بالا دریافت مناقشات پسا برگزیتی بر سر مرزهای ایرلند بین بروکسل-لندن

به گزارش مجله گذر عمر، مناقشات بین لندن و بروکسل بر سر ترددهای مرزی بین ایرلند و ایرلند شمالی در دوران پسا برگزیت مجددا بالا گرفته و هر یک دیگری را به نقض توافق متهم می نمایند.

بالا دریافت مناقشات پسا برگزیتی بر سر مرزهای ایرلند بین بروکسل-لندن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ در مطلبی نوشت: لندن و بروکسل مجددا یکدیگر را به نقض توافق برگزیت متهم می نمایند. در این میان جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا هم خود را وارد این مناقشات نموده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سفر به انگلیس برای شرکت در نشست جی7 قرار است در ملاقات با بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس همچنین درباره عواقب خروج این کشور از اتحادیه اروپا سخن بگوید.

علاقه بایدن به عنوان یک فرد مخالف برگزیت نسبت به نژاد ایرلندی ها و همدردی با کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی ایرلند کاملا معین است و در این مناقشات بایدن همیشه از اتحادیه اروپا طرفداری می کرد، اما اخیرا وی به اتحادیه اروپا هشدار داده تا عملگرایی بیشتری در ترددهای مرزی بین ایرلند و ایرلند شمالی از خود نشان دهد.

اخیرا این مسئله بار دیگر بحث های زیادی را بین انگلیس و کمیسیون اروپایی ایجاد نموده است و تهدیدها و هشدارهایی از طرف هر یک به طرف مقابل ارسال می گردد.

امروز (چهارشنبه) قرار است ماروش شفوویچ، معاون رئیس کمیسیون اروپایی مذاکرات رسمی را در لندن در این باره در پیش گیرد. پیش از آن هم وی در گفتگویی با یک رسانه انگلیسی اعلام نموده بود که اگر انگلیس در هفته های آینده اقدامات یکجانبه بیشتری را انجام دهد اتحادیه اروپا سریعا و بدون هیچ تردید واکنش نشان خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که انگلیس به تعهدات بین المللی خود پایبند خواهد ماند.

لندن هم سریعا به این اظهارات کمیسیون اروپایی واکنش نشان داده و جورج یوستیس، وزیر کشاورزی و محیط زیست انگلیس روز سه شنبه اتحادیه اروپا را متهم کرد که کوشش جدی برای اجرای معاهده برگزیت به روشی عملی و اطمینان از دسترسی آزاد کالا به ایرلند شمالی انجام نداده است.

پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت مهلت های معینی را معین می نماید که در آن کالاهای مختلفی می توانند برای مدتی بدون مانع از مرزهای کالایی جدید بین ایرلند شمالی و انگلیس عبور نمایند.

دولت محافظه کار بوریس جانسون اخیرا در تصمیمی یکجانبه مهلت کنترل ورود و خروج محصولات غذایی بین ایرلند شمالی و انگلیس را به مدت 6 ماه دیگر و تا انتها ماه سپتامبر 2021 تمدید کرد. این مهلت در انتها ماه مارس منقضی می شد. در حالی که طبق توافقنامه برگزیت هر تصمیمی در این باره باید در مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا گرفته گردد.

اتحادیه اروپا تصمیم یکجانبه دولت بریتانیا مبنی بر ادامه کنترل ورود و خروج مواد غذایی بین انگلیس و ایرلند شمالی را شدیدا محکوم کرد و آنرا نقض اساسی توافق نامه برگزیت خواند.

اروپا در این راستا اقدامات قانونی را علیه انگلیس در پیش گرفته است.

اتحادیه اروپا تنها در دو ماه اول سال 2021، ژانویه و فوریه، به بریتانیا زمان داده بود تا برای جلوگیری از هرج و مرج و تحت فشار قرار ندادن شرکت ها، کنترل ورود و خروج مایحتاج اولیه را در دست بگیرد تا این شرکت ها با قوانین جدید برگزیت در دوران پسا برگزیت بیشتر آشنا شوند.

در پی نهایی شدن برگزیت در سال گذشته شهفرایندان بریتانیایی در ایرلند شمالی با مسائل عدیده کمبود محصولات غذایی روبرو شدند. دلیل اصلی آن چک و بازبینی محصولاتی بود که ناگزیر باید از مرز جمهوری ایرلند، عضوی از اتحادیه اروپا، عبور می کرد تا به ایرلند شمالی برسد.

بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا با چالش های تازه ای در مرز با ایرلند روبرو شده است. مرز ایرلند و ایرلند شمالی یکی از دلایل اصلی تنش ها و طولانی شدن مذاکرات بین مقامات دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در جریان گفتگوهای برگزیت بود.

در این شرایط اخیرا 25 نماینده دموکرات و جمهوریخواه آمریکا از رئیس جمهور آمریکا درخواست نموده اند نماینده ویژه ای برای ایرلند شمالی و حمایت از فرایند صلح در این منطقه در مواقع ضروری منصوب کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 730

به "بالا دریافت مناقشات پسا برگزیتی بر سر مرزهای ایرلند بین بروکسل-لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا دریافت مناقشات پسا برگزیتی بر سر مرزهای ایرلند بین بروکسل-لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید