سلول های بنیادی به باروری افراد عقیم کمک می کند

به گزارش گذر عمر، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، ناباروری یکی از مسائل رایج زوج ها است. زوج های نازا به چند دسته تقسیم می شوند. افراد عقیم در گامت های خود مشکل دارند، یعنی سلولی که مسئول تولید مثل جنسی است در این افراد نطفه ندارد.

سلول های بنیادی به باروری افراد عقیم کمک می کند

مهدی کلانتر عضو مرکز ناباروری یزد از محققانی است که در این مرکز مشغول تحقیقات بر روی سلول های بنیادی و استفاده از آنها برای کمک به درمان افراد عقیم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: با توسعه فناوری مرتبط با سلول های بنیادی می توان با روش هایی به این افراد کمک کرد. اهدا تخمک یا اسپرم یکی از این روش ها است. در صورت اهدا تخمک و اسپرم و باردار شدن فرزند متعلق به یکی از زوج ها نیست. از سویی اهدا برای خانم ها راحت تر است و برای اهدای اسپرم محدودیت هایی وجود دارد. اما با کار کردن روی سلول های بنیادی به دنبال حل این مشکل هستیم تا در افرادی که در مراحل اولیه پیروز به شکل گیری گامت نمی شوند از این سلول ها بهره بریم.

کلانتر با بیان اینکه سلول های بنیادی به بارداری برخی افراد عقیم کمک می کند، ادامه می دهد: پیروزیت این اقدام بستگی به این موضوع دارد که اسپرم سازی در کدام مرحله متوقف شده است. اما توسعه این فناوری در آینده در این زمینه راه گشا خواهد بود.

به گفته وی، تحقیقاتی که ما در این زمینه انجام دادیم، پیروزیت آمیز بود و اکنون در مرحله کارآزمایی بالینی قرار داریم.

وی با بیان اینکه ایران در این حوزه همگام با سایر کشورها در حال حرکت است و با ادامه پژوهش و تحقیقات به نتایج درخشانی خواهیم رسید، گفت: در برخی بارداری ها ناهنجاری های شدیدی در جنین رخ می دهد که مجوز ختم بارداری نیز داده می شود. برخی ناهنجاری ها نیز وجود دارد که شدت زیادی ندارند و مجوز برای سقط داده نمی شود. تحقیقات ما بر روی این نوع ناهنجاری ها است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 346

به "سلول های بنیادی به باروری افراد عقیم کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های بنیادی به باروری افراد عقیم کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید