دستورالعمل اجرایی آزمون های ارتقای دستیاری و گواهینامه تخصصی منتشر شد

به گزارش گذر عمر، جزئیات سی و نهمین دوره آزمون های ارتقای دستیاری و گواهینامه تخصصی اعلام شد.

دستورالعمل اجرایی آزمون های ارتقای دستیاری و گواهینامه تخصصی منتشر شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، جزئیات سی و نهمین دوره آزمون های ارتقاء دستیاری و گواهینامه تخصصی اعلام شد. در صورت وجود زیرساخت این آزمون ها به صورت الکترونیک در شهریورماه برگزار می گردد.

در این دوره آزمون های ارتقاء - گواهینامه تخصصی در صورت وجود زیر ساخت مناسب بصورت تمام الکترونیک به طور همزمان با آزمون دانشنامه تخصصی از تاریخ 26 شهریورماه 99 شروع و منطبق با جدول زمانی که متعاقبا ارسال خواهد شد، در دانشگاه های علوم پزشکی برگزار خواهد شد.

با توجه به بند های 13 و 14 بخشنامه شماره /500/265د تاریخ 4 اردیبهشت 99 در سالجاری آزمون ارتقاء برگزار نخواهد شد و منحصراً آزمون گواهینامه تخصصی و نیز دو ارتقاء همزمان جهت دستیاران مشمول دو ارتقاء ماقبل آخر و گواهینامه تخصصی برگزار خواهد شد.

آزمون ارتقاء شامل دو بخش است: ارزیابی درون بخشی با 150 نمره که از سوی گروه های آموزشی که دستیار در آن مشغول به تحصیل است انجام می گردد و آزمون کتبی با 150 نمره که شامل دو بخش آزمون های کتبی دوره ای با 60 نمره از 150 نمره و آزمون کتبی سالیانه که توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی برگزار می گردد با 90 نمره از 150 نمره. مجموع نمرات ارتقاء در هر سال برابر 300 است.

با توجه به مفاد بند 14 بخشنامه شماره /500/265د تاریخ 4 اردیبهشت 99 دستیارانی که با رعایت مقررات، در امسال مشمول شرکت در دو ارتقا همزمان سال ماقبل آخر و گواهینامه تخصصی هستند، در صورت کسب حدنصاب قبولی آزمون گواهینامه تخصصی، بعنوان قبول در ارتقاء ماقبل آخر نیز شناخته خواهند شد.

در صورت عدم کسب حدنصاب قبولی آزمون گواهینامه تخصصی، شرایط تحصیلی این دسته از افراد مبتنی بر حدنصاب قبولی نمره کتبی و نمره کل از نظر قبولی در ارتقاء ماقبل آخر آنالیز خواهد شد. مشمولین این بند در صورت عدم قبولی در ارتقاء ماقبل آخر، ضمن رعایت سایر مقررات و مصوبات موجود به صورت مشروط به سال بالاتر رفته مجاز به شرکت مجدد در دو ارتقاء همزمان در آزمون ارتقاء - گواهینامه تخصصی سال آینده خواهند بود.

شرط شرکت در آزمون کتبی گواهینامه تخصصی کسب حداقل نمره 105 در ارزیابی درون بخشی سال آخر دستیاری است.

با توجه به مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی شرط قبولی در آزمون گواهینامه تخصصی دستیاران رشته های تخصصی بالینی پزشکی کسب حدنصاب قبولی نمرات آزمون های ارزیابی درون بخشی و کتبی هستند. در این دوره حداقل نمرات جهت قبولی در آزمون گواهینامه رشته های تخصصی بالینی پزشکی در دستورالعمل اعلام شده است.

دستیارانی که در طول دوران دستیاری سه بار در آزمون ارتقاء مردود شوند از سیستم آموزش تخصصی بالینی پزشکی اخراج خواهند شد. افرادی که به آزمون گواهینامه تخصصی معرفی نشده و یا شرکت ننمودهاند مردود آزمون گواهینامه تخصصی شناخته شده و ضروری است براساس برنامه آموزشی مدون سال آخر با دریافت یاری هزینه تحصیلی تمدید دوره شوند.

حداکثر تعداد دفعات مجاز جهت شرکت در آزمون گواهینامه تخصصی برای افرادی که در آزمون ارتقاء مردود نشده اند سه نوبت است. افرادی که در آزمون ارتقاء یک یا دو مرتبه مردود شده اند حداکثر دو نوبت مجاز به شرکت در آزمون گواهینامه تخصصی هستند و چنانچه داوطلبی، در سقف تعداد دفعات مجاز پیروز به احراز قبولی نگردد، از سیستم آموزشی تخصصی بالینی خارج خواهد شد.

مقررات کلی آزمون های گواهینامه تخصصی

کلیه دستیارانی که حداکثر تا سرانجام آبان ماه سالجاری دوره دستیاری آنان به اتمام می رسد و تا تاریخ 31 تیرماه 99 حداقل مدت 11ماه از زمان کسب قبولی در مقطع ماقبل گواهینامه ایشان گذشته و در این مدت در بخش مربوطه حضور داشته و مشغول به طی دوره آموزشی بوده اند مجاز به شرکت در آزمون کتبی گواهینامه تخصصی شناخته می شوند.

شرکت در آزمون مذکور این دسته از داوطلبان منوط به کسب حداقل نمره ارزیابی درون بخشی و نمره اخلاق حرفه ای جهت معرفی به آزمون گواهینامه است.

کلیه دستیارانی که در آزمون گواهینامه تخصصی شرکت می نمایند، با توجه به مفاد بند 15 بخشنامه شماره /500/265د تاریخ 4 اردیبهشت 99 باید دفاعیه سرانجام نامه خود را حداکثر تا سرانجام اسفند ماه سال 1399 انجام دهند.

تبصره: در این دوره ارائه لوگ بوک مستند و ترجیحاً الکترونیک در کلیه رشته های تخصصی بالینی به عنوان شرط اعلام سرانجام دوره آموزشی شناخته شده و جهت معرفی به آزمون گواهینامه الزامی نیست.

در سال 99 آزمون کتبی گواهینامه و دانشنامه رشته های تخصصی بالینی در قالب یک آزمون 200 سوالی برگزار خواهد شد که از این 200 سوال، 150 سوال به صورت مشترک در آزمون گواهینامه، دانشنامه و 50 سوال باقی مانده مختص آزمون دانشنامه است. نمره آزمون کتبی ارتقاء و گواهینامه تخصصی دستیاران رشته های تخصصی بر مبنای 150 نمره محاسبه می گردد.

آزمون ارتقای سال ماقبل آخر و گواهینامه تخصصی دستیاران رشته تخصصی آسیب شناسی صرفا به صورت مشترک با 150 سوال انجام می گردد. آن دسته از فارغ التحصیلان خارج از کشور که پرونده تحصیلی آنان به تائید کمیسیون ارزشیابی مدارک خارجی رشته های تخصصی رسیده و به وسیله مرکز خدمات آموزشی وزارت متبوع حداکثر تا تاریخ اول مرداد 99 جهت ثبت نام در آزمون گواهینامه تخصصی معرفی می شوند، با توجه به مفاد این دستورالعمل ثبت نام و در آزمون کتبی شرکت نمایند.

در این دوره 2 سئوال اخلاق پزشکی به صورت تشویقی به مجموع سئوالات گواهینامه اضافه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 165

به "دستورالعمل اجرایی آزمون های ارتقای دستیاری و گواهینامه تخصصی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل اجرایی آزمون های ارتقای دستیاری و گواهینامه تخصصی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید