افزایش ثروت کمپانی های فناوری در سایه کرونا

به گزارش مجله گذر عمر، شیوع کرونا بر بیشتر صنایع دنیا تأثیرگذار بوده و بسیاری از آنها با کاهش درآمد سالانه روبرو شده اند که این ضرر و زیان تعدیل نیرو را نیز به دنبال داشته است اما این سکه برای بعضی کمپانی ها از جمله کمپانی های فناوری روی دیگری دارد.

افزایش ثروت کمپانی های فناوری در سایه کرونا

برخی از این کمپانی ها در سه ماهه سوم سال 2020 از نظر میزان درآمد حتی از ارقام پیش بینی شده توسط تحلیلگران مؤسسات پژوهشی و ناظران وال استریت نیز فراتر رفتند و البته برخی هم به دلیل افزایش میزان استقبال مردم از شبکه های اجتماعی و اینترنت در دوران پاندمی کرونا، از نظر تعداد کاربر هم به پیروزیتی عظیم دست یافتند.

فیس بوک با 2.7میلیارد کاربر ماهانه

یکی از شبکه های اجتماعی پیروز در دوران کرونا، فیس بوک است که بسیار فراتر از حد انتظار عمل کرد. فیس بوک هم از نظر درآمد و هم از نظر تعداد کاربران در سه ماه سوم سال 2020 خوش درخشید. این شبکه اجتماعی در ماه منتهی به سپتامبر درآمدی 21.47میلیاردی و EPS حدود 2.71دلار داشت.(EPS یا همان Earnings Per Share یکی از مهم ترین مفاهیمی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت سهام شرکت ها در بورس تأثیر می گذارد. درواقع EPS یک شرکت برابر است با میزان سودی که در آن شرکت به ازای هر یک عدد سهم شرکت به دست می آید. برای مثال فرض کنید شرکتی توانسته است در سرانجام یک سال 100 میلیون ریال سود کسب کند و تعداد سهام آن شرکت نیز یک میلیون سهم است. در نتیجه EPS آن شرکت برابر با 100ریال خواهد بود). این ارقام درحالی اعلام می گردد که قبلاً برای سه ماهه سوم 2020 فیس بوک، درآمدی 19.8میلیارد دلاری با EPS حدود 1.90دلاری پیش بینی شده بود. با توجه به بحران کرونا انتظار می رفت درآمد این کمپانی از میزان پیش بینی شده نیز کمتر گردد اما گزارش ها نشان می دهد اوضاع به گونه ای دیگر رقم خورده است.

نگاهی به تعداد کاربران فعال روزانه و ماهانه این شبکه اجتماعی هم نشان از پیروزیت این پلتفرم دارد. تعداد کاربران فعال روزانه فیس بوک در سه ماهه سوم 2020 به 1.82میلیارد نفر و تعداد کاربران فعال ماهانه این پلتفرم نیز به 2.74میلیارد نفر رسیده است که این رقم نشان از رشد 12درصدی نسبت به سه ماهه دوم 2020 دارد. ارقام پیش بینی شده برای تعداد کاربران فعال روزانه و ماهانه این شبکه اجتماعی نیز به ترتیب 1.793میلیارد و 2.705میلیارد کاربر بود که نتایجی متفاوت حاصل شد. البته لازم به ذکر است فیس بوک در زمینه درآمدهای تبلیغاتی، پیروزیت چندانی کسب نکرد وگرنه درآمد این شبکه اجتماعی ازاین رقم نیز فراتر می رفت.

توئیتر، این شبکه محبوب دنیا

توئیتر هم یکی از شبکه های اجتماعی محبوب دنیا است که در سه ماهه سوم 2020 با وجود کرونا، هم از نظر میزان درآمد و هم از نظر تعداد کاربر از ارقام پیش بینی شده تحلیلگران آماری، پیروز تر عمل کرد. این شبکه اجتماعی با قابلیت هایی همچون هشتگ ها، پیروز شده نگاه برندهای زیادی را به سوی خود جلب کند. ازسوی دیگر این پلتفرم یک ابزار رسمی با نام Tweetdeck دراختیار کسب و کارها، برندها و کمپانی های کوچک و عظیم قرار داده است تا بتوانند به نظارت و آنالیز توئیت ها، ریتوئیت ها، میزان استقبال از هشتگ ها و... خود بپردازند و فرایند کار تبلیغاتی خود را روی این پلتفرم تنظیم نمایند. آمار نشان می دهد 66درصد از برندهای دارای 100نیروی کار به بالا، از توئیتر به عنوان ابزار بازاریابی و تبلیغاتی بهره می گیرند که آمار بسیار مناسبی برای این شبکه اجتماعی به شمار می رود.

سخنگوی توئیتر یادآور شد: سیاست های تبلیغی این پلتفرم سبب شده تا میزان سرمایه گذاری توئیتر در این زمینه افزایش یابد و به این ترتیب، تبلیغات تعداد بیشتری از شرکت ها و کسب و کارها و... به سوی توئیتر سرازیر گردد. وی اضافه نمود: درآمد سه ماهه سوم 2020 این پلتفرم به 936میلیون دلار با EPS 19سنتی رسید درحالی که پیشتر این ارقام به ترتیب 777میلیون دلار و 6سنت پیش بینی شده بود. توئیتر همچنین اعلام نموده است درحالی که تعداد کاربران فعال روزانه این سرویس، سالانه رشدی 29درصدی معادل 187میلیون نفر داشته، سال جاری و در جریان بحران کرونا این رقم به رشد 34درصدی رسیده است. توئیتر اعلام نموده است این رشد درنتیجه فاکتورهای بیرونی ازجمله افزایش اطلاع رسانی صحیح و دقیق درباره کووید 19، انتخابات 2020 امریکا و... بوده است. ما کوشش کردیم تا کاربران بتوانند به منابع اطلاعاتی قابل اعتماد دسترسی پیدا نمایند. کوشش ما برای ممانعت از انتشار اخبار جعلی نیز در افزایش تعداد کاربران جدید و افزایش سطح درآمد، تأثیرگذار بوده است.بسیاری از سیاستمداران، ورزشکاران، سلبریتی ها و... در توئیتر حضور دارند و پیوستن هریک از آنها می تواند دلیلی برای افزایش تعداد کاربران توئیتر گردد.

لازم به ذکر است، باراک اوباما با 125میلیون فالوور بیشترین تعداد فالوور را در توئیتر دارد و پس از آن خوانندگانی همچونجاستین بیبر، کیتی پری، ریحانا و کریستیانو رونالدو فوتبالیست به ترتیب با 113میلیون، 109میلیون، 99میلیون و 89میلیون فالوور در رده های دوم تا پنجم قرار گرفته اند. دونالد ترامپ هم با 88میلیون فالوور در رده ششم جای گرفته است. همچنین دونالد ترامپ در جریان انتخابات 2020 امریکا با توئیت های جنجالی اش پیروز شد تعداد زیادی فالوور را بر بستر این پلتفرم با خود همراه کند، هرچند بسیاری از این فالوورها حالا دیگر سرخورده از برچسب گذاری های پست های توئیتری ترامپ، درحال کوچ از این پلتفرم به شبکه اجتماعی پارلر هستند. از دیگر سیاستمدارانی که نام آنها را می توان در بین 20 اکانت پرفالوور توئیتر مشاهده کرد، نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان است که با 63میلیون فالوور در صندلی پانزدهم از نظر تعداد فالوور ایستاده است. همچنین در این گزارش آمده است در ماه نوامبر ایموجی خنده همراه با اشک، بیشترین هوادار را ازسوی کاربران داشته است. این ایموجی 3.06میلیارد بار در توئیت ها مورد استفاده قرار گرفته که بیشترین استفاده آن در جریان انتخابات امریکا و عدم پذیرش شکست توسط دونالد ترامپ بوده است.

کمپانی های مبتنی بر تجارت الکترونیک

آمازون هم یکی از غول های فناوری است که در سه ماهه 2020 عملکردی پیروز داشته است. این کمپانی مبتنی بر تجارت الکترونیک از شرایط حاکم بر دنیا در نتیجه شیوع دنیای کووید19 بیشترین سود را برد. کل درآمد آمازون با افزایش 37.4درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی، از 69.98میلیارد دلار به 96.15میلیارد دلار رسیده است. اما اگر بخواهیم به درآمد خالص این کمپانی نگاهی بیندازیم باید گفت که گزارش ها از درآمد خالص 6.3میلیارد دلاری وEPSحدود 12.37دلاری در سه ماهه سوم 2020 خبر می دهد این درحالی است که درآمد خالص آمازون در سه ماهه سوم سال 2019 حدود 2.1میلیارد دلار با EPS4.23دلار بود. آمازون علاوه بر تجارت الکترونیک از سرویس محاسبات ابری خود یعنی AWS نیز سود برده است، چراکه شاهد رشد درآمد این سرویس در سه ماهه سوم 2020 نیز بوده است. این سرویس در سه ماهه سوم 2020 درآمدی 11.6میلیارد دلاری داشته که رشد7.4درصدی نسبت به سه ماهه دوم 2020 و رشد 29درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد. آمازون همچنین افزایش درآمدی بین 28 تا 38درصد را برای سه ماهه چهارم 2020 پیش بینی نموده است.

EBay نیز یکی دیگر از کمپانی های فعال در بخش تجارت الکترونیک است که درآمد سه ماهه سوم آن از رقم پیش بینی شده فراتر رفته است. این کمپانی درآمدی 2.6میلیارد دلاری داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 25درصدی نشان می دهد. درآمد خالص این کمپانی در سه ماهه سوم 2020 حدود 621میلیون دلار با EPS 88سنتی بوده است. انتظار می رود درآمد این کمپانی در سه ماهه چهارم 2020 به 2.64تا 2.71میلیارد دلار برسد.

از آلفابت تا یوتیوب

آلفابت شرکت مادرتخصصی گوگل نیز درآمد سه ماهه سوم 2020 خود را 46.2میلیارد دلار با EPS 16.40دلاری عنوان نموده است. این درحالی است که تحلیلگران وال استریت، برای سه ماهه سوم 2020 این کمپانی، درآمدی 42.88میلیارد دلاری با EPS 11.21دلاری پیش بینی نموده بودند.

درآمد تبلیغاتی یوتیوب یکی از عظیم ترین پلتفرم های ویدیویی آنلاین دنیا نیز در سه ماهه سوم 2020به 5.04میلیارد دلار رسید درحالی که این رقم در سه ماهه سوم 2019 حدود3.8میلیارد دلار و در سه ماهه نخست سال جاری 4میلیارد دلار بود. لازم به ذکر است که پیش از این درآمد سه ماهه سوم 2020 یوتیوب 4.52میلیارد دلار تخمین زده شده بود.روت پورات مدیر ارشد اقتصادی گوگل(کمپانی مادر یوتیوب) با اعلام این خبر گفت: با توجه به پاندمی کرونا، کاربران ساعات بیشتری در یوتیوب به تماشای فیلم و... می پردازند و همین موضوع نگاه کمپانی ها و کسب و کارهای کوچک و عظیم را به یوتیوب جلب کرد تا آگهی های آنها راه خود را از تلویزیون به سوی یوتیوب کج نمایند. به هرحال پاندمی کرونا به اقتصاد و درآمد شرکت ما یاری کرد و امیدواریم این فرایند در سه ماهه چهارم 2020 نیز ادامه داشته باشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 378

به "افزایش ثروت کمپانی های فناوری در سایه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ثروت کمپانی های فناوری در سایه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید