خبرنگاران حاجی میرزایی: افزایش بهره وری در آموزش و پرورش با تعامل سازنده میسر می گردد

به گزارش گذر عمر، تهران-خبرنگاران- وزیر آموزش و پرورش گفت: برای افزایش بهره وری در آموزش وپرورش باید به دنبال ثبات، پایداری، تعامل سازنده، گفت وگو و احترام افزایش رضایتمندی نیروی انسانی باشیم.

خبرنگاران حاجی میرزایی: افزایش بهره وری در آموزش و پرورش با تعامل سازنده میسر می گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش چهارشنبه شب مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش وپرورش و معاونان پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع استان ها؛ که با عنوان ششمین نشست تغییر و تحول آموزشی و به صورت ویدئوکنفرانس در ساختمان شهیدرجایی برگزار گردید، با اشاره به اهمیت حوزه پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع به عنوان ستون اصلی هر دستگاه اظهار کرد: هدف این جلسات تنها طرح مسائل و مسائل نیست و نباید به آن بسنده کرد، بلکه هدف این است که باهم اندیشی بیشتر با استان ها بتوانیم تبیین متفاوتی از مسائل داشته باشیم.

وی اضافه نمود: همچنین کارهایی را که می توانیم براساس واقعیت های موجود انجام دهیم تا در حل مسائل تأثیرگذار باشد یا کارهای خلاقانه ای که در یک استان انجام شده و نتایج خوبی را در برداشته است، با دیگر معاونان و سایر استان ها در میان بگذاریم تا در انتهای جلسه بتوانیم برای نظام تعلیم و تربیت در حوزه پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی گامی مثبت و روبه جلو برداریم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه موضوعات مربوط به نیروی انسانی طی دهه های گذشته به عنوان یک مشکل در آموزش وپرورش مطرح بوده است، گفت: مسائل مربوط به حوزه نیروی انسانی همواره به عنوان اصلی ترین چالش در آموزش وپرورش بیان شده؛ لذا برای حل آن ها احتیاجمند به کارگیری از افراد خلاق و خوش فکری هستیم که قادرند تبیین درستی از مسئله و راهکار های آن ارائه دهند. بنابراین امیدواریم این جلسات ما را به درک درست و یکسان از مسائل و راهکار ها راهنمایی نمایند.

وزیر آموزش وپرورش اضافه نمود: از تمام مسائل حوزه پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی مطلع هستم و پیچیدگی کار در این حوزه را می دانم. مسائل حل نخواهد شد مگر اینکه در کنار هم و با جدیت در این مورد فکر کنیم. مسئله نیروی انسانی در هر سازمان، مسئله بزرگی است که به سادگی قابل حل نیست و پیدا کردن نقطه بهینه کار بسیار پیچیده و سخت است و به هم اندیشی احتیاج دارد تا رضایت همه ذی نفعان آموزش وپرورش را جلب کند.

وی با اشاره به اینکه پیدا کردن این نقطه بهینه در شایستگی هریک از ما در توانایی حل مسئله مربوط خواهد شد، گفت: هرچند آموزش وپرورش در کمیت، کیفیت و توزیع نیروی انسانی مشکل دارد اما مهم ترین مسئله رضایت شغلی نیروی انسانی است زیرا کار و خلاقیت محصول رضایت است. مطمئناً با مجموعه ای که رضایت کافی ندارد، نمی توان کارکرد. به همین دلیل از تمام همکارانم تقاضا دارم که فکر نمایند، چگونه می توانیم اقداماتی در جهت تبدیل آموزش وپرورش به یک مجموعه شاداب و خلاق انجام دهیم.

وزیر آموزش وپرورش توضیح داد: خلاقیت محصول توجه، احترام و دیده شدن افراد است؛ لذا باید به عنوان مسئولین دستگاه این حس را به معلمان بدهیم که به آن ها احترام می گذاریم و آن ها را کانون توجه قرارداده ایم. اطمینان دارم که این کار باهمت همکارانم، شدنی است.

در توجه به کرامت و ارتقا صندلی معلمان کوشا باشید

وزیر آموزش وپرورش گفت: از مدیران کل استان ها تقاضا دارم به موضوع کرامت و ارتقا صندلی معلمان و همکاران استانی خود فکر نمایند و آن را مهم بدانند؛ لذا در جلسات شورای معاونین و با همکاران و مدارس این موضوع را مطرح نمایند تا بتوانیم لایه به لایه پیش برویم و به نتایج و ثمرات ارزنده ای در این زمینه برسیم تا کیفیت حضور معلمان را در نظام تعلیم و تربیت افزایش دهیم.

وی بابیان اینکه نظام تعلیم و تربیت میدانی فراخ و متنوع است که در آن به هر علم و هنری احتیاج است، گفت: این فرصت غنی شغلی در اختیار کمتر فردی قرار می گیرد و به عقیده من غنی ترین شغل جهان معلمی است زیرا بر روی انسان ها و شکل دهی هویت و شخصیت آن ها کار می نماید. ازاین رو کیفیت نیروی انسانی در آموزش وپرورش بسیار بااهمیت است.

افزایش خلاقیت معلمان در فضای مجازی از برنامه های معاونان پژوهش باشد

حاجی میرزایی با اشاره به توزیع نیروی انسانی در آموزش وپرورش گفت: ازلحاظ کمیت نیرو در آموزش وپرورش مشکل داریم، لذا باید آنالیز کنیم آیا توزیع کنونی نیروی انسانی یک توزیع بهینه است و چطور می توانیم توزیع بهتری داشته باشیم.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه یکی از اسامی روز قیامت یوم الحسره است که این حسرت از هر آتشی سوزنده تراست، گفت: باید به گونه ای در دوران خدمت خود عمل کنیم که بعد از بازنشستگی بتوانیم نقاط روشنی را در خاطرات 30 ساله خدمت پیدا کنیم و این اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه با هوشیاری کامل و خلاقیت در کار وارد شویم.

حاجی میرزایی با اشاره به ارزشیابی هایی که صورت می گیرد، گفت: ضروری است نسبت به ارزیابی همکاران و نوع ارزشیابی آن ها دقت بیشتری داشته باشیم و یکی از معیارهای ارزیابی را بهره مندی همکاران از دانش علمی و خلاقیت در حل مسائل در نظر بگیریم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید اضافه نمود: در شرایط امروز باوجود ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، وارد زیست بوم جدیدی شدیم؛ لذا ضروری است آنالیز کنیم که چگونه می توانیم از این فضا بهترین استفاده را ببریم و چطور می توانیم خلاقیت معلمان را در فضای مجازی پرورش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه باید بر مأموریت سازمانی خود متمرکز شویم، گفت: بودجه یکی از مسائل مهم معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع است لذا تقاضا دارم هرکس بنابر توانمندی های شخصی خود در این مورد بیاندیشد و در صورت یافتن راهکار، آن را به مقام مسئول خود ارائه دهد و پیگیر اجرای آن گردد.

وزیر آموزش وپرورش بحث مولدسازی منابع را یکی از مباحث معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع دانست و اضافه نمود: نوع عملکرد ما در برخورد با اموال عمومی از نوع عملکردمان در برابر اموال شخصی مهم تر است. در مراقبت از اموال عمومی مانند اموال شخصی خود عمل کنیم و حتی در مقابل اموال عمومی حساسیت بیشتری خرج دهیم.

حاجی میرزایی در سرانجام گفت: امیدوارم این نشست و طرح بعضی از موضوعات باعث رخ دادن اتفاقات خوبی در استان ها گردد و این حس را به ما و همکارانمان بدهد که باید بیشتر از قبل در راستا برگزاری چنین نشست هایی کوشش کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 201

به "خبرنگاران حاجی میرزایی: افزایش بهره وری در آموزش و پرورش با تعامل سازنده میسر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حاجی میرزایی: افزایش بهره وری در آموزش و پرورش با تعامل سازنده میسر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید