

سالیوان در پاسخ به این سوال که آیا خطر تکرار آنچه در عراق رخ داد (حضور شبه نظامیان داعش در عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی در سال 2011 و اینکه آمریکا مجبور شد نیروهایی را بار دیگر به عراق بازگرداند) در افغانستان نیز وجود دارد، گفت: جو بایدن قصدی برای بازگرداندن نیروهای آمریکایی به افغانستان ندارد اما نمی توانم هیچ تضمینی در خصوص آنچه در آینده افغانستان رخ می دهد، بدهم. هیچکس نمی تواند در این زمینه تضمین دهد.

سالیوان اضافه نمود: همه کاری که آمریکا می تواند انجام دهد، تامین منابع و حمایت از نیروهای امنیتی افغان، دولت و مردم این کشور است. ما همچنین می توانیم مسئله آموزش و تجهیز نیروهای افغان را نیز ارائه کنیم. ما این کارها را قبلا نیز انجام داده ایم و اکنون زمان آن رسیده تا نیروهای آمریکایی به خانه بازگردند و مردم افغانستان در راستای دفاع از کشورشان اقداماتشان را افزایش دهند.

پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان توسط جو بایدن، واکنش های مختلفی در این راستا مطرح شده است.

ویلیام برنز مدیر سازمان ملل اخیرا در کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا مطرح کرد که توانایی آمریکا در جمع آوری اطلاعات و اقدام علیه تهدیدهای تندروهها در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی رو به کاهش خواهد بود.

براساس تصمیم جدید دولت بایدن، خروج نیروهای آمریکایی که با خروج نیروهای ناتو هم همراه خواهد بود، قرار است از ابتدای ماه مه (11 اردیبهشت) شروع گردد و تا 11 سپتامبر مصادف با بیستمین سالگرد حمله به برج های دوقلوی تجارت دنیای در نیویورک، انتها یابد.

آمریکا متعاقب حمله 11 سپتامبر 2001 که در دولت جورج دابلیو بوش رخ داد، به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد تا دولت طالبان را که پناهگاهی امن برای القاعده ایجاد نموده بود، ساقط و گروه های تروریستی را از بین ببرد.

اما پس از 20 سال، دولت سابق آمریکا مذاکره با طالبان را شروع کرد و توافقنامه موسوم به توافق دوحه را منعقد کرد در حالیکه حملات در افغانستان همچنان ادامه دارد و القاعده در نقاط مختلف دنیا گسترش یافت و پدیده تروریستی دیگری به نام داعش ایجاد شد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 648

به "مقام آمریکایی: تضمینی در خصوص آینده افغانستان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام آمریکایی: تضمینی در خصوص آینده افغانستان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید