ادعای رییس نو ناسا: ویروس کرونا احتمالا در آزمایشگاه فراوری شده است

به گزارش مجله گذر عمر، بیل نلسون رئیس نو ناسا مدعی شد ویروس کووید-19 ممکن است از آزمایشگاه آمده باشد و این احتمال را نمی توان نادیده گرفت.

ادعای رییس نو ناسا: ویروس کرونا احتمالا در آزمایشگاه فراوری شده است

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، بیل نلسون سناتور سابق دموکرات استان فلوریدا و مدیر تازه منصوب شده ناسا در یک رویداد مجازی اظهار نظرهای عجیب و غریبی در خصوص چین، بحران کووید-19 و امنیت ملی آمریکا کرد و این تصور را مطرح نمود که ممکن است ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در چین به بیرون درز نموده باشد.

البته این ادعا را نباید بی چون و چرا پذیرفت، زیرا مطرح نمودن اینکه چین مقصر شیوع این همه گیری جهانی است، بدون ارائه شواهد متقن و علمی درست نیست.

نلسون گفت که ایالات متحده باید حواسش به چینی ها باشد و برای ادعای خود به گزارش های غیر رسمی مبنی بر اینکه ویروس کرونا می تواند از آزمایشگاهی در موسسه ویروس شناسی ووهان آمده باشد، تکیه کرد.

وی گفت: آنها[چینی ها] در فضا بسیار پرخاشگرانه و تهدید نماینده عمل می نمایند و ما باید نگران باشیم. این قابل نادیده دریافت نیست.

اگرچه رشد و نشت ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در ووهان غیرممکن نیست و حتی اگر کوشش های فضایی این کشور تهاجمی توصیف گردد، باز هم پیشرفت چین در فضا هیچ ارتباطی به ایجاد تصادفی یک بیماری همه گیر جهانی ندارد. البته همانطور که دانشمندان در خصوص منشاء شیوع کرونا می گویند، عدم وجود شواهد علت بر نادرست بودن این فرض نیست.

با فرض اینکه ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز نموده است، ممکن است هرگز اثبات نگردد، چرا که این میکروارگانیسم ها به طور طبیعی عمر کوتاهی دارند. ضمن اینکه تصور اینکه دانشمند یا دانشمندانی در چین یا هرجای دیگر جهان، عمداً به چنین ویروسی اجازه دهند از محدوده سالم و حفاظت شده آزمایشگاه خارج گردد، سخت است.

اما موضوع گیج نماینده در خصوص سوءظن های رئیس نو ناسا این است که ناسا یک سازمان دولتی است که برای پیشبرد منافع بشر در فضا ایجاد شده است، نه اپیدمیولوژی. بنابراین احساس می گردد که رئیس نو این آژانس فرافکنی می نماید و طرح این موضوع هیچ ارتباطی با کاوش در فضا ندارد و در برترین حالت گمراه نماینده است.

با این حال در موضوع اکتشافات فضایی، چین بسیار پیشرفت نموده است. هفته گذشته این کشور اولین مریخ نورد خود را بر روی سیاره مریخ فرود آورد که یک جهش نمادین رو به جلو در هدف خود برای پر کردن شکاف فضایی بین خود و ایالات متحده است.

نلسون هم به اسم رئیس نو ناسا از نقش چین به اسم یک رقیب جدی در صنعت فضایی نام برده است، اما ارتباط مشخصی میان این موضوع و شیوع ویروس کرونا دیده نمی گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 751

به "ادعای رییس نو ناسا: ویروس کرونا احتمالا در آزمایشگاه فراوری شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رییس نو ناسا: ویروس کرونا احتمالا در آزمایشگاه فراوری شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید