آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها

به گزارش گذر عمر، خبرنگاران : معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه امسال به پرونده مالیاتی بساز و بفروش هایی که پروانه ساخت آنها در سال 1395 و سالهای پس از آن صادر شده، رسیدگی می کنیم، گفت: این دسته از مودیان مکلف به تسلیم اظهارنامه تا انتها مردادماه و پرداخت مالیات متعلق هستند.

آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمد مسیحی با اشاره به ماده 77 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 31 تیرماه 1394، اظهار کرد: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد است.

وی اضافه نمود: براساس این ماده قانونی و آیین نامه های مربوطه، اشخاص حقیقی و حقوقی که در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت، مبادرت به ساخت مسکن کرده و جواز ساخت آنها از 1395/1/1 به بعد صادر شده، در اولین نقل و انتقال ساختمان که از تاریخ پایان کار آنها سه سال نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل وا نتقال قطعی موضوع ماده (59) قانون مالیات های مستقیم به میزان پنج درصد ارزش معاملاتی ملک، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10 درصد به ماخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال بابت ساخت و فروش مسکن می باشند و سال جاری ضمن رسیدگی به پرونده این دسته از مودیان، از ایشان مالیات قطعی ساخت و فروش مسکن مطالبه می کنیم.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به مفاد آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (5) ماده (77) قانون مالیات های مستقیم، اضافه نمود: مالیات علی الحساب پرداختی ساخت و فروش املاک، پس از قطعی شدن مالیات، به حساب پرداختی مودی منظور و مابه التفاوت با رعایت مقررات، مطالبه می شود.

مسیحی همچنین تاکید کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی که به ساخت و فروش ساختمان مبادرت دارند، مکلف به انجام تکالیف مقرر در قانون اعم از ارائه اظهارنامه تا پایان مردادماه (برای اشخاص حقیقی) و ارائه اظهارنامه تا پایان شهریورماه (برای اشخاص حقوقی) و پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی هستند.

مسیحی گفت: براساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، از سال 1395 به بعد، ساخت و ساز یک نوع کسب و کار تلقی می شود و بابت درآمد حاصله مشمول مالیات است. بدیهی است مالیات شخص حقیقی مطابق کسب و کار فصل شخص حقیقی(مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی) و مالیات شخص حقوقی، مطابق کسب و کار فصل شخص حقوقی(مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی) مشخص می شود.

وی شرح داد: با هماهنگی شهرداری های مراکز استان و سامانه های اطلاعاتی سازمان، اطلاعات مربوط به مودیانی که شغل آنها بساز و بفروشی است، اخذ شده و ضمن تشکیل پرونده برای این دسته از مودیان، عملیات تشخیص و مطالبه مالیات بر درآمد آنان در دست اجراست.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اینکه ساختمان هایی که پروانه ساختمانی آنها پس از لازم الاجرا شدن قانون (1395/1/1) صادر شده و در بازه زمانی سه سال ازتاریخ اتمام بنا (پایان کار صادره توسط شهرداری ها) به فروش برسند، مشمول مقررات موضوع ماده (77) قانون مذکور هستند، عنوان کرد: این دسته از مودیان، در صورت عدم انجام تکالیف قانونی، از جمله عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا پایان مردادماه سال جاری، مشمول جریمه به میزان 30 درصد که غیرقابل بخشودگی است و همچنین تعلق سایر جرایم از جمله جریمه تاخیر و نیز محرومیت از مشوق های قانونی می شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: dlgozar.ir شناسه مطلب: 218

به "آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید