افراد دارای این گروه خونی بیشتر در معرض سکته اند

به گزارش مجله گذر عمر، تحقیقات نشان داده که سکته رابطه خاصی با نوع گروه های خونی افراد دارد و نوع خون افراد می تواند احتمال سکته را افزایش یا کاهش دهد. افراد دارای گروه های نوع خونی آ در مقایسه با سایر گروه های خونی به نظر می رسد احتمال بیشتری دارد که پیش از سن 60 سالگی سکته را تجربه نمایند، البته این تفاوت زیاد نیست و نیازی به مراقبت بیشتر یا غربالگری وجود ندارد.

افراد دارای این گروه خونی بیشتر در معرض سکته اند

افراد دارای گروه های نوع خونی آ در مقایسه با سایر گروه های خونی به نظر می رسد احتمال بیشتری دارد که پیش از سن 60 سالگی سکته را تجربه نمایند، البته این تفاوت زیاد نیست و نیازی به مراقبت بیشتر یا غربالگری وجود ندارد.

تحقیقات نشان داده که سکته رابطه خاصی با نوع گروه های خونی افراد دارد و نوع خون افراد می تواند احتمال سکته را افزایش یا کاهش دهد. افراد دارای گروه های نوع خونی آ در مقایسه با سایر گروه های خونی به نظر می رسد احتمال بیشتری دارد که پیش از سن 60 سالگی سکته را تجربه نمایند، البته این تفاوت زیاد نیست و نیازی به مراقبت بیشتر یا غربالگری وجود ندارد.

گروه های خونی توصیف نماینده تنوع گسترده مواد شیمیایی روی سطح گلبول های قرمز خون است. از جمله شناخته شده ترین آن ها به نام آ و ب نامگذاری شده اند. حتی در این گرو های اصلی خونی، تفاوت های ظریفی وجود دارد که ناشی از جهش در ژن ها است.

اکنون تحقیقات ژنومیک یک رابطه روشن بین ژن گروه فرعی آ-1 (A 1) و سکته زودهنگام را تعیین نموده است. محققان داده هایی از 48 مطالعه ژنتیکی را آنالیز کردند که شامل حدود 17 هزار نفر با سابقه سکته و نزدیک به 600 هزار نفر بدون سابقه سکته بوده است. همه مشارکت نمایندگان بین 18 سال و 59 سال سن داشتند.

یک جستجو در سطح گستره ژنوم تعیین کرد که دو موقعیت تا حد زیادی با خطر سکته زودهنگام مرتبط هستند. یکی از این موقعیت ها با نقطه مربوط ژن های نوع گروه خونی مطابقت دارد. یک تحلیل دوم درباره نوع تعیین ژن های گروه خونی نشان داد افرادی که ژنوم آن ها برای نوعی از گروه خونی نوع آ کدگذاری شده است، 16 درصد شانس بیشتری برای سکته قبل از 60 سال دارند. در افراد با گروه خونی O 1 این خطر به مقدار 12 درصد کمتر است.

محققان در عین حال گفتند که خطر اضافی برای سکته در افراد با گروه خونی آ کم است و بنابراین نیازی به مراقبت های بیشتر یا نظارت و غربالگری این افراد نیست. در آمریکا هر سال حدود 800 هزار نفر سکته را تجربه می نمایند که حدود سه چهارم آن ها در افراد با سن 65 سال و بیشتر روی می دهد. خطر سکته پس از سن 55 سالگی، با گذشت هر 10 سال دو برابر می گردد.

یکی از یافته های مهم این مطالعه از مقایسه سکته در سن پایین 60 سال با بالای 60 سال حاصل شده است. به این منظور محققان از داده های مربوط به حدود 9 هزار و 300 نفر نفر تجربه نماینده سکته در سن بالای 60 سال و بعلاوه حدود 25 هزار نفر بالای 60 سال که سکته ننموده بودند، استفاده کردند.

آن ها دریافتند که سکته هایی که در اوایل زندگی روی می دهد ممکن است در مقایسه با مواردی که در سنین بالا روی می دهند مکانیسم متفاوتی داشته باشند. سکته در افراد جوان تر کمتر محتمل است با تجمع چربی در شریان های خونی مرتبط باشد، بلکه به احتمال بیشتر با ایجاد لخته خون مرتبط است.

مطالعات قبلی حاکی از آن است که بخشی از ژنوم که نوع خون را کدگذاری می نماید و به نام ABO locus نامیده می گردد، با آهکی یا سخت شدن شریان های قلب (coronary artery calcification) که جریان خون را محدود می سازد و با حمله قلبی مرتبط است.

منبع: صداوسیما

منبع: فرادید
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1235

به "افراد دارای این گروه خونی بیشتر در معرض سکته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد دارای این گروه خونی بیشتر در معرض سکته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید