اوراق سلف نفتی طرح گشایشی رئیس جمهور نیست ، تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

به گزارش گذر عمر، خبر نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از 500 هزار بشکه نفت در روز یکشنبه 26 مرداد درحالی منتشر شد که برخی آن را با طرح گشایش اقتصادی که رئیس جمهور پیش از این اعلام کرده بود یکی دانستند؛ درحالی که انتشار اوراق سلف نفتی با طرح اعلامی رئیس جمهور متفاوت است.

اوراق سلف نفتی طرح گشایشی رئیس جمهور نیست ، تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بورس انرژی در اطلاعیه ای گفت که نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از 500 هزار بشکه نفت یکشنبه آینده 26 مرداد ماه در تالار بورس انرژی عرضه خواهد شد. در این اطلاعیه تاکید شده است که 529 هزار و 312 بشکه نفت خام سنگین ایران در روز یکشنبه عرضه خواهد شد. قیمت هر بشکه 944 هزار و 622 تومان مشخص شده است. اوراق سلف نفتی دو ساله بوده و سر رسید قرارداد 26 مرداد 1401 است.

همچنین ذکر شده است که حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه و حداکثر 20 هزار بشکه است. حداکثر 10 روز کاری پس از انتها دوره عرضه اولیه معاملات ثانویه این اوراق آغاز می شود و ساعت معاملات ثانویه نیز از 8:30 تا 12:30 روزهای کاری بازار سرمایه مشخص شده است.

تفاوت بین اوراق سلف و طرح گشایش مالی

پس از انتشار این خبر، عده ای آن را با طرح گشایش مالی که چندی پیش حسن روحانی رئیس جمهور وعده آن را داده بود یکی دانستند. طبق این طرح دولت در نظر دارد این امکان را برای مردم ایجاد کند تا بتوانند بر اساس توان خود از یک تا 100 هزار بشکه نفت بخرند.

در این راستا، سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی برای برطرف کردن سوءتفاهم پیش آمده گفت که انتشار اوراق سلف نفتی روز یکشنبه با طرح اعلامی رئیس جمهور متفاوت است.

به گفته وی طرح اعلامی رئیس جمهور، در صورت نهایی شدن الزامات حقوقی و مقررات اجرایی آن در قالب یک برنامه و از طریق مراجع ذیربط اطلاع رسانی خواهد شد و با انتشار اوراق سلف در روز یکشنبه تفاوت دارد.

همچنین کارشناسان تاکید کردند که این طرح همان طرحی است که هر سال شاهد انجام آن هستیم و ارتباطی با طرح جدید دولت ندارد. موضوعی که رییس جمهور مطرح کرده مربوط به رشد مالی، خروج از رکود و فعال شدن پروژه های مالی بوده و این موضوع با این طرح تفاوت دارد.

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

طبق روال هر سال اوراق سلف نفتی منتشر می شود که بر اساس برنامه ریزی های لحاظ شده قرار است یکشنبه 26 مرداد عرضه شود. در واقع تفاوت این طرح با عرضه های مستمر نفت سنگین و سبک در بورس انرژی که پیش از این نیز انجام می شد، مشتری آن است.

با هدف تامین مالی پروژه های اولویت دار شرکت ملی نفت ایران، امسال 2000 میلیارد تومان اوراق با نرخ حدود 19 درصد و به صورت دو ساله منتشر خواهد شد.

اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام طبق روال سالهای پیش منتشر می شود. سالهای قبل هم این اوراق از سوی شرکت ملی نفت ایران منتشر می شد. آیین نامه این طرح نیز در سال های گذشته تدوین شده است و طرح جدیدی نیست.

البته این طرح با طرح فروش نفت دولت تفاوت دارد و آن هم این است که در طرح قبلی عرضه نفت در بورس انرژی، مشتریان آن عمدتا پالایشگاه ها بودند ولی در طرح جدید، مردم نیز می توانند اقدام به خرید نفت کنند. همچنین طرح جدید دولت هنوز آیین نامه مدون و تصویب شده ای ندارد و این طرح طبق سنوات قبل هر ساله برای تامین مالی پروژه های نفت منتشر می شود. روز یکشنبه 26 مرداد فروش این اوراق انجام خواهد شد.

در همین رابطه حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی به ایسنا گفت: این طرح همان طرحی است که هر سال شاهد انجام آن هستیم و ارتباطی با طرح جدید دولت ندارد.

وی با بیان اینکه اوراق سلف در گذشته نیز منتشر می شده و بحثی که رییس جمهور مطرح کرده موضوع دیگری است، اضافه نمود: در این خصوص نمی توان تا زمانی که نهایی شود نظر قطعی گفت.

به گفته این کارشناس حوزه انرژی، موضوعی که رییس جمهور مطرح کرده مربوط به رشد مالی، خروج از رکود و فعال شدن پروژه های مالی بوده و این موضوع با این طرح تفاوت دارد.

بورس انرژی نیز امروز با انتشار اطلاعیه ای گفت فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از 500 هزار بشکه نفت روز یکشنبه در تالار بورس انرژی آغاز خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه سایت کدال، نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با قیمت هر بشکه 944 هزار و 622 تومان عرضه خواهد شد. حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه و حداکثر 20 هزار بشکه است. همچنین سود اوراق 19 درصد و بدون پرداخت دوره ای است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 208

به "اوراق سلف نفتی طرح گشایشی رئیس جمهور نیست ، تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوراق سلف نفتی طرح گشایشی رئیس جمهور نیست ، تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید