آمادگی شهرداری برای عرضه 4 هزار میلیارد تومان از املاکش در بورس

به گزارش مجله گذر عمر، فلاح درباره جزئیات فرایند ارائه املاک شهرداری در بورس کالا توضیحاتی ارائه کرد.

آمادگی شهرداری برای عرضه 4 هزار میلیارد تومان از املاکش در بورس

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، ابوالفضل فلاح معاون اقتصادی و اقتصاد شهری شهرداری تهران درباره عرضه املاک شهرداری در بورس کالا گفت: بحث اساسی تر این است که شهرداری تهران را به لحاظ تامین اقتصادی و شفافیت به سمت بازار سرمایه می بریم. یکی از موضوعاتی که می خواهیم از بازار سرمایه استفاده کنیم، بحث مولدسازی دارایی ها است، خصوصا در بحث املاک و اموال غیرمنقول که فروش ملکی در بورس است.

معاون اقتصادی و اقتصاد شهری شهرداری تهران افزود: در گذشته فروش از طریق مزایده بود که 1.5 تا دو ماه طول می کشید و اگر مورد استقبال قرار نمی گرفت باز هم تا دو ماه طول می کشید. ضمن اینکه شفافیت در آن حداقلی است، اما در بازار سرمایه و بورس، نهاد نظارتی قوی از سه قوه حضور دارند و در هفت روز این عرضه اتفاق می افتد و به میزان 7 روز جلو هستیم و یک آینه و تالار شیشه ای وجود دارد.

فلاح ادامه داد: امکان دیگر این است که املاک و اموال غیرمنقول که امانت مردم است را تبدیل به نقد کنیم و در پروژه ها وارد کنیم. بخش دیگر را نیز به عنوان بدهی به پیمانکاران در حال حاضر از طریق سازوکار هایی اتفاق می افتد که در آن حداقل 30 درصد ارزش ملک از دست شهرداری می رود.

او افزود: سازوکاری که بازار سرمایه در اختیار ما گذاشت این است که حواله غیرنقد پیمانکار را به عنوان آورده نقدی پیمانکار می پذیرد و پیمانکار های ما نیز می تواند وارد شود و طلب خود را دریافت کند.

معاون اقتصادی و اقتصاد شهری شهرداری تهران بیان نمود: برآورد اولیه ما این است که در حال حاضر این آمادگی را داریم که حدود 4 هزار میلیارد تومان از املاک را عرضه کنیم و به تعادل بخشی بازار کمک کنیم. با این کار می توانیم باعث شفافیت و مولدسازی دارایی و کمک به تعادل بخشی و به حداقل رساندن سفته بازی شویم. در بورس کالا قیمت پایه قیمت کارشناسی است و با توجه به استقبال افزایش پیدا می کند. اختلاف قیمت کارشناسی و بازار حدود 20 تا 25 درصد است و ما معمولا بین این دو عدد می فروشیم و متقاضی نیز سود می برد. پیش بینی ما این است از سمت پیمانکاران و افراد حقیقی استقبال خوبی صورت بگیرد.

فلاح مطرح نمود: در هر تغییری احتمال مقاومت وجود دارد. برای اینکه این مقاومت به حداقل برسد، راستا قبلی را فعلا مسدود نکردیم و راستا مزایده را برای املاکی که قابلیت عرضه در بورس ندارند را باز نگه داشتیم. به هرحال این راستا غیرشفاف ذی نفعانی دارد که تمایلی به نهادینه شدن این راستا شفاف ندارند، اما باید اموال و املاک شهرداری که در واقع املاک مردم شهر است را به صورت واقعی تبدیل به نقد و برای خدمت به مردم هزینه کنیم.

او گفت: امروز شورای انقلابی جوان و خوش فکری در این نهاد مستقر است و انتظار این است که حمایت و هدایت کنند تا اگر نواقصی وجود دارد، برطرف شود.

تاکید شورا و شهرداری بر جلوگیری از رانت و فساد

احمد علوی از اعضای شورای شهر نیز گفت: بحث بورس املاک بر اساس آسیب شناسی روی بحث تهاتر و غیرنقد انجام می شود. در بحث فروش املاک، شیوه غیرنقد و تهاتر بیشتر صورت می گیرد و آزمون و خطا های متعددی اجرا شده است. تهاتر به صورت مستقیم کمتر در شهرداری انجام می شود و در تهاتر به صورت کارگزاری نواقصی وجود دارد و در این راستا 50 درصد از منابع و حق شهر تضییع می شود. باید تا میتوانیم این ها را وارد نقد کنیم. باید املاک وارد بورس املاک شود و قیمت ها واقعی شود و این مسأله ویژگی هایی خواهد داشت و روی بحث قیمت مسکن نیز اثرگذار است.

این عضو شورا افزود: یکی از نکاتی که شورای شهر و شهردار تهران تاکید داشتند بحث شفاف سازی و جلوگیری از رانت ها و فساد در راستا های اقتصادی بود. طراحی های زیادی در شورا و شهرداری انجام می شود که این موارد شفاف و از تضییع حقوق شهر جلوگیری شود. پرداختن به این موضوعات و پیش بردن آن کار سختی است که در این راه می تواند به درآمد های شهر کمک کند و از اینکه برای هزینه شهر، میزان عوارض را بالا ببریم جلوگیری می کند و هزینه کمتری بر شهر و شهفرایندان وارد می شود.

شهرداری در رابطه با عرضه املاک در بورس کالا چابک عمل کرده است

تعیین محمدی پور از مدیران بورس کالا گفت: بورس کالای ایران از تابستان سال گذشته این امکان را فراهم کرده که املاک در آن عرضه شود. امیدواریم با شهرداری این گام بزرگ را برداریم که البته تا اینجای کار شهرداری چابک و خوب عمل کرده و می توانیم تا این هفته پذیرش و تا یک هفته تا 10 روز آینده شاهد عرضه آن باشیم.

محمدی پور افزود: تسویه املاک می تواند از طریق تسویه مطالبات شهرداری اتفاق بیفتد. در این فرایند کسی که برنده حراج می شود، به صورت آنلاین و شفاف صورت می گیرد و اگر مطالباتی از شهرداری داشته باشد، می تواند بخشی از مطالبات را از طریق قیمت ملک انجام دهد و تهاتر ارزش اصلی خود را پیدا می کند. همچنین فرصت بازدید برای متقاضیان فراهم می شود و این زمان اطلاع رسانی می شود و به صورت آزاد همه می توانند به صورت حراج ورود کنند. مدت حراج نهایتا هفت روز است و اگر شرکت کننده ای در حراج وجود نداشته باشد، این حراج تمدید می شود.

بورس کالا مرجع اطلاع رسانی قیمت املاک برای شهفرایندان

در ادامه عمادالدین سخایی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی شهرداری تهران گفت: با ورود مدیریت نو و برنامه های شهردار تهران درباره افزایش شفافیت و جلوگیری از فساد فعالیت هایی شروع شد و فروش املاک یکی از این بحث ها بود. در یک سال گذشته در ذیل بورس کالا بازار مسکن فعال شد و فروش املاک از راستا بورس کالا کلید خورد. این بازار نوپا زمینه ساز این شد که بسکمک از نهاد ها املاک خود را از این طریق واگذار کنند.

او با اشاره به قیمت گذاری منصفانه در این بازار مطرح نمود: شهرداری می تواند پیوستگی در عرضه املاک داشته باشد. اینکه شهرداری به نحوی در بازار مسکن ورود کند و نقش تنظیم گری داشته باشد و از انگیزه های سوداگری و سفته بازی در این بازار جلوگیری کند، می تواند به عنوان یک منبعی که شهفرایندان نیز از آن استقبال خواهند کرد، مطرح شود.

سخایی ادامه داد: اینکه شهرداری هیچ وقت دارایی های خود را نفروشد، امکان پذیر نیست؛ راکد ماندن دارایی های شهرداری رویکرد خوبی نیست. اینکه استفاده از این منابع باعث توسعه شهری و مولدسازی شود، حتما می تواند منافع زیادی برای شهرداری داشته باشد. همچنین در قیمت گذاری منطقه ها مختلف، شهفرایندان با مسائل زیادی روبرو می شوند و یا به بنگاه های املاک مراجعه می کنند و اتفاق خوب درباره بورس کالا این است که مرجعی برای اطلاع رسانی شهفرایندان از قیمت خواهد شد.

او یادآور شد: باید به بورس مسکن و عرضه املاک توجه کنیم و اگر سرمایه گذاری ها را به این سمت هدایت کنیم، در آینده می توانیم حتی پروژه های عرضه مسکن را فعال کنیم. بعد از اولین عرضه تا 7 روز و حتی تا 10 تا 15 روز می توانیم عرضه را ادامه دهیم، در صورتی که در مزایده فاصله دو عرضه حدود یک ماه است. در مزایده ها هر چقدر هم دقت کنیم، چون همه اطلاع پیدا نمی کنند، برداشت های اشتباه صورت می گیرد، ولی وقتی بورس کالا و نظارت های آن وجود دارد، ذهنیت ها نیز کاهش پیدا می کند و مردم به واگذاری املاک اعتماد بیشتری پیدا می کنند. اگر امسال اولین بار این اتفاق بیفتد، می توانیم برنامه ریزی اصلی را برای سال آینده ارائه کنیم و این برنامه ریزی ها باید مستمر و با دوام باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 1043

به "آمادگی شهرداری برای عرضه 4 هزار میلیارد تومان از املاکش در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی شهرداری برای عرضه 4 هزار میلیارد تومان از املاکش در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید