روش تکثیر و نگهداری گیاه پاندانوس در آپارتمان

به گزارش گذر عمر، برای نگهداری پاندانوس (برگ خنجری) نور کافی و آب فراوان احتیاج است. گل پاندانوس از نظر خاک حساسیت چندانی ندارد و خاک باغچه برای رشد این گیاه مناسب است. بهتر است هر سال گلدان گیاه تعویض گردد. تکثیر پاندانوس به وسیله پاجوش صورت میگیرد.

روش تکثیر و نگهداری گیاه پاندانوس در آپارتمان

گلپاندانوسیا برگ خنجری از گیاهان آپارتمانی است که برگهای زیبایی شبیه آناناس دارد واز قیمت نسبتا پایینی برخوردار است. گرچه تکثیر پاندانوس کمی مشکل است ولی شرایطنگهداری ساده گیاه و تبدیل شدن آن به یک درختچه همیشه سبز، ما را بر ان داشت تا نگهداریو پرورش این گیاه را به مشتاقان باغبانی و پرورش گل و گیاه توصیه کنیم.

شرایط نگهداریپاندانوس

شراطمحیطی مورد نیاز برای نگهداری گیاه پاندانوس به توضیح زیر میباشد:

خاک: مناسبترین خاکبرای کاشت پاندانوس مخلوطی از ماسه، خاکبرگ به دست آمده از خاکی که قبلا در آن چمنکاشته شده و پیت است. البته این گل به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد و حتی خاک باغچهنیز برای رشد گیاه مناسب است.

نور: پاندانوس نیاز بهنور فراوان برای رشد نیاز دارد ولی توجه داشته باشید که در برابر نور مستقیمخورشید قرار نگیرد. برگهای گل پاندانوس در اثر نور کم حالت ابلق خود را از دست میدهد و سبز یک دست میشوند و در برابر نور زیاد نیز برگها رنگ پریده و چروکدار خواهند شد .

آبیاری: نیاز آبی گلپاندانوس نسبتا بالاست و بایستی همیشه خاک گلدان مرطوب باشد. دقت کنید که گلدانزهکش مناسب داشته باشد تا آب اضافی بتواند از ته گلدان خارج شده و مانع از پوسیدگیریشه گردد. همچنین بهتر است از آب جوشیده سرد برای آبیاری گیاه استفاده نمایید.

دما: دمای مناسب براینگهداری پاندانوس دمای بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. از قرار دادن گیاه درکنار پنجرههای سرد، باد کولرو یا قرار دادن آن در برابر شوفاژ و بخاری خودداری کنید.

کوددهی: کود مورد نیاز اینگیاه را می توان به میزان 3 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار، از فروردین تا آبان ماه،مصرف نمود . کودمخصوص گیاهان آپارتمانی برای این گیاه مفید است و میتوانید آن را از گل فروشیهاتهیه کنید.

مهپاشی: گیاه پاندانوسنیاز به گرما و رطوبت بالا دارد. رطوبت هوای 50 تا 70 درصد برای رشد و شادابی گیاهموثر است. به این منظور به ویژه در فصل تابستان، روزانه گیاه را مهپاشی کنید.

آفات وبیماری ها:تریپس، عنکبوت قرمز و سایر حشرات مضر از مهمترین آفات گیاه پاندانوس است که بوسیلهسموم حشره کش می توانید آنها را از بین ببرید.

تعویضگلدان:بهتر است هر سال یک مرتبه گلدان و خاک آن را تعویض کنید و از گلدان سایز بزرگتراستفاده کنید تا گیاه فضای کافی برای رشد داشته باشد.

نحوه تکثیرپاندانوس

تکثیرپاندانوس از دو طریق کاشت بذر و پاجوش انجام میگردد، اما بهترین روش ازدیاد اینگیاه، به وسیله کاشت پاجوشهای اطراف گیاه است که بایستی با دقت از نزدیک گیاه مادرجدا شده و در گلدان های جداگانه کاشته شوند. همچنین بهتر است جوانه ها قبل ازانتقال به گلدان مدتی (چند روز) در فضای آزاد قرار داده شوند . مراحل تکثیر پاندانوس به توضیح زیر است:

  • ابتدا توسطچاقو تیز با دقت پاجوشها را از اطراف گیاه مادر جدا کنید.
  • بهتر استجوانهها قبل از انتقالبه گلدان برای مدتی (چند روز) در فضای آزاد قرار داده شوند.
  • انتهای پاجوشهارا برای رشد بهتر و سریعتر گیاه، در پودر هورمون ریشهزایی فرو ببرید.
  • پاجوشهارا در خاکی حاوی کمپوست بذر و ماسه در گلدانی به قطر 9 سانتیمتر بکارید.
  • رویگلدان گیاه جوان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا دما و رطوبت مورد نیاز گیاهراحتتر تامین گردد.
  • گلدان رادر دمای 20 تا 22 درجه سانتیگراد و نور کافی نگاهدارید.
  • مراقبباشید محیط کاشت پاندانوس همیشه مرطوب باشد. روزانه مهپاشی گیاه را انجام دهید.

بهترینزمان برای تکثیر پاندانوس اواسط بهار است،تا گیاه به خوبی رشدکرده و بتوانید آن را در اوایل تابستان به گلدان بزرگتر منتقل کنید .

منابع:کتاب باغبانی و گلکاری در خانه و آپارتمان، سلیت نارگیل، باغبانی سبز

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 437

به "روش تکثیر و نگهداری گیاه پاندانوس در آپارتمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تکثیر و نگهداری گیاه پاندانوس در آپارتمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید