جمهوری آذربایجان در مرز با ایران گذرگاه گمرکی تازه ایجاد می کند

به گزارش مجله گذر عمر، یک مقام جمهوری آذربایجان گفته این کشور قصد دارد در مرز با ایران یک گذرگاه گمرکی تازه ایجاد کند.

جمهوری آذربایجان در مرز با ایران گذرگاه گمرکی تازه ایجاد می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه جمهوری آذربایجان گزارش داده این کشور قصد دارد یک گذرگاه گمرکی نو در مرز با ایران احداث کند.

به نوشته خبرگزاری ای بی سی آذربایجان، الشاد نوریف مدیر پارک صنعتی-شیمیایی سومقاییت با تأکید بر اهمیت منطقه اقتصادی دره آراز همچنین گفته که یک بزرگراه دیگر نیز از پارک اقتصادی منطقه اقتصادی دره آراز به سمت ایران احداث خواهد شد.

این خبر چند روز بعد از آن اعلام می شود که نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در واکنش به هشدارهای اخیر جمهوری آذربایجان مبنی بر بازرسی شهروندان و وسایل نقلیه ارمنستان در بخشی از جاده گوریس-کاپانگفته بود دولت ارمنستان تصمیم گرفته تا شهروندان و وسایل نقلیه این کشور از جاده جایگزین استفاده کنند.

پاشینیان در سخنرانی خود یادآور شد که از آگوست 2021 (سه ماه پیش)، مقام های جمهوری آذربایجان از کامیون های باری ایران در بخش های عیوزلی و چایزمی که از قلمرو آنها در جاده گوریس-کاپان عبور می کنند، عوارض گمرکی دریافت می کند.

نخست وزیر ارمنستان همچنین تاکید کرد که بهره برداری از این جاده به مفهوم آن است که مشکلاتی را که مقام های جمهوری آذربایجان برای کامیون های باری که به ارمنستان سفر می کنند، برطرف می کند و کامیون های باری ایران هم اکنون می توانند در حال حاضر از این جاده نو استفاده کنند و از پرداخت عوارض گمرکی به مقام های جمهوری آذربایجان خودداری کنند.

پاشینیان توضیح داد: اتفاقا پس از تصمیم روز گذشته (جمهوری) آذربایجان، شرایط کامیون های ایرانی در بخش گوریس-کاپان تحت کنترل (جمهوری) آذربایجان، تغییری نمی کند با این تفاوت که اکنون آن ها می توانند بدون پرداخت عوارض گمرک از طریق جاده آسفالت شده تاتو-اغوانی تردد کنند.

حدود سه ماه پیش گزارش شد که نیروهای جمهوری آذربایجان بخشی از بزرگراه بین المللی گوریس-کاپان و بخش های کارمکرار-شورنوخ و گوریس-وروتان ر که ارمنستان را به ایران متصل می کند، مسدود کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 962

به "جمهوری آذربایجان در مرز با ایران گذرگاه گمرکی تازه ایجاد می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمهوری آذربایجان در مرز با ایران گذرگاه گمرکی تازه ایجاد می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید