بازار مسکن در روزهای همه گیری ویروس کرونا چه وضعیتی دارد

به گزارش گذر عمر، بانک مرکزی در نخستین گزارش خود از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سال 99، شرایط بازار در فروردین ماه را آنالیز کرد. بر اساس این گزارش، در نخستین ماه از سال جدید، تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران تنها هزار و 243 واحد بوده که نسبت به اسفندماه 87.8 درصد و نسبت به فروردین ماه سال گذشته، 63.7 درصد کاهش را نشان می دهد. در اسفند سال 98، 10 هزار و 214 واحد و در فروردین سال 98، 3 هزار و 423 واحد مسکونی معامله شده اند.

بازار مسکن در روزهای همه گیری ویروس کرونا چه وضعیتی دارد

سد کرونا مقابل بازار مسکن

بازار مسکن، سال جدید را با افت قیمتی جزئی آغاز کرد. آپارتمان های تهرانی ها در جدول قیمت ها میل به کاهش داشته اند، اگرچه این موضوع در شرایط عادی باید زمینه ساز افزایش تعداد خرید و فروش گردد اما به نظر می رسد، مهمترین عاملی که مانع از افزایش حجم فروش شده، همه گیری ویروس کرونا و ممنوعیت فعالیت دفاتر معاملات ملکی است. خریداران در ماه فروردین بابت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی، متوسط 15 میلیون و 300 هزار تومان هزینه نموده اند که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد کاهش را نشان می دهد. اگرچه بازار کاهش قیمت را نسبت به اسفند تجربه نموده اما همچنان در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 35.7 درصد افزایش قیمت داشته است.

در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده که 53.8 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران (15.3 میلیون تومان) معامله شده اند.

بیشترین سهم معامله برای واحدهای جوان

گزارش می گوید طبق روال همواره، واحدهای جوان گزینه های محبوبتری برای خرید و فروش بوده اند. بر این اساس، بیشترین سهم از بازار فروردین را واحدهای تا 5 سال ساخت با 41.5 درصد داشته اند. در این ماه، 516 واحد مسکونی تا 5 سال معامله شده است.

حالا فکر می کنید کدام مناطق بیشترین سهم را در معاملات این ماه داشته اند؟ بله آن هم مانند روال اخیر بوده است یعنی منطقه 5 با 15.5 درصد از کل معاملات بیشترین سهم را از آن خود نموده است. منطقه ای که به بازار داغ دلال ها تبدیل شده است. بعد از آن، مناطق 2 و 4 به ترتیب با 8.5 و 8.2 درصد، در صندلی بعدی قرار گرفته اند.

از میان پرفروش ترین ها، واحدهای مسکونی با دامنه قیمتی 9 میلیون تا 10 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر متر مربع، با 9.7 درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند.

منطقه یک متری 31 و منطقه 18 متری 7 میلیون تومان

نوبت به گران ترین و ارزان ترین مناطق رسید. طبق آمارها، کسانی که در منطقه 1 تهران اقدام به خرید واحد مسکونی نموده اند، بابت هر متر مربع آپارتمان خود متوسط 31 میلیون و 320 هزار تومان هزینه نموده اند. در مقابل آنها، خریداران منطقه 18 هستند که هر متر مربع واحد مسکونی را با متوسط 7 میلیون و 410 هزار تومان تهیه نموده اند. این ارقام در مقایسه با فروردین 98 به ترتیب، 29 و 51.8 درصد افزایش قیمت را بیان می نمایند.

در این زمینه بخوانید:

آخرین تغییرات اجاره واحدهای مسکونی در ماه آخر سال

جدول توزیع فراوانی تعداد معاملات صورت گرفته بر اساس ارزش هر واحد مسکونی

برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور

منبع: بانک مرکزی

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 411

به "بازار مسکن در روزهای همه گیری ویروس کرونا چه وضعیتی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن در روزهای همه گیری ویروس کرونا چه وضعیتی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید