روسیه کدام ناو خود را برای رزمایش به ایران فرستاد؟ خبرنگاران

به گزارش مجله گذر عمر، روسیه برای رزمایش مرکب دریایی با جمهوری اسلامی ایران، یکی از پیشرفته ترین ناوچه های خود را به آب های جمهوری اسلامی ایران اعزام نموده است.

روسیه کدام ناو خود را برای رزمایش به ایران فرستاد؟ خبرنگاران

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه تحت عنوان کمربند امنیت دریایی از امروز و با حضور یگان هایی از نیروی دریایی ارتش، نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی روسیه در منطقه شمال اقیانوس هند شروع شده است و به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش، قرار است هند نیز به این رزمایش بپیوندد.

نیروی دریایی روسیه در این رزمایش با دو فروند شناور خود یعنی ناوچه Stoiky و ناو سوخت رسان Kola شرکت نموده است و قرار است تمرین تبادل اطلاعاتی و امنیتی در دریا و نجات کشتی ربوده شده در این رزمایش توسط یگان های ایرانی و روسی تمرین گردد.

ناوچه روسی Stoiky از ناوگان بالتیک نیروی دریایی روسیه که برای شرکت در این رزمایش در بندر شهید بهشتی چابهار پهلو گرفته است، با بیشترین وزن 2200 تن در حالت بارگیری کامل از جمله ناوچه (Corvette) کلاس استراگاشی (Steregushchiy) به معنای محافظ است که آخرین نمونه خانواده کوروِت فراوری شده توسط روسیه است.

اولین فروند از این کلاس در سال 2008 وارد خدمت نیروی دریایی روسیه شده و ناوچه Stoiky که نام آن به روسی به معنای سرسخت و ثابت قدم است نیز در سال 2014 پس از ساخت در صنایع دریایی روسیه در شهر سن پترزبورگ به خدمت نیروی دریایی این کشور درآمده است.

تا کنون 10 فروند از این ناوچه ها ساخته شده است و 15 فروند دیگر از آن نیز قرار است ساخته گردد که از این تعداد بعضی در حال ساخت و بعضی دیگر نیز در مرحله عقد قرارداد هستند.

این کوروِت با طول 104 متر، ارتفاع 13 متر و آبخور 3.7 متری، نیروی پیشران خود را از 4 دستگاه موتور دیزلی کولومنا با توان بیش از 23 هزار اسب بخار تامین می نماید و این ناوچه را قادر می سازد به سرعت 27 نات دریایی یا معادل 50 کیلومتر در ساعت برسد.

ناوچه Stoiky با شماره بدنه 545 که برای شرکت در رزمایش مرکب دریایی در آب های کشورمان حضور یافته، از نظر قابلیت های رزمی، طیف متنوعی از انواع تسلیحات رزم سطحی، زیرسطحی و هوایی را در خود جای داده است.

این کوروِت، از یک رادار سه بعدی جستجوی هوایی موسوم به Furk-E برخوردار است که در برد 150 کیلومتر می تواند تا 200 هدف را شناسایی و رهگیری کند. در زمینه شناسایی سطحی نیز، یک دستگاه رادار Garpun-B بر روی این ناوچه نهاده شده است که در برد 250 کیلومتر قادر به شناسایی اهداف سطحی است.

سامانه کنترل آتش این ناوچه برای راهنمایی موشک های سطح به سطح، توپ 100 میلیمتری سینه و سامانه های دفاع هوایی هم سامانه ای تحت عنوان 5P-10E Puma است. برای شناسایی زیرسطحی نیز این کوروِت به سامانه سونار Zarya-M مجهز است که به صورت فعال و غیرفعال قادر به شناسایی انواع زیردریایی ها است.

کوروِت Stoiky در بُعد جنگ الکترونیک نیز مجهز به سامانه جنگ الکترونیک TK-25E-5 است و همچنین در قسمت سینه ناو نیز 4 پرتابگر چف فلر برای فریب موشک های ضدکشتی وجود دارد.

تسلیحات این ناوچه نیز شامل یک توپ 100 میلیمتری A-109 است که قابلیت نصب توپ دریایی 130 میلیمتری A-192 بر روی آن هم وجود دارد.

در نسخه های اولیه کوروِت های خانواده استراگاشی، سامانه دفاع نزدیک کاشتان برای مقابله با موشک های کروز در قسمت سینه ناو وجود داشت که در نسخه های بعدی این سامانه حذف و به جای آن 12 سیلوی عمودی پرتاب موشک های پدافندی سامانه Redut نهاده شد.

البته این به معنای حذف سامانه دفاعی نزدیک از این ناوچه ها نبود، چراکه به جای سامانه کاشتان از 2 سامانه دفاع نزدیک AK-630 با نواخت 5 هزار تیر در دقیقه در دو طرف ناوچه استفاده شده است. دو پرتابگر 4 تایی موشک های ضدکشتی Kh-35، دو پرتابگر 4 تایی اژدر 330 میلیمتری از دیگر قابلیت های تسلیحاتی کوروِت Stoiky است.

این ناوچه همچنین یک آشیانه جهت حمل بالگرد از نوع کاموف-27 نیز در خود جای داده است و همچنین پد پرتاب پهپاد شناسایی Orlan-10 روسی نیز روی این کوروِت وجود دارد.

سال گذشته نیز نیروی دریایی روسیه به منظور شرکت در رزمایش مرکب دریایی ایران، چین و روسیه؛ با فریگت Yaroslav Mudry از کلاس Neustrashimyy از ناوگان بالتیک این نیرو شرکده نموده بود که علاوه بر قابلیت های رزم سطحی و هوایی، از قابلیت های ویژه رزم ضدزیرسطحی برخوردار بود و همچنین در کارنامه خود سابقه یک برخورد با ناوگان نیروی دریایی آمریکا در دریای مدیترانه را داشت.

اعزام ناو های رزمی پیشرفته با قابلیت های رزمی بالا از سوی روسیه به رزمایش مشترک دریایی با جمهوری اسلامی ایران حاکی از اهمیت زیاد این رزمایش برای طرف روسی است. سال گذشته نیز که رزمایش مرکب دریایی با حضور ایران، روسیه و چین در آب های شمال اقیانوس هند برگزار گردید، نیروی دریایی چین نیز یک فروند از پیشرفته ترین و جدیدترین ناوشکن های خود از کلاس تایپ 52D با نام Xining را برای شرکت در این رزمایش اعزام نموده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 575

به "روسیه کدام ناو خود را برای رزمایش به ایران فرستاد؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه کدام ناو خود را برای رزمایش به ایران فرستاد؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید