خبرنگاران راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق

به گزارش گذر عمر، تهران - خبرنگاران - شدت مصرف برق در بخش غیر مولد خانگی در کشورمان بیش از استانداردهای جهانی است و همین امر ضرورت مدیریت مصرف را در فصل تابستان دوچندان ساخته، به نظر کارشناسان با چند ترفند ساده می توان مصرف برق را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

خبرنگاران راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق

میزان مصرف برق کشورمان از ابتدای اردیبهشت ماه براساس گزارش های شرکت مدیریت شبکه برق ایران فرایندی صعودی در پیش گرفت به گونه ای که در نیمه نخست مرداد ماه میزان مصرف، رکورد شکست و به بیش از 58 هزار مگاوات رسید و همین امر بر نگرانی درباره تداوم فرایند تامین برق پایدار دامن زد.

البته در این میان بخش عظیمی از مصرف برق کشور به وسایل فرسوده سرمایشی تعلق دارد. مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق نیز در این باره به خبرنگار اقتصادی خبرنگاران گفت: بالاترین میزان مصرف به وسایل سرمایشی تعلق دارد.

وی علت افزایش بار سرمایشی را استفاده بیشتر از کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی دانست و خاطرنشان ساخت: افزایش بار سرمایشی به دلیل نبود آمادگی لازم برای تحمل این افزایش، ممکن است شبکه را با مشکل روبرو کند.

فرایند نگران کننده مصرف برق ضرورت توجه بیشتر به مبحث مدیریت مصرف را بیش از پیش نمایان ساخته است و در این میان استفاده از روش هایی ساده و کم هزینه می تواند کمک شایانی به مدیریت مصرف د اشته باشد.

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

رعایت توصیه های زیر که از سوی شرکت توانیر منتشر شده، منجر به کاهش مصرف انرژی و یا افزایش مدت زمان کارکرد لامپ ها می شود.

استفاده از رنگ های روشن در هنگام رنگ آمیزی محیط های داخلی ساختمان نیاز به استفاده از روشنایی مصنوعی را به حداقل می رساند.

تمیز کردن منظم روی لامپ ها و حباب چراغ ها، نور تابش شده از آنها را افزایش می دهد، یک لایه گرد و غبار می تواندتا 50 درصد شدت نوری لامپ را کاهش دهد.

استفاده از لامپ های کم مصرف در لوسترهای چند شاخه صرفه جویی خوبی به همراه خواهد داشت، در صورتی که تعداد شاخه های لوستر زیاد است برای هر شاخه کلید جداگانه ای درنظر بگیرید تا در مواردی که نیاز به نور همه شاخه ها ندارید فقط لامپ های قسمتی از شاخه ها را روشن کنید.

خوداری از مصرف لامپ های التهابی در منزل، این لامپ ها حدود 95 درصد انرژی مصرفی را به گرما و تنها حدود پنج درصد از انرژی مصرفی آنها صرف تولید نور می شود در حالی که طول عمر متوسط یک لامپ کم مصرف، حدود 10 برابر عمر متوسط بهترین نوع لامپ رشته ای و مصرف انرژی آن کمتر از 20 درصد مصرف یک لامپ رشته ای با شار نوری برابر است.

سیم کشی الکتریکی غیر استانداردمی تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود، لذا توصیه می شود که هر چند سال یکبار سیم کشی منزل خود را توسط یک متخصص بررسی کنید.

برای نصب لامپ ها از سرپیچ های سالم، مرغوب و دارای نشان استاندارد ملی ایران استفاده کنید.

سعی کنید در هنگام مطالعه و انجام کارهای نیازمند به شدت روشنایی زیاداز نور موضعی استفاده کنید نور یک لامپ کم مصرف 20 وات با کیفیت معادل نور یک لامپ رشته ای 100وات است.

لامپ های مهتابی سوخته ای را که در حال چشمک زدن است، به سرعت تعویض کنید.

بهتر است در راهروها و راه پله های منازل مسکونی از سنسورهای حساس به حرکت استفاده کرده تا در زمانی که تردد انجام نمی گیرد، انرژی الکتریکی به هدر نرود.

روشنایی های محیط های باز نظیر حیات مجتمع ها و ... را همراه با یک فتوسل و سنسور حساس به حرکت، کنترل کنید در این صورت این روشنایی ها تنها در شب یا زمانی که شخصی در محل حضور داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد و به این وسیله، انرژی مصرفی خود را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می دهید.

استفاده از لامپ های فلورسنت با رفلکتورهایی که توان بازتاب بیشتری دارند و بالاست الکترونیکی برای روشنایی اتاق کار و پارکینگ توصیه می شود. لامپ های کم مصرفی که به صورت مداوم روشن و خاموش می شوند، عمر مفیدشان کاهش می یابد.

قرار دادن لامپ های کم مصرف در قاب ها و چراغ های بسته و بدون تبادل هوا، بالاست لامپ را گرم کرده و باعث کاهش عمر مفید لامپ می شود.

علاوه بر این روش ها برای کاهش مصرف وسایل سرمایشی باید از دور کند کولرهای آبی و تنظیم درجه کولرهای گازی بر روی دمای آسایش استفاده کرد.

رجبی مشهدی بر ضرورت مدیریت مصرف وسایل سرمایشی از سوی کاربران تاکید کرد و گفت: توصیه می شود مشترکان در ساعت های اوج مصرف که از ساعت 13 تا 17 است از بکاربردن وسایل پرمصرف تا آنجا که امکان دارد خودداری کرده و درجه کولرگازی خود را بر روی 24درجه تنظیم کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 196

به "خبرنگاران راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید