سیگنال های رونمایی از تیم دیپلماسی و امنیت ملی بایدن

به گزارش مجله گذر عمر، خبرنگاران : انتخاب 6 چهره نام آشنا و باسابقه از سوی جو بایدن برای پست های مهم سیاست خارجی و امنیت ملی کابینه خود، حاوی چه پیام هایی در سطوح ملی و بین المللی است؟

سیگنال های رونمایی از تیم دیپلماسی و امنیت ملی بایدن

به گزارش خبرنگاران؛ شب گذشته جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالت متحده از افراد مورد نظر خود برای 6 کرسی مهم سیاست خارجی و امنیت ملی کابینه خود رونمایی کرد؛ آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه، جیک سالیوان به عنوان مشاور امنیت ملی، لیندا توماس گرینفیلد به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل، آوریل هینز به عنوان مدیر اطلاعات ملی، الخاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی و جان کری به عنوان کننده ویژه رئیس جمهور در امور تغییرات اقلیمی، در نظر گرفته شده اند.

آنتونی بلینکن، گزینه معتمد وزیر امور خارجه

آنتونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی دولت اوباما و مشاور ارشد سیاست خارجی در کمپین انتخاباتی بایدن بود که حالا گزینه وزیر امور خارجه شد.

آنتونی جان بلینکن متولد 16 آوریل 1962، دیپلمات ارشد آمریکایی است. او از 2014 تا ژانویه 2017 قائم مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا بود. او پیش از ژانویه 2013 دستیار رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و قائم مقام مشاور امنیت ملی بوده است. باراک اوباما در نوامبر 2014 بلینکن را به عنوان قائم مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا برای جانشینی ویلیام برنز که بازنشسته شده بود به سنای ایالات متحده برای اخذ رای اعتماد معرفی کرد. سنا در دسامبر 2014 با رای 55 به 38 به بلینکن رای اعتماد داد.

پیش تر و در سال 2002 بلینکن به عنوان رئیس دفتر کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده آمریکا، منصوب شد و تا 2008 در این سمت ماند. او همچنین عضو پیوسته ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی بود. در سال 2008، بلینکن برای کمپین ریاست جمهوری جو بایدن کار می کرد و از اعضای تیم انتقالی اوباما-بایدن بود. بعد از کناره گیری اش هم اعلام شد که او همچنان به عنوان مشاور با دولت آمریکا در زمینه مذاکرات ایران و موارد دیگر همکاری می کند.

بلینکن که اصالتی یهودی دارد در مدرسه دالتون درس خوانده است و پس از آن به پاریس رفته و بخشی از سال های تحصیل خود را در آنجا گذرانده است. او سپس در دانشگاه هاروارد حضور پیدا کرده و سال ها بعد در دو دولت بوش و کلینتون نیز در سیاست خارجی حضور داشته است. او در سال 2002 با اوان رایان ازدواج کرد. با توجه به مسیحی بودن عروس، خطبه عقد او توسط یک کشیش یهودی و سپس یک مسیحی خوانده شد.

بلینکن، مدافع اتحادهای جهانی (گلوبالیست) است که به گفته افراد نزدیک به این فرایند، وی سعی خواهد کرد شرکای بین المللی را ترغیب به رقابت جدید با چین نماید.

انتظار می رود بلینکن 58 ساله، با اعتبار گسترده در زمینه سیاست خارجی پس از 4 سال استراتژی کلنگی دولت ترامپ و تهاجم ملی گرایانه وی، به آرام شدن شرایط سیاست خارجه آمریکا و جهان کمک کند.

انتظار می رود مهمترین اولویت های جدید وی استقرار مجدد ایالات متحده به عنوان یک متحد قابل اعتماد است که آماده پیوستن دوباره به توافق نامه ها و نهادهای جهانی است؛ از جمله بازگشت به توافق نامه آب و هوایی پاریس، توافق هسته ای ایران و توقف خروج از سازمان بهداشت جهانی.

جیک سالیوان، مشاور جوان امنیت ملی

جیک سالیوان که به عنوان مشاور امنیت ملی، در نظر گرفته شده مشاور ارشد سیاست خارجی در کمپین جو بایدن در انتخابات اخیر و نیز کمپین هیلاری کلینتون در سال 2016 بوده است

جیکوب جرمایا سالیوان متولد 28 نوامبر 1976 در حال حاضر سالیوان عضو ارشد مونتگومری در کالج دارتموث و عضو پیوسته ارشد و عضو هیات علمی سیاست عمومی در مدرسه سیاست عمومی کارسی است.

سالیوان 34ساله به عنوان مدیر برنامه ریزی سیاسی در وزارت خارجه تحت نظر هیلاری کلینتون نیز خدمت کرد و به عنوان نزدیکترین مشاور استراتژیک وی فعالیت می کرد.

با توجه به عدم نیاز به تایید سنا، سالیوان با به دست آوردن بالاترین پست امنیت ملی کاخ سفید، جوان ترین فردی خواهد بود که از زمان دولت آیزنهاور به این سمت رسیده است.

سولیوان در سال 2013 در مذاکراتی که منجر به توافق هسته ای ایران شد نام خود را سر زبان ها انداخت و حتی در میان جمهوری خواهان محافظه کار در کنگره نیز طرفدارانی پیدا کرد.

به ادعای آسوشیتدپرس از سال 2013، وی با مقامات ایرانی در ارتباط بوده و نقش قابل توجهی برای دولت باراک اوباما در انعقاد برجام داشته است. سالیوان در عمان و ژنو بارها با مقامات ایرانی دیدار داشته و از وی به عنوان یکی از معماران برجسته برجام یاد می شود.

سالیوان همچنین استاد مدعو در دانشکده حقوق ییل بوده است. قبل از تدریس در ییل، در دولت اوباما به عنوان قائم مقام دستیار رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور آمریکا جو بایدن کار می کرد.

سالیوان با مگی گودلندر ازدواج کرده است. مگی گودلندر پیش تر مشاور سناتور جو لیبرمن و جان مک کین بوده است.

بلینکن و سالیوان در کنار هم معتمد فکری بایدن با جهان بینی مشترک هستند، دوستان خوبی که اغلب به صدای وی در مورد مسائل سیاست خارجی تبدیل شده اند. آنها مخالف جدی استفاده ترامپ از شعار اول آمریکا به عنوان استراتژی اصلی سیاست خارجی آمریکا هستند و معتقدند این رویکرد، تنها ایالات متحده را منزوی می کند و برای دشمنان آمریکا فرصت ها و خلأهایی را ایجاد می کند.

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر سیاه پوست آمریکا در سازمان ملل

رئیس جمهور منتخب آمریکا همچنین لیندا توماس گرینفیلد را به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در نظر گرفته است.

گرینفیلد نیز از سال 2013 تا 2017 به عنوان دستیار وزیر امور خارجه (جان کری) در امور آفریقا خدمت کرده است.

الخاندرو مایورکاس، نخستین وزیر لاتین تبار در وزارت امنیت داخلی

آلخاندرو مایورکاس نیز به عنوان وزیر امنیت داخلی DHS در نظر گرفته شده است. مایورکاس معاون وزیر سابق امنیت داخلی، مدیر سابق خدمات شهفرایندی و مهاجرت ایالات متحده و نیز دادستان اسبق در منطقه مرکزی کالیفرنیا بوده است.

آلخاندرو مایورکاس، که به عنوان معاون وزیر امنیت داخلی در طول دولت اوباما خدمت کرده است، در صورت تأیید سنا اولین وزیر لاتین تبار در تاریخ نزدیک به 18 ساله این وزارت خانه خواهد شد (پس از حملات 11 سپتامبر DHS برای اطمینان خاطر به ثبات عمومی آمریکا ایجاد شد).

او همچنین هدایت و اجرای برنامه رئیس جمهور باراک اوباما با عنوان اقدام معوق برای بچه ها ورودی (داکا) به عنوان مدیر خدمات مهاجرت و شهفرایندی (CIS) ایالات متحده برعهده داشت. مایورکاس احتمالا با انتقاد سناتورهای جمهوری خواه که تقریبا یک دست با اقدام اجرایی اوباما در DACA مخالف بودند، روبرو می شود. اگر جمهوری خواهان اکثریت خود در مجلس سنا را حف کنند، کار وی سخت خواهد شد.

در دوره 4ساله رئیس جمهور ترامپ، تمرکز وزارت امنیت داخلی به طور ویژه از ضد تروریسم به مهاجرت و محدودیت مرزها تغییر یافت. ترامپ سومین نهاد بزرگ فدرال کشور را به ابزاری قدرتمند در سیاست داخلی و سیاست های انتخاباتی تبدیل کرد، و از سازمان امنیت داخلی برای جلوگیری از مهاجرت گسترده و سرکوب اعتراضات خیابانی در شهرهای آمریکا استفاده کرد. DHS با وجود پنج مدیر در چهار سال دوران ترامپ، آشفتگی بی سابقه ای را تجربه کرد.

آوریل هینز، نخستین مدیر زن در سازمان اطلاعات ملی

آوریل هِینز که به عنوان گزینه مدیر مرکز اطلاعات ملی معرفی شده، در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما به عنوان معاون مشاور امنیت ملی و قبل از آن به عنوان اولین معاون زن در CIA فعالیت می کرد. وی از زمان ترک دولت اوباما چندین پست در دانشگاه کلمبیا داشته است.

مدیر سازمان اطلاعات ملی (DNI) به عنوان مشاور اطلاعاتی رئیس جمهور و رهبر جامعه اطلاعاتی ایالات متحده فعالیت می کند. رئیس DNI از نظر تاریخی یک نقش سیاسی نبوده است، اما در دوره ترامپ، دو بار توسط وفادارانش هدایت شده و از اقتدار آن برای پیشبرد ادعاهای ترامپ مبنی بر اینکه وی هدف توطئه مقامات اطلاعاتی است، استفاده کردند.

جان کری، دیپلمات حرفه ای در پست تازه تأسیس

جان کری به عنوان کننده ویژه رئیس جمهور در امور تغییر اقلیم در نظر گرفته شده است. جان کری چهره شناخته شده دموکرات ها که در دولت دوم اوباما وزیر خارجه بود و حضورش در مذاکرات با محمدجواد ظریف وی را به چهره ای آشنا برای ایرانیان تبدیل کرده است.

جان کری که چهره مجرب و شناخته شده در سطوح مختلف ملی و جهانی است که تجربه امضای توافق نامه های مختلف را در کارنامه دارد، با دستورکار ویژه و با هدف ایجاد جبهه جهانی برای مبارزه با تغییرات آب وهوایی وارد دولت بایدن خواهد شد.

5 برداشت از انتخاب های جو بایدن

اولین گروه اعلامی از گزینه های مد نظر بایدن که برای سمت های سیاست خا رجی و امنیت ملی بود، دارای 5 ویژگی قابل توجه با 5 پیام واضح هستند؛

دولت بایدن شامل متخصص هایی با نام های بزرگ است، کابینه متنوع برای وی اولویت است، با انتخاب های خود ترامپیسم را از اساس رد می کند، سعی دارد با میانه روی در مرکز حزب باقی بماند، و در آخر بایدن برای ایجاد تغییر در تعجیل است.

بچه های آیوی لیگ و تیم حرفه ای جو بایدن

وبگاه نشریه پالیتیکو درباره گزینه های مورد نظربایدن برای پست های یادشده نوشت: اعتبار آیوی لیگ (مجموعه ای از دانشگاه های تراز اول آمریکا) و تجربه طولانی حضور در واشنگتن، به عنوان وجه مشترک گزینه های اعلامی جو بایدن، حاکی از تنظیم لحن دولت دموکرات ها با طبقه بزرگ نخبگان دانشگاهی واشنگتن است.

جان هریس در ادامه این مطلب نوشته است: اولین و برجسته ترین انتصاب جو بایدن رئیس جمهور منتخب برای تیم جدید کاخ سفید، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، ران کلاین - مشاور دیرینه بایدن بود که به دانشکده حقوق هاروارد رفته و برنده کارآموزی معتبر دیوان عالی کشور شده است.

برجسته ترین انتصابی که او در کابینه اش اعلام کرده است نیز، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه است- مشاور دیرینه بایدن که با مدرک کارشناسی به هاروارد رفت و سپس از طریق دهه ها حضور در نهادهای مهم سیاست خارجی واشنگتن، اعتبار یافت.

انتخاب رهبری شورای امنیت ملی، جیک سالیوان، مشاور قبلی بایدن که پیش از کسب بورسیه رودز به دانشگاه ییل رفت.

و هنوز حدس های زیادی در مورد احتمال حضور بروس رید، یکی از دستیاران حرفه ای بایدن که قبل از برنده شدن بورسیه رودز در پرینستون بوده، وجود دارد.

همچنین انتخاب بایدن برای وزیر خزانه داری، ژانت یلن، تقریباً قطعی شده است. یلن البته مشاور دیرینه بایدن نیست بلکه کسی است که سال هاست می شناخته و البته وی در دانشگاه های براون و ییل تحصیل کرده است.

روزهای افتتاحیه دوره گذار چیزی را برجسته کرده است که سال هاست برای هر کسی که از ترجیحات پرسنلی بایدن پیروی می کند روشن است: او تمایل دارد که بر روی چند نوع اصل تعریف شده معقول تمرکز داشته باشد. یکی از این اصول، متخصص واشنگتن با اعتبار بی عیب و نقص از موسسات نخبه است.

بایدن اولین رئیس جمهور از زمان رونالد ریگان خواهد بود که مدرک Ivy League را در دو مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد کسب نکرده است. اما افرادی که در اطراف بایدن کار کرده اند شرح می دهند که چگونه او یک حساسیت حاد نسبت به حسن نیت علمی همکارانش نشان می دهد. این نشانگر یک تشابه رویکرد دیگر بایدن با رئیس جمهور جان اف کندی است که به وسواس شدید به اینکه چه کسی کجا بوده است مشهور بود.

هارواردی های من اصطلاحی است که نشانگر حساسیت لیندون ب. جانسون به زمینه آکادمیک تیمش یود که اغلب آنها را از جان اف کندی به ارث برده بود. این گروه توسط مشاور امنیت ملی، مک جورج باندی، که هم فارغ التحصیل و هم رئیس دانشگاه هاروارد بود، گرد هم آمدند.

یکی از همکاران بایدن در کاخ سفید اوباما درباره نگرش وی نسبت به طبقه بزرگ نخبگان دانشگاهی واشنگتن گفت: او هم به آنها احترام می گذارد و هم از آنها رنجیده است. او تأیید آنها را می خواهد، اما اگر تصور کند که فریبی در کار است سریع رنجیده خاطر می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 386

به "سیگنال های رونمایی از تیم دیپلماسی و امنیت ملی بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال های رونمایی از تیم دیپلماسی و امنیت ملی بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید