طرح جدید پنتاگون برای جنگ های آینده

به گزارش گذر عمر، ایسنا نوشت: پنتاگون به دنبال توسعه راکتورهای هسته ای کوچک سیار است. این مفهوم نشان دهنده ایده های بالقوه برای حمل و نقل و استقرار است.

طرح جدید پنتاگون برای جنگ های آینده

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ شکلاتی بیشتر بدانید.

به گزارش پایگاه دیفنس نیوز، پنتاگون در دولت جو بایدن با طرحش برای خروج از افغانستان و تصمیمش برای سرانجام دادن به برنامه های مربوط به جنگ های آمریکا در دو دهه گذشته، در حال برنامه ریزی برای رقابتهای بلند مدت علیه چین و روسیه است.

اما برای برنامه مربوط به میکرو راکتورهای سیار پنتاگون موسوم به پروژه پله (Pele Project) هنوز سال، سال 2007 است.

پروژه پله که با هدف تامین انرژی برای سربازان در مناطق دوردست طراحی شده، مناسب جنگیدن در مراحل سرانجامی جنگ است که فاقد تهدیدات سطح بالا باشد تا طی آن کاروانهای سوخت آسیب پذیر که از جمله منشاهای مهم تلفات سربازان آمریکایی هستند، حذف گردد.

پایگاه دیفنس نیوز نوشته است: پنتاگون از کنگره تقاضا نموده تا 60 میلیون دلار را در سال آینده میلادی روی پروژه پله صرف کند اما کنگره باید ترمز آن را بکشد. نه فقط پروژه پله ریشه در سناریوهای نظامی نابجا دارد، بلکه برای ارتشهای چین، روسیه، کره شمالی و حتی ایران از اهداف اصلی موشکهای دقیق و پهپادها و همچنین منشا تنش با همپیمانان مخالف با انرژی هسته ای آمریکا که انتظار میزبانی شان از این راکتورها می رود، خواهد بود.

مساله سر امکانپذیر بودن نیست. راکتورهای کوچک مثل پروژه پله باید بتوانند به تامین انرژی برق برای پایگاه ها فعال در خط مقدم - سازگار با خودروهای دوگانه ساز - پرداخته و تقریبا احتیاج به کاروانهای سوخت را در خط مقدم رفع نمایند.

مشکل این است که تجهیزات فراوری برق و دیگر زیرساختهای پشتیبانی در صدر فهرستهای اهداف چین و روسیه هستند. جدیدترین موشکهای بالستیک چین توانایی حمل کلاهکهای مختلف را داشته در حالی که حملات اخیر در عربستان، سوریه و قره باغ مرگبار بودن موشکها و پهپادهای روسی، چینی، ترکیه ای و ایرانی را نشان دادند. این سلاح ها به یک تاسیسات راکتور آسیبی فاجعه بار وارد می نمایند.

سوخت در پروژه پله به جهت رسیدگی به این تهدید حمله قرار است اساسا ذاتا با ثبات و در برابر فروگداخت مقاوم باشد.

شاید یک حمله عظیم بتواند سوخت را زیر آوار دفن کند، به آن اجازه دفع حرارت را ندهد وسبب گردد که آن از میزان حرارت طراحی شده فراتر برود. و حتی اگر که سخت دست نخورده باقی بماند، رادیواکتیو است و به مجرد انتشار پیدا کردن از راکتور در اثر یک حمله، ریسک آلوده سازی ایجاد خواهد نمود.

مساله عدم تمایل همپیمانان آمریکا برای میزبانی از راکتورهای پروژه پله را هم که مطمئنا رقبا به آنها حمله مینمایند به حساب آورید. برعکس عراق و افغانستان که در آنها دولتها مدیون آمریکا بوده و تهدید تسلیحات راهنمایی شونده ناموجود است، سربازان آمریکایی در رویارویی با چین باید در خاک ژاپن، استرالیا یا فیلیپین که دارای احساسات قوی در مخالفت با انرژی هسته ای هستند عملیات انجام دهند. دولتهای آمریکا در گوآم یا ماریانای شمالی ممکن است در قبال این مساله انتخاب چندانی نداشته باشند اما ساکنان آنها به ندرت از اهداف رادیواکتیو جدید برای موشکهای چینی استقبال خواهند کرد.

نیروهای آمریکایی می توانند تهدید علیه راکتورهای سیار را با خارج ساختن آنها از خط مقدم کاهش دهند. با این حال این باعث کاهش ارزش آنها در حل مسائل لجستیکی می گردد. از طرف دیگر خارج ساختن راکتورهای پروژه پله از خط مقدم آنها را به جمعیت غیرنظامی نگران از جای پای رادیولوژیکی هر روزه این پروژه نزدیک می نماید. در نظر بگیرید که ارتش به جای جوخه های مکانیکی دیزل و کاروانهای سوخت، احتیاج به جوخه های اپراتورهای نیروگاه هسته ای و محموله های آزمایشات و تجهیزات تصفیه آب دارد. همچنین سفر بازگشت نیز پرمساله خواهد بود. هر دستکش، دستمال کاغذی و بطری نمونه به عنوان زباله های سطح پایین هسته ای در نظر گرفته شده و احتیاج به دفع به ویژه احتمالا در داخل خود آمریکا پیدا می نمایند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 736

به "طرح جدید پنتاگون برای جنگ های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جدید پنتاگون برای جنگ های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید