خبرنگاران جشنواره عارف اثرگذارترین جشنواره موسیقی کشور می گردد

به گزارش گذر عمر، تهران- خبرنگاران- مدیرعامل انجمن موسیقی ایران گفت: جشنواره موسیقی عارف در صورت تداوم در برگزار می تواند به اثرگذارترین جشنواره موسیقی در کشور تبدیل گردد.

خبرنگاران جشنواره عارف اثرگذارترین جشنواره موسیقی کشور می گردد

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی خبرنگاران، نخستین دوره جایزه ملی عارف در حوزه تصنیف و ترانه های ایرانی با هدف عظیمداشت عارف قزوینی تصنیف ساز عظیم معاصر، در زمینه ایجاد بستری مناسب برای ترویج و گسترش تصنیف سازی در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی اقدامات حمایتی و فرهنگی مناسب و مستمری را به ویژه برای آهنگسازان و ترانه سرایان جوان ایران زمین در حال برگزاری است.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در مصاحبه با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره ملی عارف گفت:: پرداختن به موضوعات تخصصی حوزه موسیقی در جشنواره ها و مسابقات موسیقی در صورت مدیریت صحیح میتواند به تاثیرگذاری و نتایج ملموس ارتقاء سواد موسیقی و توجه بیشتر به این عرصه در کشور بیانجامد.

علی ثابت نیا گفت: جشنواره ملی عارف قزوینی که به همت اهالی موسیقی همشهریان وی و بهره گیری از مشورت بهترین متخصصان این حوزه از موسیقی و راهبری دبیری مطلع و مسلط به موضوع کار خود را شروع نموده به عقیده من می تواند در آینده ای نه چندان دور و در صورت تداوم به یکی از تاثیرگذارترین جشنواره های حوزه موسیقی کشور بدل گردد.

زیرا پرداختن به حوزه تصنیف در موسیقی ایرانی به عنوان یکی از پر مخاطب ترین گونه های ارائه موسیقی چه از لحاظ هنری و چه در عرصه های اجتماعی می تواند بسیار جریان ساز باشد و از سوی دیگر نام عارف قزوینی عظیم به عنوان یکی از مهمترین سلسله جنبانان عرصه تصنیف سازی میتواند وجهه ای ارزشمند به این جشنواره ببخشد.

ثابت نیا بیان نمود: عارف قزوینی در کنار فراوری آثار بدیع و زیبای خود توانست این فرم موسیقی ایرانی را از سادگی و عوام پسندی صرف کوچه و بازار و انحصار دربارها خارج نموده و به میان اجتماع بکشاند.

وی گفت: این موارد مولفه هایی است که به من یادآور می گردد باید به این جشنواره از زاویه ای متفاوت نگریست. دست گردانندگان و سیاستگذاران آن را می فشارم و برای این کودک نوپای خوش آتیه بهترین ها را آرزو دارم.

عارف قزوینی (1259 تا 1312) شاعر و تصنیف ساز اهل ایران بود. خانه عارف قزوینی در محله حمدالله مستوفی قزوین است. تصنیف های عارف توسط ارشد طهماسبی کتاب تصنیف های عارف و سیامک غلامی کتاب مجموعه تصنیف های عارف قزوینی تنظیم برای نی گردآوری شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 519

به "خبرنگاران جشنواره عارف اثرگذارترین جشنواره موسیقی کشور می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جشنواره عارف اثرگذارترین جشنواره موسیقی کشور می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید